KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
15 sarı minibüs şoförü iş bıraktı
 15 sarı minibüs şoförü iş bıraktı
Güncel
02 Ekim 2010 Cumartesi 16:53
  • 1822
  • 0

15 sarı minibüs şoförü iş bıraktı

Derince 101 Nolu Şehir İçi Minibüsçüler Kooperatifi’nin, hat kiralarına zam yapmasına tepki gösteren minibüsçüler, süresiz olarak eylem kararı aldı
Kayıtlı oldukları Derince 101 Nolu Şehir İçi Koperatifi tarafından aylık 2 bin TL olan aylık hat kirasının 3 bin TL`ye çıkarılmasına tepki gösteren 15 minibüsçü dün eylem yapma kararı aldı. Derince Harikalar Sahili`ndeki duraklarında bir araya gelen 15 minibüsçü, anahtarlarını kooperatif başkanı Mehmet Yıldız`a teslim ettiklerini, zam geri çekilene kadar da kesinlikle çalışmayacaklarını söyledi. Minibüsçüler günlük 15-20 TL`yi zor kazandıklarını belirterek, zammın geri çekilmesini istedi. 
 
 
2 KATINA ÇIKARILDI
Yeni düzenlemeye göre araç sahiplerinden kiraladıkları araçlar için kooperatife aylık 2 bin TL ödeyen şoförler artık 3 bin TL, günlük 50 TL ödeyen şoförler ise artık 100 TL ödeme yapacak. Duruma tepki gösteren şoförler kooperatif başkanı Mehmet Yıldız ve araç sahipleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı sonrasında da uzlaşma sağlanamayınca dün 15 minibüs şoförü anahtarlarını araç sahiplerine teslim ederek çalışmama kararı aldı. 
 
 
İŞLERİMİZ ARTMADI
60 Evler Harikalar Sahili`ndeki duraklarında dün bir araya gelen 15 minibüs şoförü, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Arkadaşları adına konuşan minibüs şoförü Adnan Bölgetekin, “Geçtiğimiz hafta kooperatif kendi başına hat paralarına zam yaptı. Öğrenci ücreti 80 kuruş, tam kişi ise 1,10 TL olarak kalırken, bizlerin hat kiralarına zam yapıldı. Sebep olarak da okulların açıldığını ve işlerde artma olduğu gösterildi. Ancak hiçbir artış yok, bizler günlük 15-20 TL`yi zor kazanıyoruz” dedi. 
 
 
EYLEMİMİZ SÜRECEK
Zam geri çekilene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Bölgetekin “Bizlerin herhangi bir sosyal güvencesi ya da maaşı yok. Sabah 07.00 işe başlayıp gece 23.00`e kadar çalışıyoruz. Şoförlerin ne kadar zorluk çektiğini bilmiyorlar. Yapılan zamdan araç sahiplerinin büyük bir çoğunluğunun da haberi yok. Eğer zam geri çekilirse eylemimizi noktalayacağız. Bizler de çok mağdur durumda kaldık” şeklinde konuştu.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ