KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Alemdar, Alevi vatandaşların yanında
 Alemdar, Alevi vatandaşların yanında
Güncel
16 Kasım 2012 Cuma 15:17
  • 930
  • 2

Alemdar, Alevi vatandaşların yanında

Muharrem ayının ilk gününde Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Alevi vatandaşların evlerine konuk oldu. Ziyaret, Alevi vatandaşları çok sevindirdi
Alevi inancına göre büyük önem taşıyan Muharrem ayının ilk gününde Derince`deki Alevi vatandaşlar, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar`ı evlerinde konuk etti. Çınarlı Mahallesi sakinlerinden Hakkı Çakmak ile aynı zamanda Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şube Başkanı olan Hüseyin Gülseven`in Fatih Mahallesi`ndeki evlerinde gerçekleşen sohbetlerde vatandaşlar, ziyaret için başkan Alemdar`a teşekkür etti. Başkan yardımcısı Adnan Balcı ile meclis üyesi Mustafa Akdeniz`in de eşlik ettiği ziyaretlerde Muharrem ayının önemiyle ilgili konuşmalar yapıldı.
 
KARDEŞLİĞE VURGU
Konuşmalarında Alevi ve Sünni mezhepleri arasındaki farklılıklara vurgu yapan başkan Alemdar, günümüzde Sünniler arasında bile bazı farklılıklar bulunduğunu ve bunun son derece normal karşılanması gerektiğini söyledi. Avrupa`dan ülkemize bakışın mezhepler yönünden değil Müslüman Türkiye şeklinde olduğunu belirten başkan Alemdar, herkesin karşısındakinin inancına ve yaşantısına saygı duyması gerektiğine dikkat çekti.
 
ÖNYARGILAR KIRILMALI
Ziyaretlere eşlik eden Alevi meclis üyesi Mustafa Akdeniz, başkan Alemdar`ın ayırımı yapmadan hizmet ettiğini belirtti. Akdeniz, AKP ve Aleviler arasındaki önyargının kırılması halinde her iki tarafın buluşmasının çok daha şenlikli olacağını söyledi. Başkan Alemdar`ın kendilerine her zaman yardımcı olduğunu söyleyen Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şube Başkanı Hüseyin Gülseven de, “Sizin çabalarınızını yüreğimizde ve gittiğimiz yerde taşıyoruz. Sizin bizim yanımızda olduğunuz gibi biz de her zaman sizin yanınızdayız” dedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ