KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediyesi işçilerinin zaferi
 İzmit Belediyesi işçilerinin zaferi
Güncel
19 Aralık 2012 Çarşamba 22:55
  • 3259
  • 6

İzmit Belediyesi işçilerinin zaferi

İzmit Belediyesi’nde çalışan 200 işçinin norm kadro fazlası olarak Kocaeli Valiliği emrine gönderilmesiyle birlikte karar itiraz eden 2 işçi açtığı davayı kazandı. İşçiler, eski iş yerlerine geri dönecek
Torba Yasa kapsamında çıkarılan 6111 sayılı kanunun çerçevesindeki belediyelerdeki norma kadro fazlası işçiler valilik emrine verilmiş ve çeşitli işlerde çalıştırılmaya başlamıştı. İlgili karar sonrası İzmit Belediyesi`nden 210 işçinin listesi valiliğe verilmiş, ardından 10 kişinin ismi geri çekilerek sayı 200`e düşürülmüştü. İzmit Belediyesi`nde ilişiği kesilen 200 işçi, valiliğin farklı birimlerine dağıtılmıştı. Uzun yıllar belediyede çalıştıktan sonra iş yeri değiştirilen işçiler, gönderildikleri kurumlarda uyum sorunları yaşarken gelen bir haber herkese umut oldu.
 
İPTAL DAVASI AÇTILAR
Uzun yıllar İzmit Belediyesi`nde çalışan Hizmet-İş Sendikası üyesi Ahmet Sekmez ve Orhan Gören, norm kadro kapsamında Kocaeli Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne bağlı okullara hademe olarak gönderilmişti. İşçiler, İzmit Belediyesi`ne karşı ‘iptal` davası açtı. Hizmet-İş Sendikası avukatı Mehmet Çakır`ın açtığı dava Kocaeli 1. İdare Mahkemesi`nde dün sonuçlandı. Mahkeme, her iki işçiyi haklı bularak eski iş yerlerine iadesi yönünde karar verdi. Davayı kazanan iki işçi, önümüzdeki günlerde eski iş yerlerinde tekrar iş başı yapacak.
 
EMSAL OLUŞTURACAK
İzmit Belediyesi`nde çalışan iki işçinin belediyeye karşı açtığı ‘iptal` davasını kazanmış olmaları, gönderilen diğer işçiler için de emsal oluşturacak. Önümüzdeki günlerde diğer işçilerin de ‘iptal` davası açması bekleniyor. Davanın kazanılmasını büyük bir hukuk zaferi olarak nitelendiren Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, çıkarılan yasayla norm kadro kapsamına alınan ve ihtiyaç fazlası olarak gösterilen çalışanların iş yerlerinin değiştirmesinin insan haklarına aykırı bir durum teşkil ettiğini söyledi. 
 
BÜYÜK BİR ZAFER
Şube başkanı Ersoy, “Uzun yıllardır aynı iş yerinde çalıştırılan işçiler, yabancısı olduğu başka kurumlara gönderilmişti. İşçiler milli eğitim müdürlüğünde hademe ve temizlik işçisi olarak çalışıyordu. Maaşları ve kadro dereceleri düşürülmüştü. Yapılan haksızlığa karşı sendika avukatlarımız harekete geçti ve dava açtık. İki üyemizin açtığı dava sonuçlandı. Üyelerimiz eski iş yerlerine geri dönecek. Bu karar bizim için, üyelerimiz ve çalışanlarımız için büyük bir zaferdir” dedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ