KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
‘Limoncu’ ve ‘Bohcacı’lar arasında barış sağlandı
 ‘Limoncu’ ve ‘Bohcacı’lar arasında barış sağlandı
Güncel
02 Ekim 2010 Cumartesi 16:50
  • 2548
  • 2

‘Limoncu’ ve ‘Bohcacı’lar arasında barış sağlandı

Yenidoğan Mahallesi’nde iki grup arasında çıkan kavgada 1 kişi ölmüş 18 kişi yaralanmıştı. Ertuğrul Sevinç, polisin yaklaşık 2 haftadır abluka altında tuttuğu mahallede barışın sağlandığını bildirildi
Kocaeli Roman Kültürü Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ertuğrul Sevinç dün dernek binasında bir basın açıklaması yaparak yakında kurulacak olan Romanlar Federasyonu`nun başkanlığına aday olan Ahmet Çokyaşar`a yüklendi. Sevinç, ayrıca geçtiğimiz haftalarda ‘Limoncu` ve ‘Bohcacı` grupları arasında çıkan 1 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı kavgaya da değinerek müjdeli haberi verdi. Bir süredir olayların tekrar alevlenmemesi için mahallede polisler bekletiliyordu, Sevinç tarafların barıştığını, mahallede artık huzurun hakim olacağını söyledi. 
 
 
ÇOKYAŞAR`I ELEŞTİRDİ
Sevinç, basın açıklamasına Ahmet Çokyaşar`ı eleştirerek başladı. Federasyon başkanı seçilmesi beklenen Ahmet Çokyaşar`ın yerel bir televizyon programında söylediklerine değinen Sevinç, şunları söyledi: “Ahmet Çokyaşar önceki akşam bir yerel televizyonda Romanları`n kendi kızlarını 10-15 bin TL başlık parasıyla evlendirdiğini iddia etti. Böyle bir şey mümkün değil. Çokyaşar böyle bir duruma şahit olduysa bunu neden savcılığa şikayet etmiyor. Federasyonun gerçekleştireceği kongrede Çokyaşar`ı değil, Faruk Soydan`ı destekleyeceğiz.
 
 
SOYDAN`I DESTEKLİYOR
Ahmet Çokyaşar`ın arkasında toplasanız 10 kişi bile yok. Bizler Faruk Soydan`ı desteliyoruz. Kendisi hem konuşmayı biliyor hem de çevresi çok geniş biri. Çokyaşar zaten kendisini Roman olarak kabul etmiyor, kendisini Macır olarak görüyor. O zaman gitsin kendisi Macırlar Derneği`nde çalışsın.” İki hafta önce bir kişinin yaşamını yitirdiği 18 kişinin de yaralandığı mahalle kavgasıyla da ilgili konuşan Sevinç, mahallenin ileri gelenlerinin girişimiyle tarafların barıştırıldığını müjdeleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
İNSANLARI SEVİYORUZ
“Bizim kimseyle küskünlüğümüz yok. Mahallenin ileri gelenleri ile perşembe günü toplantı yaptık ve sıkıntıları hallettik. Artık birbirimizin cenazesine de düğününe de gideceğiz. Artık rahatız, kimsenin kimseden korkmasına gerek yok. Bu kavgalar hoş şeyler değil. Biz kendi çocuklarımıza ve eşlerimize gerekenleri söyledik. Onlarda gerekeni yapacak ve ortada hiçbir sorun kalmayacak. Bir Romanlar insanları çok seviyoruz ama üvey evlat muamelesi de görmek istemiyoruz.”
 
 
NEDİM ARSAL`A SİTEM
Meydana gelen olayın ardından iktidar tarafından hiç ziyaret edilmediklerini dile getiren Sevinç “Bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Ancak o kötü olayın ardından kimse bizlere gelip ne geçmiş olsun ne de başınız sağolsun dedi. Buradan AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal`a sesleniyorum. Arsal, bizleri çok boş bıraktı, kendi derdine düştü ancak bizim derdimiz daha büyük. Kendisini buraya bekliyoruz. Burada gelsin, bizimle otursun çay içsin. Ayrıca Nevzat Doğan ve İbrahim Karaosmanoğlu`nu da davet ediyoruz” dedi. 
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ