KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
‘Herkes engelli adayı’
‘Herkes engelli adayı’
Güncel
03 Aralık 2011 Cumartesi 16:05
  • 1960
  • 0

‘Herkes engelli adayı’

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk bırakan engelliler, herkesin bir engelli adayı olduğunu hatırlattı

Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi öncülüğünde; Koç-Der, Çöl-Yak, Tema Vakfı ve İşitme Engelliler Derneği, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle valilik bahçesindeki Atatürk anıtında bir araya geldi. Saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okuyan engelliler daha sonra anıta çelenk de bıraktı. Engelliler adına konuşma yapan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Emine Cebeci, herkesin yaşadığı sürece engelli adayı olduğunu hatırlatarak engellilerin hayattan dışlanmaması gerektiğini ifade etti. cebeci`nin konuşmasını işaret dil tercümanı Yasemin Öztürk tercüme etti.
 

TOPLUMDAN DIŞLANMAMALI
3 Aralık Dünya Engelliler Günü`nün, tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla belirlenen önemli bir gün olduğunun altını çizen Cebeci, “Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı. Aksine engelinden dolayı hiçbir olanaktan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli, onlara sevgiyle kucak açılmalı. Bu yönde atılacak her adım, engellilerimizin yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
 

HERKES DESTEK VERMELİ
Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte bütün vatandaşların devletin yürüttüğü çalışmalara gerekli desteği vermesi gerektiğini de vurgulayan Cebeci, “Eğer bir toplum, engellilerine yaşlılarına sahip çıkamıyorsa ve onlarla yeterince birlikte olamıyorsa, o toplumun gelişmiş olması mümkün değildir. Onun için her birimiz, bu alanda üstümüze düşen sorumluluğu en iyi şekilde yapmalıyız. Unutmayalım ki yaşadığımız sürece hepimiz bir engelli adayıyız” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ