KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Büyükşehirde ibre Karaosmanoğlu'dan yana
 Büyükşehirde ibre Karaosmanoğlu'dan yana
Güncel
03 Kasım 2012 Cumartesi 10:37
  • 2633
  • 17

Büyükşehirde ibre Karaosmanoğlu'dan yana

Yerel seçimler yaşlaşırken sokağa çıktık, Büyükşehir için Kocaeli halkının eğilimini anlamaya çalıştık. “Başkan kim olsun?” sorusuna aldığımız yanıtlardan, ibrenin Karaosmanoğlu'dan yana olduğu ortaya çıkıyor
AKP ve MHP mutabık oldu. Yerel seçimler 2013'ün Ekim'inde yapılsın istiyorlar. CHP bu tarihe itiraz etsede uzlaşma olasılığı yüksek gibi görünüyor. Diğer yandan yerel seçim heyecanı kendisini artık sokaklarda da yavaştan hissettirmeye başlıyor. İlçelerde akşam uykuya yatan kendini belediye başkanı görmeye başladı bile. Epeyce bir belediye başkan adayı enflasyonu yaşanıyor. Planlar, programlar, kulisler, doğru zamanın bekleyenler… 
 
“O parti olmazsa bu parti olur”cular, “istemen yan cebime koy” diyenler ve hatta yalakalar. İlçe belediyeleri için bunlar yaşanırken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için o kadar fazla aday ortaya çıkamıyor. Kolay değil elbet büyükşehir belediyesi için yarışmak. Adı üstünde BÜYÜKŞEHİR; öyle olunca da cesaret istiyor, güç istiyor, para istiyor, vizyon istiyor... Temiz bir geçmişe sahip olmak ise ilk şart. Gazete olarak ilçe belediyeleri için olası adaylarla röportajlar yapıyoruz. Büyükşehir için de yapacağız. Ama bugün büyükşehir belediyesi başkan adayının kim olması gerektiğini sormak için sokağa indik. Kocaeli halkının nabzını tutmaya çalıştık. Okuyanlar hatırlayacaktır; birkaç gün son önce ülke ORC Araştırma adlı şirket bir anket yaptı. Ankete katılanlara “Önümüzdeki yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı olarak görmek istediğiniz kişi kimdir?” sorusu yöneltildi. İlimizde 942 kişinin katıldığı anketten Nihat Ergün yüzde 23.2 ile birinci çıktı. Sefa Sirmen ise yüzde 19.7 ile ikinci sırada yer aldı. Mevcut başkan İbrahim Karaosmanoğlu da yüzde 18.5`la üçüncü oldu. Lütfü Türkkan yüzde 11,9 ile dördüncü sırada yer aldı. Bu anketi kim, niye, hangi amaçla yaptırdı bilemiyoruz ama bizim sokakta yaptığımız görüşmeler anketle çok fazla uyuşmuyor. Biz İzmit sokaklarında “Kimi belediye başkanı görmek istiyorsunuz?” diye sorduğumuzda ibrenin daha çok Karaosmanoğlu'dan yana olduğunu gördük. İşte vatandaşın görüşü...
 
 
DÜZENLİ ÇALIŞIYOR - Hilmi Tetik (62– demirci)
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, her alanda düzenli çalışıyor. Kendisinden memnunuz. Önümüzdeki yerel seçimlerde ilimizde tekrar başkan olmasını istiyorum. Kocaeli`de yaşayan bir vatandaş olarak başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu`nu tekrar başımızda görmeyi istiyorum. 
 
FAYDA GÖRMEDİM - Nurettin Uslu (18– öğrenci)
Burada öğrenciyim. Çok fazla siyasete karışmak istemiyorum. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun çok fazla yararını görmedik. Evet bazı yatırımlar filan oluyor. Bunları gözden kaçırmamak lazım. Elinden geleni yapıyor. Ancak bir öğrenci olarak, bana faydasını pek görmedim. Bu yüzden başka bir aday varsa onun çıkmasını isterim. CHP`den Sefa Sirmen`in aday olması mantıklı.
 
SİRMEN UYGUNDUR - Sedat Serinkaya (42– ayakkabıcı)
Ben CHP`liyim. Bu yüzden, AKP`den başkan olan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu istemiyorum. Sefa Sirmen`in aday olmasını istiyorum. Karaosmanoğlu`na karşı Sirmen daha uygun geliyor. Hem önceki dönemlerde Sirmen, Kocaeli`ye güzel yatırımlar yaptı.
 
SIKI BİR YARIŞ OLUR - Vahap Küsüni (30– serbest)
Yerel seçimler yaklaştıça, başkanlık seçimi için ilimizde çalışmalar başlıyor, bunu görüyoruz. Ama ben bu yarışta Sefa Sirmen`in CHP`den aday çıkmasını istiyorum. Eğer Sirmen çıkarsa büyükşehir belediyesi için sıkı bir yarış olacak. Ben kesinlikle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu başkan olarak görmek istemiyorum.
 
DAHA İYİSİ YOK  - Mehmet Tevfik Karakaya (55–dönerci)
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`ndan daha iyisini düşünemiyorum. Kocaeli`yi yücelten iyi yerlere yükselten Karaosmanoğlu`dur. Şimdi onun yine aday olması Kocaeli için bir kazançtır. En azından muhalefetten daha iyi bir çalışma içindeler. Ekip çalışmaları yaptıkları için vatandaşın derdinden anlıyor. 
 
DEĞERLİ BİR İNSAN - Ahmet Uğurlu (47–inşaatçı)
Kocaeli için en iyi başkan adam gibi adam olan İbrahim Karaosmaoğlu. Kendisi Kocaeli için çok değerli bir insan. Yine 3. dönemde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, tekrar başkan olursa Kocaeli daha güzel yerlere yükselecektir. CHP`den başka bir aday olursa Kocaeli`nin durumu kötüye gider. 
 
ÇOK MEMNUNUM - Hakan Kurnaz (29–erkek kuaförü)
Önümüzdeki yerel seçimler için büyükşehir belediye başkanı ibrahim Karaosmanoğlu, tekrar aday olmalı. Kocaeli`ne yaptığı hizmetten dolayı ben çok memnunum. Kocaeli`ye güzel fırsatlar yaratıyor. Gerektiğinden daha fazla hizmet sunuyor. Bu hizmetler bizi memnun ediyor. Bundan dolayı kendisi tekrardan başkan olmalı.
 
YARDIM YAPIYOR  - Osman Çak (59–serbest meslek)
Biz vatandaş olarak bize yapılan hizmetlere bakarız. Bu yüzden mevcut olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, çok iyi hizmetler yapıyor. Emekliye, öğrenciye, fakire, evsize; aklınıza gelebilecek her insana elini uzatıyor, yardım yapıyor. Bu yüzden kendisinin de dediği gibi “çalışınca oluyor” ve o da bizim için çalışıyor.
 
HALKLA İÇİÇE  - Asiye Alemdar (22–tezgahtar)
Bizim seçimlerle çok fazla ilgimiz olmuyor. Ama genel olarak baktığımızda sürekli halkla iç içe olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, herkesin gönlünü kazanıyor. Bundan dolayı halk başkana alıştı, tekrar aday olup bir dönem daha başkanlık yapabilir. Karaosmanoğlu bunu hakediyor. 
 
ÇOK BEĞENİYORUZ - Hamide Ataç (54–ev hanımı) 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu biz çok beğeniyoruz. Sürekli eleştiriler yapıyorlar, ama çalışmalarına baktığımızda AKP olarak ülkeye katkı ağlıyorlar. Kocaeli`ye baktığımızda ise yollarında, köprülerinde ya da sosyal çalışmalarda çıtayı çok yükseltti. Bence tekrar başkan olmalı.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ