KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
İzmit küçük Kore oluyor
 İzmit küçük Kore oluyor
Güncel
28 Ekim 2012 Pazar 08:42
  • 6777
  • 14

İzmit küçük Kore oluyor

Önce Hyundai Assan, ardından Posco, Güney Koreliler’i ilimize taşıdı. Alikahya bölgesinde Koreliler’e özel restoranlar, pansiyonlar ve oteller yapılmaya başlandı
Kibar Holding sayesinde İzmit yakında küçük bir Kore olacak. Güney Koreliler`le ortak yatırım yapma kararı alan Kibar Holding ilimizde ilk olarak Alikahya bölgesinde Hyundai Assan fabrikasını kurmuştu. Fabrikanın üst düzey yönetimi Koreliler`den oluşunca, İzmit ile Güney Kore arasındaki trafik inanılmaz artmıştı.
 
KORE MUTFAĞI GELDİ
Kibar Holding, Güney Koreli çelik devi Posco ile yine aynı bölgede fabrika inşaatına başlayınca ilimize gelen Güney Koreliler`in sayısı da inanılmaz arttı. İlimizde sadece yeni iş alanları yaratmakla kalmayan Koreliler kendi yemek kültürlerini de buraya taşımaya başladı. İlk Kore mutfağı ‘Yire` Alikahya bölgesinde açıldı.
 
PANSİYON AÇTILAR
Yine Restaurant`ın açıldığı bina da Alikahya Merkez Mahallesi eski Muhtarı Ayhan Gökmen`e ait çıktı. Posco`ya karşı yapılan eylemlerin bölgede huzuru bozduğu gerekçesiyle muhtarlıktan istifa eden Gökmen`in kendi yerini 3 yıllığına Koreliler`e kiraladığı öğrenildi. Koreliler, restoranın üst kısmını da pansiyon yaptı.
 
OTEL YAPIYORLAR
Öte yandan Güney Koreliler`in, Turan Kaya`nın sahibi olduğu Soykaya firmasına ait yeni yapılmış sıfır bir binayı da kiraladıkları öğrenildi. Koreliler burada 2`si suit olmak üzere toplam 45 odalı bir otel açıyor. Toplam 600 metrekarelik bir alan üzerine yapılan otel tamamlandığında sadece Koreliler`e hizmet verecek. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ