KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Ehliyet almak zorlaşacak
 Ehliyet almak zorlaşacak
Güncel
07 Aralık 2012 Cuma 14:59
  • 3141
  • 3

Ehliyet almak zorlaşacak

Sürücü kurslarında günümüz koşulları ve Avrupa normları göz önüne alınarak yeni bir sistem oluşturmak isteniyor. Yeni sistemde adaylar 2 ay içinde ehliyet alamayacak. Ehliyetine el konan kişi sıfırdan başvuru yapacak
25-28 Kasım tarihleri arasında sürücü eğitimi mevzuatının günümüzün koşulları ve ihtiyacına göre yeniden şekillendirilmesi amacıyla Antalya`da bir çalıştay yapıldı. Kocaeli Sürücü Kursları Derneği`nin de katıldığı çalıştayda dernek başkanı Yıldırım Yılmaz bir konuşma yaptı. Çalıştayda sürücü kurslarının ve sürücü adaylarının kaderini belirleyecek ölçüde önergeler sunuldu. Çalıştayda birçok milletvekili, il denetim müdürleri ve kurs temsilcisi olmak üzere toplam 719 kişi hazır bulundu. Sunulan önergelerde sürücü kursları arasındaki haksız rekabetin kaldırılması ve eğitim kalitesinin artırılması da yer alıyor.
 
PUAN SİSTEMİ ZORLAYACAK
Sunulan önerilerin başlıca çıkış noktası ise sürücü kurslarının 27 yıllık bir mevzuata bağlı kalması. Şimdi günümüz koşulları ve Avrupa normlarına göre bir sistem oluşturulmak isteniyor. Bu sistem uygulanmaya başladığı taktirde sürücü adayları artık 2 ay içinde ehliyet sahibi olamayacak. Ehliyet alma süresi ve şartları zorlaşacak. Adayların bu sürede aldığı cezalar belli puan sistemiyle toplanacak ve ‘100 kötü puan` alındığı takdirde ehliyetine el konulacak. Ehliyetine el konulan adaylar ise bir daha ehliyet almak için sıfırdan başvuru yapacak.
 
ADAYLAR TAKİBE ALINACAK
Yönetmelik uygulandığı takdirde, adaylara uygulanan puan sistemiyle ehliyetleri alındığı gibi aynı zamanda eğitim aşamasında da ‘damalize okuma` sistemiyle adaylar sistem tarafından takip edilecek. Böylece devam zorunluluğu da takibe alınacak. Sınav sisteminde de ‘e-sınav` sistemine geçilmesi konusunda maddeler yer aldı. Tek bir test üzerinden 60-100 soru aralığında 3 teorik sınav hakkı tanınması maddeler arasında. Takip ve denetimin ön planda olduğu bu yönetmelik için, Yüksek Trafik Kurulu da düğmeye bastı.
 
ESKİ MEVZUAT İSTEMİYORUZ
Çalıştayda konuşan Kocaeli Sürücü Kursları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Yılmaz, “Uygulanabilir bir yönetmelik istiyoruz. Mevcut yönetmelik 27 yıldır uygulanan mevzuatla sınırlı. 27 yıl önceki şartlarla bugünü kabul edemeyiz. Biz istiyoruz ki; bütün detaylarının içinde olduğu sonuç odaklı bir yönetmelik olsun. Bu yönetmelik uygulandığında sürücü eğitimindeki kalite yükselecek ve köklü değişiklikler olacak” dedi. Diğer yandan başkan Yılmaz, yeterli olmayan birçok kurumun da bu yönetmelik uygulandığında kapanacağını belirti.
 
SINAVLAR ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
Karşı oldukları noktanın sınavların özelleştirilmesi konusundaki çalışmalara olduğunu da belirten Yılmaz, “Hem konfederasyon olarak hem de kurs olarak sınavların özelleştirilmesine karşıyız. Hiçbir kamu kurumunun sınavı özel kurumlar tarafından yapılmıyor. Böyle bir konunun da yapılmaması lazım. Bu bir adalet işidir, o da devletin işidir” diye konuştu.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ