KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9483 TL
  • 6.5689 TL
  • 7.8021 TL
Kocaeli Zirve
‘’Toplu taşıma işi kötü patlayacak'’
‘’Toplu taşıma işi kötü patlayacak'’
Güncel
08 Ağustos 2019 Perşembe 13:45

‘’Toplu taşıma işi kötü patlayacak'’

Kocaeli'nin duayen gazetecisi İsmet Çiğit, ‘’TÜPRAŞ giderse büyükşehir biter'’ başlıklı bir yazı yazdı.

‘’Toplu taşıma işi kötü patlayacak'’

Dün, iki genç arkadaş ziyarete geldiler.

Mustafa Kurt (37), 20 yıllık minibüsçü. Oda Başkanı, kooperatif başkanı Mustafa Kurt değil. Direksiyon sallayan gerçek minibüsçü.

Diğeri Göksel Taşkıran (39). 16 yıldır, fiilen minibüsçülük yapıyor. Dedesi minibüsçüymüş, babası minibüsçüymüş. Şimdi, kendisi, kendi arabasında direksiyon sallıyor.

-------

İzmit’te minibüsçüye bir dokunun, bin ah işitirsiniz.

Eskiden, İzmit’te minibüsçü para kazanırdı. Şimdi şehir içinde çalışan 5 nolu kooperatif üye 520 minibüs var. Yüzde 90’ı icralık.

Üstelik sürekli ceza yiyorlar. Büyükşehir ekipleri çocuk parkı mevkiinde tezgahı kuruyor. Neredeyse bütün hatlar buradan geçiyor ya, belediye ekipleri “Gözünün üzerinde kaşın var” diye ceza yazıyorlar.

Mustafa ve Göksel anlattılar. Şehir içi minibüsün üzerinde “Maşallah, Allah korusun” yazsa bile cezaymış. Küçücük bir Kocaelispor bayrağı taksalar cezaymış.

Özellikle geçen ay Gebze bölgesinde bir genç kızın kapısı açık minibüsten düşüp hayatını kaybetmesinin ardından, sadece ilimizde müthiş bir denetim başlatılmış.

Diyor ki minibüsçü arkadaşlar:

“Gebze’deki elim kaza bizi de çok üzdü. Keşke böyle bir şey yaşanmasaydı. Ama sorumlu, suçlu kişi cezasını aldı. Şimdi kent genelinde minibüsçü esnafına kan kusturuluyor.”

Yüzlerce liralık para cezaları kesiliyor. Araçlar bağlanıyor. Minibüsçüler Büyükşehir ekiplerine, trafik ekiplerine olduğu kadar, kendi kooperatiflerinin, kendi odalarının yöneticilerine de kırgın, öfkeli.

Kocaeli genelinde 52 kooperatif var. Bütün bunların bağlı olduğu çok güçlü bir oda var. Ama ekmek parası için direksiyon sallayan minibüsçü kendisini sahipsiz, güçsüz hissediyor.

İl genelinde toplu taşıma hizmeti veren araç sayısı 2200… Büyükşehir Ulaşım Park’ın da 350 kadar aracı var.

Ulaşım Park araçları yeni, lüks. Doğalgaz ile çalışıyor, masrafı az.

Özel kooperatiflerin araçları eski. Zaten bu eski araç da icralık olduğu için yenileyemiyorlar.

Tramvay 1.75,  minibüs 2.75 TL. Son bir yılda mazot fiyatı 30 artmış, bütün maliyetler yükselmiş, hala zam alamamışlar.

2 yıl önce İzmit şehir içinde hattı olan bir minibüsü satmaya kalksanız fiyatı 1 milyon TL’den başlardı.

İki gün önce son satılan minibüs 450 bin TL’ye satılmış.

Şehrimizde sistem inanılmaz tuhaf. Örneğin, Gölcük’e gidecekseniz, Gölcük’ten geçen Karamürsel minibüsüne; Derince’ye gidecekseniz Körfez minibüsüne binemezsiniz.

Daha ilginç bir örnek vereyim. Symbol AVM Kullar sınırlarında görünüyor. Günlük 3 bin yolcu kapasitesi var. Ama İzmit’ten Symbol’e İzmit minibüsü ile gidemezsiniz. Kullar minibüsüne binmek zorundasınız.

SymbolAVM’nin karşısına geçip İzmit’e dönecekseniz, bu kez Kullar arabasına binemezsiniz. 5 Nolu İzmit kooperatifi arabasını bekleyeceksiniz.

Minibüsçü bu sıcakta direksiyon sallayacak. Onlarca kişinin canı ona emanet olacak. O gün 100 TL kazanacak. Ama siz Çocuk Parkı’nda minibüsü durduracak 500 TL ceza keseceksiniz. Yıllardır bozuk sistemi onarmak için kılınızı kıpırdatmayacaksınız.

Sabır taşı olsa çatlar. Şehir içi minibüslerinde artık genç jenerasyon iş başında. Dedelerinden, babalarından aldıkları direksiyonu sağlıklı ruh hali içinde kullanmak istiyorlar.

Bir şeyler değişsin, birileri kendilerine sahip çıksın, haksızlıklar bitsin istiyorlar.

Bu sesin duyulması lazım. Minibüsçü patlama noktasına gelmiş. Büyükşehir’in, kooperatif ve oda yöneticilerinin bu sesi duyması lazım.

 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ