KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Konservatuar sınavlarında son gün
 Konservatuar sınavlarında son gün
Güncel
26 Eylül 2010 Pazar 12:43
  • 1875
  • 0

Konservatuar sınavlarında son gün

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı yetenek sınavında aday öğrenciler bugün de ter dökecek
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı 2010-2011 yılı konservatuar kayıtları için yetenek sınavları dün başladı. Fuar merkezi içindeki konservatuar binası ve Anıtpark`taki Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi`nde gerçekleştirilen yetenek sınavlarına 696 kişi başvuru yaptı. Yapılan elemeler sonucu konservatuarın batı müziği bölümüne 110, baleye 35, Türk Halk Müziği bölümüne 55, Türk Sanat Müziği bölümüne 60, Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi`ne ise 86 kişi alınacak. 
 
 
REKOR BAŞVURU
Yetenek sınavları hakkında bilgi aldığımız Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürü Turgut Çakar, Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı`nın 696 başvuruyla rekor kırdığını geçtiğimiz yıl 400 kişinin başvuru yaptığını söyleyerek, “Şu an konservatuarımızda 396 öğrenci eğitim alıyor. 696 başvuru içerisinden 290 öğrenci konservatuara 86 öğrenci ise Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi`ne alınacak. Başvuruların yoğun olmasında duyuru kampanyamızın iyi olmasının etkisi oldukça fazla” dedi. 
 
 
KAZANMAK YETENEĞE BAĞLI
Çakar sözlerini şöyle devam ettirdi: “İnsanlardaki torpil yapılıyor anlayışını yok etmek için 4`er kişiden oluşan 2 komisyonumuzun komisyon başkanlarını ve gözetmenlerini Marmara Üniversitesi öğretim görevlilerinden seçtik. Tarafsız ve şeffaf bir anlayış izliyoruz. Sınavları kazanmak tamamen yeteneğe bağlı. Yani öğrenciler sınavlarda koyduğumuz yetenek eşiğini aştıkları taktirde kazanacaklar. Öğrencilerimiz 10 ile 15 dakika boyunca tek ses, çift ses, üç ses, ritim ve melodi dallarında sınava tabi tutulacaklar. Tüm bölümler için baraj notu 70 puandır.” 
 
 
SONUÇLAR 29 EYLÜL`DE 
5 ile 55 yaş arası kişilerin başvurduğu sınavın ilk turu dün gerçekleşti. Batı Müziği bölümünde yer alan yan flüt, piano, klasik gitar, elektro-bas gitar, keman, viola, ses eğitimi, bateri ve klarnet dersleri için yetenek sınavına giren öğrenciler bugün de Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve bale için yetenek sınavına girecek.  Sınavlar saat 10.30 ile 19.00 arasında yapılacak. Sınav sonuçları 29 Eylül Çarşamba günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin resmi web sitesinde yayınlanacak. Kazanan öğrenciler her ay 50 TL yatırarak kazandıkları bölümde eğitim görecek.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ