KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Avukatlar da zam yaptı
 Avukatlar da zam yaptı
Güncel
31 Aralık 2012 Pazartesi 08:50
  • 1693
  • 2

Avukatlar da zam yaptı

Benzin, doğalgaz, elektrik ve ulaşıma yapılan zamlardan sonra avukatlar da zam yaptı. Bundan böyle büroda avukata sözlü danışma ücreti 190, gidilen yerde sözle ve yazılı danışma ise 365 liraya yükseltildi
Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan yeni avukatlık ücret tarifesi duyuruldu. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren zam yeni yıl ile birlikte uygulanacak. Buna göre, büroda sözlü danımanlık 190 liraya, gidilen yerde sözlü danışmanlık ve yazılı danışma 365 liraya, dilekçe, ihbarname, ihtarname ve protesto düzenlenmesi 245 liraya, kira sözleşmesi 365 liraya, miras sözleşmesi ve vasiyetname hazırlama ile ticari işlerle ilgili sözleşme düzenleme de bin 100 liraya çıkarıldı.  
 
ULUSLARASI 6 BİN 600 TL
Yeni yıl ile birlikte zamlı tarife başlayacak adliyelerde, iş takibi konusunda uluslararası yargı yerlerinde duruşmalı hukuki danışmanlık için ödenecek ücret 6 bin 600 liraya, duruşmasız ise 3 bin 960 liraya yükseltildi. Diğer konularda yapılan hukuki zamlar ise şöyle; şirket ana sözleşmesi, şirketlerin devir ve birleşmesi gibi ticari işlerle ilgili sözleşmeler de bin 100 lira, bir hakkın doğumu, tespiti, tescili, nakli, değiştirilmesi, sona erdirilmesi gibi amaçlarla yapılan işler için 465 liraya, tüzel kişi tacirlerin ana sözleşmelerinin onanması, çalışma konularıyla ilgili ruhsat ve imtiyazların alınması, devri ve Türk vatandaşlığına kabul edilme gibi işlerin takibi bin 980 liraya, vergi uzlaşma komisyonlarında takip edilen işler için 865 liraya çıkarıldı.
 
SÖZLEŞMELİ AVUKATLARA ZAM 
Kanun gereği bulundurulması zorunlu sözleşmeli avukatlara ödenecek ücretler de yeniden belirlendi. Buna göre, yapı kooperatifleri için ücret 660 liraya, anonim şirketler için ise sözleşmeli avukatlarına ödenecek ücret bin 100 liraya çıkarıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla, özel ve tüzel kişilerin sözleşmeli avukatlarına bin 100 lira ödenecek. Ortaklığın giderilmesi için satış memurluğunda yapılacak işlerin takibi için 465 lira, ortaklığın giderilmesi ve taksim davaları için 990 lira, vergi mahkemelerinde takip edilen dava ve işler için 990 lira, duruşmasız ise 660 lira. 
 
İCRA VE İFLAS TAKİPLERİ…  
İcra ve iflas dairelerinde yapılan takip işlemleri de zamlandı. Buna göne, icra dairelerinde yapılan takipler için ücret 220 lira, icra mahkemelerinde takip edilen işler 245 lira, icra mahkemelerinde takip edilen dava ve duruşmalı işler için 440 lira, icra mahkemelerinde takip edilen ceza işleri için 245 lira, ceza soruşturma evresinde takip edilen işler için 400 lira, sulh mahkemesinde takip edilen davalar için 660 lira, asliye mahkemelerinde takip edilen davalar için bin 320 lira, tüketici mahkemelerinde takip edilen davalar için 660 lira, fikri ve sınai haklar mahkemelerinde takip edilen davalar için bin 980 lira ödenecek.
 
AĞIR CEZA AVUKAT ÜCRETİ…  
Ağır ceza mahkemelerinde takip edilen dava ücretleri de zamlandı. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak zamlar şöyle: Ücretler ağır geza mahkemelerinde takip edilen davalar için 2 bin 640 liraya, çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 990 liraya, çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 2 bin 640 liraya, askeri mahkemelerde takip edilen davalar için 990 liraya, disiplin mahkemelerinde takip edilen davalar için 770 liraya, idare ve vergi mahkemelerinde takip edilen davalar için bin 320 liraya, bölge adliye mahkemelerinde takip edilen davalar için 660 liraya, Yargıtay`da ilk derecede görülen davalar için 2 bin 640 liraya, Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde ilk derecede görülen davalar için 2 bin 640 liraya, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay ve Sayıştay'da temyiz yolu ile görülen işlerin duruşması için ise 990 liraya yükseldi. 
 
ANAYASADA DAVALAR…
1 Ocak 2013 tarihinden itibaren vatandaşlar artık Anayasa Mahkemesi`ne bireysel başvuru yapabilecek. Yeni zam tarifisine göre Anayasa Mahkemesi`ne başvuru ücreti de zamlandı. Buna göre,   
Anayasa Mahkemesi`nde görülen dava ve işler için Yüce Divan sıfatıyla bakılan davalarda 3 bin 300 lira, bireysel başvuru, diğer dava ve işler için 2 bin 640 lira avukatlık ücreti alınacak. 
 
AVUKATLAR SEVİNEMEDİ
Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen yeni zam tarifesine göre hukuki bütün işlemlere yüzde 22 ile yüzde 50`ye varan oranlarda zam yaptı. Yapılan zamlar avukatlara önemli oranda iş kaybettirecek gibi görünüyor. İşsizlikten bugün bir çok avukatın kendi bürosunun kira ve diğer giderlerini ödeyemezken, yapılan yeni zamlarla birlikte avukatlar daha da iş kaybedecek. Yapılan zamlara sevinemediklerini belirten avukatlar, “Çalışanlara zam yapıldığında sevinirler ama bize zam yapıldı mı sevinemiyoruz. Çünkü yapılan zamlar vatandaşı çok zorluyor, artık dava açamayacaklar. Biz zamlara sevinemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ