KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6973 TL
  • 6.2955 TL
  • 7.1033 TL
Kocaeli Zirve
‘Uçan Süpürge’ Kocaeli’ye indi
‘Uçan Süpürge’ Kocaeli’ye indi
Güncel
11 Aralık 2010 Cumartesi 15:00
  • 1447
  • 3

‘Uçan Süpürge’ Kocaeli’ye indi

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin Sabancı Vakfı desteğiyle 54 ilde yürüttüğü "Çocuk Gelinler” projesi Kocaeli’ye de konuk oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin ev sahipliğinde tanıtılan projeye Kocaelililer büyük ilgi gösterdi. Proje çerçevesinde düzenlenen panele katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, geleceğin annelerinin bugünkü küçük kızlar olduğunu belirterek, “Küçük ve genç kızlarımız ne kadar iyi yetişir ve ne kadar iyi hayata hazırlanırsa, o denli güçlü bir toplum haline geliriz” dedi.


ÖĞRENCİLERİN İLGİSİ

SDKM Büyük Salon`da gerçekleştirilen etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Başkan Danışmanı Nermin Tol, Uçan Süpürge Derneği yetkilileri, hanımlar ve çok sayıda öğrenci katıldı. Etkinlik Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Selen Doğan`ın konuşmasıyla başladı. Türkiye'de her üç evlilikten birinin erken yaşta yapıldığını söyleyen Doğan, evli kadınların yüzde 33'ünün çocuk gelin olduğunu söyledi.


ZORLA EVLİLİĞE MERCEK

Projesi`nin amacının çocuk yaşta ve zorla yaptırılan evliliklere dikkat çekmek olduğunu kaydeden Doğan, “Çocuk yaşta yaptırılan evliliklere dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizdeki bu problemin çözümü imkansız değil. Bu farkındalığı yaratmak istedik. Çünkü bu kadın erkek herkesi ilgilendiren bir sorun” diye konuştu. Bu nedenle 54 ili kapsayan bir çalışma başlattıklarını başladıklarını söyleyen Selen Doğan, kendileri için önemli duraklarından birinin de Kocaeli olduğunu ifade etti.


ŞEKER, UÇAN SÜPÜRGE`Yİ KUTLADI

Başkan Vekili İlyas Şeker, Uçan Süpürge Derneği`ni “Çocuk Gelinler Projesi” nedeniyle kutladı. Geleceğin annelerinin bugünün küçük kızları olduğunu söyleyen Şeker, “Küçük ve genç kızlarımız ne kadar iyi yetişir ve ne kadar iyi hayata hazırlanırsa, o denli güçlü bir toplum haline geliriz” dedi. Evliliğin insan hayatında her zaman olabileceğini bildiren Şeker, “Önemli olan zorla evliliğin önüne geçmektir. Bu da bilgiyle ve eğitimle olur” diye konuştu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ