KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehir alternatif enerjide öncü oldu
 Büyükşehir alternatif enerjide öncü oldu
Güncel
07 Aralık 2012 Cuma 14:08
  • 710
  • 0

Büyükşehir alternatif enerjide öncü oldu

Alternatif enerji kaynakları kullanımında öncü olan Büyükşehir, yılda 30 milyon KW/saat elektrik üretimi gerçekleştirerek hem ekonomiye hem çevreye sahip çıkıyor
Fosil yakıtların hem çevreyi kirletmesi hem de 100 yıldan kısa bir sürede tükenecek olması alternatif enerji arayışlarını artırdı. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları öne çıkarken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de bu sınırsız ve temiz kaynaklardan yararlanmaya başladı. Türkiye`de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek elde ettiği elektrik üretimiyle örnek oluşturur hale gelen Büyükşehir Belediyesi, bitkisel ve hayvansal atıklardan, çöp gazından, atıkların yakılmasından, güneş enerjisinden ve rüzgar türbininden yılda 30 milyon KW/saat elektrik üretimi gerçekleştiriyor.
 
GÜNEŞ ENERJİSİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Kışla Gençlik Parkı`nda başlattığı güneş enerjisinden elde ettiği elektrik üretimini kent genelinde yaptığı parklara da yaydı. Büyükşehir Belediyesi, bugün birçok sahilin ve parkın gece aydınlanmasını güneş enerjisiyle sağlıyor. Kurulan güneş panellerinin gündüz güneşten topladığı enerji geceleri aydınlatmada kullanıyor. Ayrıca parkların yanı sıra sinyalizasyon sistemlerine kurulan güneş panelleriyle de trafikte güneş enerjisi kullanılıyor.
 
RÜZGAR TRİBÜNLERİ 
İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ), rüzgar türbininden elektrik üretilmesi ile yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da öncülük yapıyor. İzmit Solaklar ve Gebze`de Gaziler Dağı`na monte edilen 132 KW kapasiteli rüzgar türbinleri, kentimizde rüzgar enerjisinden de elektrik üretilebileceğini gösterdi. Türbinlerin her biri yılda ortalama 100 bin KWH enerji üretiyor. 
 
EKONOMİYE YARARLI
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜRBİTAK)`yla hazırlanan projede; bitkisel ve hayvansal atıklardan enerji üretmek, çevre kirliliğine neden olan atıklardan dolayı meydana gelen kirliliği azaltmak ve bu atıklardan ürün olarak ekonomiye yararlı elektrik enerjisi ile ısı üretimi yanında organik gübre üretmek amaçlandı.
 
BİYOGAZ TÜRBİNLERİ
İZAYDAŞ Tesisleri`nin yer aldığı saha içerisinde inşa edilmiş olan pilot ölçekli biyogaz üretim tesisi; atık hammadde depolama alanları, atık hazırlama ve dozajlama ünitesi, fermenterler, ön atık deposu, kojenerasyon ve gübre depolama ünitelerinden oluşuyor. Bu tesiste, yılda 10 bin 680 ton (5 bin 900 ton çim atığı, 2 bin 50 ton hal atığı, 430 ton işkembe içi atık, bin 950 ton tavuk gübresi ve 350 ton büyükbaş hayvan gübresi) atık işlenmesi ve minimum 2 milyon KW enerji üretimi yapılıyor.
 
ELEKTRİKLİ ARAÇLAR 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ayrıca 2011 Ekim ayında Renault Mais Firması tarafından seri üretimi yapılan elektrikli otomobiller için protokol imzalamış ve ilk etapta 2 adet elektrikli aracı belediye bünyesinde kullanılmak üzere hizmete sokmuştu. Böylece Türkiye`de ilk defa çevre dostu elektrikli araçları hizmete sokan belediye unvanını almıştı.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ