KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Dadaşlar sazlı sözlü kahvaltıda buluştu
 Dadaşlar sazlı sözlü  kahvaltıda buluştu
Güncel
25 Eylül 2010 Cumartesi 17:11
  • 1795
  • 0

Dadaşlar sazlı sözlü kahvaltıda buluştu

Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın üyeleri türküler söyleyerek geleneksel kahvaltılarını yaparken, memleketlerine özgü su böreği ve kete yemeyi de ihmal etmed
Her ayın son cumartesi günü vakıf binasında geleneksel kahvaltı organizasyonunda bir araya gelen Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeleri, Ramazan ayının ardından ilk kahvaltılarını gerçekleştirdi. Vakıf binasında düzenlenen kahvaltıya başkan Azmi Cihat Hatipoğlu ev sahipliği yaparken bu haftaki söyleşi konuğu Büyükşehir Belediyesi eski kültür ve sanat daire başkanı Sait Karaçorlu oldu. Eski vakıf başkanı Ahmet Yağız ve Erzurumlular Federasyon Başkan Yardımcısı Zafer Yıldırım da kahvaltıda hazır bulundu. 
 
SU BÖREĞİ YEDİLER
TRT eski sanatçılarından Nimet Karagöl`ün bağlaması ve türküleriyle renklenen kahvaltının masraflarını ise vakıf yöneticisi Murat Şenal karşıladı. Eşi Yasemin Şenel`in hazırladığı su böreği, kete, civil peynirle Dadaşlar`a özgü kahvaltı sunan Murat Şenel ve eşi herkesten teşekkür aldı. Vakıf yöneticisi Süleyman Yıldırım da bir tepsi börek getirerek kahvaltıyı çeşitlendirdi. Aslen Elazığlı olan ancak üniversiteyi Erzurum Atatürk Üniversitesi`nde okuduğu için bir tarafının Erzurumlu olduğunu belirten Sait Karaçorlu ise kahvaltının ardından kültürel kimlik ve Erzurum konusunda söyleşi yaptı. 
 
ERZURUM FIKRALARI
Erzurum fıkralarının Karadeniz fıkralarıyla yarışacak kadar ünlü olduğunu belirten Karaçorlu anlattığı fıkralarla Dadaşlar`ı bol bol güldürdü. Karaçorlu, “Bir tarafım Erzurumlu`dur. Bizi var eden şeyler maddi değil, kültürel kimliklerimizdir. Erzurumlular`ın akıl almaz özgüvenleri vardır. Bu özgüven sınıfsız bir toplum oluşturmuştur. Bu nedenle Erzurum kültürüne sahip çıkan nadir illerimizden biridir” şeklinde konuştu. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ