KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Marina Parkı nihayet bitti!
 Marina Parkı nihayet bitti!
Güncel
08 Ekim 2012 Pazartesi 19:57
  • 1667
  • 3

Marina Parkı nihayet bitti!

Meydana gelen çökme nedeniyle yenilenen Marina Parkı’nın düzenlene çalışmaları tam 3 yıl sonra tamamlanabildi. Çimlendirilen ve yeni fideler ekilen park güzel oldu
Sefa Sirmen döneminde yaptırılan ve bir dönem İzmit`in en güzel sahili olan İzmit Marina Parkı, bulunduğu zeminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle zaman içerisinde bataklığa dönüşmüştü. Parkın yanında bulunan deniz nedeniyle Kocaelililer tarafından tercih edilen Marina`da, Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce başlatılan düzenleme çalışmaları, belediyenin içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle bir hayli uzamıştı. 8 ayda tamamlanması gereken çalışmalar, tam 3 yıl sonra tamamlanabildi.   
 
3 YIL ÖNCE BAŞLADI
1990`lı yıllarda yapılan Marina Parkı`nın zemini deniz seviyesine yakın olduğu için yükselen deniz suyu ve her yağmur yağdığında yağmur suları, park alanını sular altında bırakıyordu. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, üç yıl önce parkta düzenleme çalışması başlattı. 8 ay içerisinde bitirilmesi hedeflenen park çalışmasına Büyükşehir gerekli önemi vermediği için işler aksadı ve 3 yıl sonra nihayet amamlanabildi.   
Parkın sahille buluştuğu bölgede, dalga kıran olmadığı için parkın zeminine su sızıntısı fazla oluyordu. 
 
ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜ
Yapılan çalışmalar kapsamında Büyükşehir, meydana gelen dalgaların toprağı aşındırmaması için özel bir malzeme kullandı ve su sızıntısı tümüyle engellendi. Parkın orta kısmındaki bölgelere taş ve sert stabilize dolgu yapıldı. Tamamen yenilenen Marina Parkı`nın üst zemini de tamamlandı. İzmit`in sahille buluştuğu ilk sahil parkı olan Marina Parkı, yine eski günlerine döndü. Yeni ağaç ve fideler dikildi. Boydan boya yenilenen park alanı içindeki yürüyüş yolları kaldırıldı ve parkın tamamı çimlendirildi. 
 
ANITLAR KORUNDU
Yeni bir görüntü kazandırılan, çehresi değiştirilen Marina Parkı yine İzmit`in en gözde mekanı olmaya aday. Marina`nın çehresi yapılan çalışmalarla birlikte değişip güzelleşirken, daha önceden yapılan eserler elden geçirilerek bakımı yapıldı ve eski yerlerine konuldu. Cumhuriyet`in 75. yılı sebebiyle yıllar önce bölgeye yapılan anıt, yıllar içerisinde bakımsızlıktan adeta dökülüyordu. Anıtın üzerine oturtulduğu taş zemin çatlamış ve dökülmeye yüz tutmuştu. Önemli bir olayı simgeleyen anıt yenilendi, boyandı, temizlendi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ