KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Mayalar İzmitli’yi güldürdü
 Mayalar İzmitli’yi güldürdü
Güncel
15 Aralık 2012 Cumartesi 08:44
  • 3852
  • 2

Mayalar İzmitli’yi güldürdü

Maya takviminin 21 Aralık’ta bitmesiyle dünyanın sonunun geldiği düşüncesini değerlendiren İzmitliler, konuya gülerek baktı
Kuzey Amerika Kıtası`nda bulunan Meksika sınırlarında yaşayan Maya uygarlığının takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde kıyamet kopacak. Diğer yandan Maya takvimine göre kıyametin kopacağı 21 Aralık'ta, ayakta kalacak olan iki köyden biri olduğuna inanılan İzmir-Şirince'de kaymakamlık ve jandarmayı kalabalık endişesi sardı. Pansiyonlara yapılan rezervasyonların listesini isteyen jandarma, o tarihte konaklayacak kişilerin isimlerini de tek tek alıyor. Dünya 21 Aralık`a kilitlenmişken biz yine İzmitliler`le konuştuk. İzmitli ünlüler ve vatandaşlar soruları gülerek yanıtladı. 
 
ŞİRİNCE`YE KOPMAYACAK MI?- Orhan Demir (Emekli)
21 Aralık`ta kıyametin kopacağını söyleyenler ve buna inananlar var. Hatta bazıları Şirince diye bir yere gidiyormuş. Kıyamet kopunca oraya vurmayacakmış. Kıyamet kopacaksa hepimize kopacak. Öleceksek hepimiz öleceğiz. Bir kere kıyametin ne zaman kopacağını kimse bilemez. 
 
ZAMLARLA KIYAMET KOPTU - Bedri Keskin (Emekli)
Başka işimiz mi yok, kıyamet kopacakmış. İnancımız gereği kıyamet kopacak zaten; bunun önüne kimse geçemez. Ancak yapılan zamlarla dünyada iken kıyamet kopmuş. Gerisi ne fark eder ki. Her şeye zam yapılmış. Aldığımız emekli maaşı ortada. Bunun üzerine söylenecek başka bir şey yok.
 
SAYGI DUYMAK LAZIM - Oktay İlhan (Emekli)
Mayaların takvimi 21 Aralık`ta bitince, bunu ‘dünyanın sonu geldi kıyamet kopacak` diye yorumluyorlar. Kıyamet kopacaksa kopsun. Bunca yaşıma kadar yaşamışım. Bu saatten sonra da ne yaşayacağım. Türkiye dışında dünyanın bir çok yerinde böyle bir düşünceye inanan milyonlarca insan var. Onların düşüncesine saygı duymak lazım.
 
ŞİRİNCE`NİN YÜZÜ GÜLER -  Emre Sağdıç (Esnaf)
Delinin biri kuyuya bir taş atmış, o taşı 6 milyar dünya insanı çıkaramamış. Bize komik geliyor ama Maya inanışına göre kıyametin kopmayacağı yer olan Şirince dolmuş. Bizim işlerimiz iyi gitmiyor. Bari oradaki esnafın yüzü gülsün. Ne diyelim bu sayede Türkiye`nin turist sayısı biraz daha artar.
 
MİZAHINI GELİŞTİRDİ - Sezgin Aslan (Esnaf)
Maya takviminin 21 Aralık`ta bitmesiyle ilgili facebookta çok güzel fotoğraflar ve karikatürler yayınlanıyor. Mayalar Türk insanının mizahi yönünü geliştirmesine katkı sağladı. İnsanlar çok orijinal şeyler paylaşıyorlar. Gülmekten kendimi alamıyorum. Ancak yine de Maya takviminin neden 21 Aralık 2012 tarihinde bittiğini gerçekten merak ediyorum. Tarihçilerimiz ve arkeologlarımız bu konuyu araştırmalı.
 
BELKİ DEVAMI VARDIR - Gürcan Karabulut (İşçi)
Günlerdir televizyonlarda, gazetelerde Maya takvimine göre dünyanın sonunun geldiği, kıyametin kopacağı yazılıyor; izliyoruz. Bunu çıkaran kimler? Bir takvimin sonu gelmiş diye illa kıyamet mi kopuyor. Mayalar eski bir medeniyet olduğu için belki de o takvimin devamı vardır da bulunamamış olabilir. Komik buluyorum ama yine de onca insan buna inanıyor.
 
OKULLARI TATİL ETSİNLER - Veysel Oğuz (Öğrenci)
21 Aralık`ta kıyamet kopacaksa, öğrencilere izin versinler kimse derslere gitmesin. Üniversitelerde dersler yapılmasın. Biz de sayılı günlerin tadını çıkaralım. Belli olmaz bir de gerçekten kıyamet koparsa dünyaya hasret gitmeyelim. Böyle bir şeyin kesin dayanağı yok. İnsanlar inanmak istiyor. İsteyen inanır isteyen inanmaz.
 
KABUL GÖRMEYEN DÜŞÜNCE - Gıyasettin Aktaş (Berber)
Ne diyeyim ki ben buna; kıyametin bir gün kopacağını biliyoruz. Maya takvimi bitti diye bunu illa kıyamete mi yormak lazım. Müslümanlar tarafından kabul görmeyen bir düşünce. Bazı insanlar kıyametin vurmayacağı bir yere gidiyor. Kıyamet kopunca ben burada öleceğim sanki onlar gittikleri yerde ölmeyecek.
 
KİMSE GELECEĞİ BİLEMEZ - Orhan Soytürk (Kestaneci)
Çok komik bir şey. Öteki taraftan bilgi mi almışlar nereden biliyorlar kıyametin 21 Aralık`ta kopacağını. Allah ‘benden başka kimse geleceği bilemez` diyor. İnsanların bunu bilmesi mümkün değil. İnsanlara eğlence çıktı. Asıl eğlence 21 Aralık`tan sonra bu kıyametin kopmayacağı Şirince`ye giderler üzerinden olacak.
 
ŞİRİNCE`YE GELİR GETİRDİ - Elif Tokkan (Danışman)
Ben Maya takvimine ve kıyametin kopacağına inanmıyorum. Tarihte böyle bir takvimin olduğuna inanıyorum ama kıyamet olacağına inanmıyorum. Ama bu olayın Şirince`ye büyük bir gelir getirdiğine inanıyorum. Ben 21 Aralık içinde herhangi bir hazırlık içerisinde değilim. Öyle bir hazırlık yapmayı da düşünmüyorum. Ama olursa da o zaman hep birlikte ne yapacağımıza bakacağız. Ben bizim kitabımıza inandığım için takvimin ne söylediğiyle de çok ilgilenmiyorum. 
 
TATİL İÇİN GÜZEL OLABİLİR  - Beyhan Gürsoy (Eğitimci) 
Ben maya takvimine inanmıyorum, dolayısıyla da kıyametin kopacağına da inanmıyorum. Şirince`ye de geçtiğimiz yıl gitmiştim ve çok beğenmiştim. Orasını şuan tüm dünyanın biliyor olması da güzel. Ama belki bu söylentiler tatil için güzel olabilir. 21 Aralık için de özel bir hazırlık falan yapmayacağım. Benim için normal, sıradan günlerden bir tanesi olacak. 
 
ERZAĞIMI STOKLADIM - Fatih Özkanlı (Esnaf)
Ben Maya takvimine inanıyorum. Ancak zaten o takvimde de kıyametin kopacağı yazmıyor. Sadece güneş çevresinde çeşitli patlamalar, buzulların erimesi ve yörünge değişikliklerinden bahsediliyor. Ayrıca ben evimin altına küçük bir sığınak yaptım ve orada 2,5-3 ay kadar kendime yetecek şekilde de erzağımı stokladım. Ne olur ne olmaz diye tedbirli olmak lazım. 
 
İNSANLARI OYALIYORLAR - Ahmet Eryılmaz (Eğitimci)
Ben Maya takvimine ve kıyamet kopacağına inanmıyorum. Medya patronlarının insanları oyalamak için ortaya böyle bir şey attıklarını düşünüyorum. Somutların dışında hiçbir şeye inanmam. Nasıl ki insanlar 31 Aralık`ta büyük ikramiyenin kendilerine çıkacağını düşünür ve sabah kalktığında elinde bir şey olmazsa 21 Aralık`ta da aynısı olacak. 
 
YAŞAYIP GÖRECEĞİZ -  Gülşen Atılgan (İşçi)
Maya takvimine ve kıyamete inanmıyorum. Eski çağlardan günümüze gelen herhangi bir dedikodudan farksız değil benim için. 21 Aralık`ta da her zamanki gibi işimin başında olacağım ve çalışacağım. Herhangi bir hazırlık ta yapmadım, yapmayacağım. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. 
 

Ünlülerimiz 21 Aralık`taki kıyamet günü için ne dedi?

 
21 ARALIK`TA EVİMDE OLACAĞIM  - Adnan Metin (İşadamı)
Hayatımızı 3 şey üzerinde kurmuşuz. Kur`an-ı Kerim, peygamberimizin sünneti ve Ehl-i Beyt. Geleceğimizin şekillendirilmesi için bu üç rehberin içinde olmayan, yazılmayan hiç bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değil. Kıyametleri Allah dışında kimse bilmez. Kimse kıyametin haberini önceden bilmez. Ancak dünya çeşitli evrelerden geçiyor. Bu evrelerin bilimsel verileri de var. Mayaların çizgilerinde kıyametin 21 Aralık`ta kopacağı iddiaları tam anlamıyla bir safsatadır. 21 Aralık gecesi evinde çocuklarımın yanında olacağım. Hayatımızda hiçbir değişiklik olmayacak.
 
DELİNİN BİRİ KUYUYA TAŞ ATMIŞ… Doğan Demir (Dernek Başkanı)
Delinin biri kör bir kuyuya taş atmış ama 
40 kişi şimdi bu taşı çıkartmaya çalışıyor. Allah bize uzun ömürler versin. Dünya zor bir süreçten geçiyor, yapılacak o kadar çok şeyin arasında bu tür abuk subuk şeyleri tartışmak zaman kaybından başka bir şey değildir. İnanmıyorum bu tür kehanetlere, kafada yormam. 21 Aralık günü evimde ailemle,  çocuklarımla normal hayatımızı sürdüreceğiz. Bir değişiklik olmayacak.
 
AMAÇ GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK…  Kenan Diler (Politikacı)
Maya takvimini kullanmıyoruz. Kulanmadığımız, inanmadığımız bir takvimin var olduğunu ve böyle bir kehanette bulunduğunu ortaya atanların niyet ve talepleri farklı. Dünya gündemini ve ülke gündemini değiştirmeye dönük kurnazca bir senaryonun ürünüdür bu. Kıyametin kopacağına inancım yok. Bizim için kıyamet, nefesimizi verdiğimiz andır. Onun ötesi yalan, dolan. Kıyamet kopacak ve sadece Şirince sağlam kalacak! Böyle bir safsataya inanan insana şaşarım ben. Kıyametin kopacağı gün olan 21 Aralık günü evinde olacağım.
 
ÇOK SAÇMA BULUYORUM - Mahmut Civelek (AKP İl Başkanı) 
Maya takvimine göre 21 Aralık günü dünyanın sonu gelecekmiş. Bu çok saçma bir durum. İnancımıza göre dünyanın sonunun geleceğini, kıyametin kopacağını Allah`tan başka kimse bilemez. Kimse gelecekten haber veremez. Ancak, üretilen senaryolarda dünya üzerinde kıyametten etkilenmeyen iki bölgeden birinin Türkiye`de olması bizim adımıza iyi bir reklam oldu. Şirince Köyü`müze yılbaşı öncesi talih kuşu konmuş. Bu tür hurafelere inanmadığım için her hangi bir hazırlığımda yok.
 
İNANDIĞIM ŞEYLER DEĞİL -  Yalçın Kuşkan (CHP İl Başkanı)
21 Aralık`ta kıyametin kopacağı yönündeki senaryolara, iddialara sadece gülüyorum. Ciddiye aldığım, kayda değer şeyler değildir. İnandığım şeyler değil bu tür hurafeler. Ancak, dünyanın dört bir tarafında bu duruma inanan insanların panik duruma geçmelerine de anlam veremiyorum. Elbetteki her insanın inanış biçimi vardır ama ‘bu kadar da olmaz` dedirten bir gerçek var önümüzde. İnanmadığım için bir hazırlık içinde de değilim. Bizim yapacak başka şeylerimiz vardır, bunlara kafa yoralım.
 
KAHİNLERİN UYDURMASI - Halil İbrahim Şişman (Müteahhit) 
Dünyanın sonunun geleceği iddia edilen 21 Aralık gününü kıyamet günü olarak ortaya atanlar yalan söylemiş. Kıyametin alametleri kutsal kitaplarda belli, bunların işaretleri verilmiş. Bunların dışındaki anlatılanlar, söylenenlerin tamamı yalandır, gerçek dışıdır ve hurafe, batıl inançtır. Hiç biri inandırıcı gelmiyor. O dönemdeki kainlerin uydurmasıdır. Biz pek inanmıyoruz ama dünyanın diğer bir çok ülkesinde bu duruma inananlar, akın akın Şirince`ye geliyorlar. İnanmadığım bir durum olduğu için kendimi ve ailemi korumak için her hangi bir hazırlık içinde de değilim.
 
PEYGAMBERİMİZ BİLE BİLEMEMİŞ  -Halit Altuntaş (Eski belediye başkanı)
Cebrail bir gün topluluk içinde peygamber efendimize kıyametin ne zaman kopacağını sormuş. Bu soru karşısında Peygamber efendimiz ‘soran sorulandan daha iyi bilir` diye yanıt vermiş. Kıyameti Cenab-ı Allahtan başka hiç kimsenin bilmesi, tahmin etmesi mümkün değil. 21 Aralık`ta kıyametin kopacağına inanmıyorum, böyle bir olasılık kesinlikle yok. Kıyametin alametleri kutsal kitaplarda verilmiş. Onun dışındaki bütün söylentiler safsata, hurafe.
 
ENTRİKA BİR İŞ - Hasan Galyan (Gemici)
Kıyametin kopacağını bilen tek kişi Cenab-ı Allah`tır. Onun dışındaki bütün söylentiler, iddialar hurafedir. Söylenenlerin tamamı entrikadır. Binlerce yıl önce yaşayan Mayalar kendi kafalarına göre oluşturdukları işaretleri bugün için kıyamet günü olarak belirtmeleri inandırıcı değil. Maya döneminde 21 Aralık var mıydı acaba? Bazı tarikatlar bu tür entrikaları ortaya atarak, insanları psikolojik yönde etkilemeleri hoş bir durum değildir. Ben bu tür şeylere inanmıyorum.
 
İNANDIĞIM ŞEYLER DEĞİL…  -Haşmet Belen (KYÖD Başkanı)
21 Aralık`ta kıyametin kopacağı yönündeki iddialara hiç takılmıyorum. Bilimsel hiç bir alt yapısı olmayan böyle şeylere inancım yok. Hayatım boyunca da inanmadım. Kıyametten etkilenmeyecek tek yerin Şirince olduğu söyleniyor.
Şirince`ye taşınmam söz konudu değil, inanmadığım şeyler için de para harcayıp burada ev almak istemiyorum.
 
DOĞA GÜÇLERİNE İNANIRIM - Ali Ekber İncesu (Dernek Başkanı)
21 Aralık`ta kıyametin kopacağına inanmıyorum. Ancak, doğa güçlerinin varlığına inanıyorum. İnsanlar orman ve tabiat anayı yok ettiği zaman da kıyamet gelecektir. Birilerinin söylentileriyle, aslı astarı olmayan, bilinmeyen sözde takvimlerin işaretleriyle kıyametin kopmayacağını mantıklı haraket eden her insan bilir.  Bu tür hurafeler üretilerek insanlar tedirgin edilmemeli.
 
KIYAMET BİR GÜN KOPACAK -  Halil Vehbi Yenice (Eski Belediye Başkanı) 
Kıyametin kopacağını Allah`tan başka kimse bilemez. Bunun dışında hiç kimse kıyametin kopacağını gün, ay ve yıl olarak bilemez. Bir gün kıyametin kopacağına da inanıyorum. Kıyametin alametleri ve işaretleri Kur`an`da ve hadislerde var, diğer kutsal kitaplarda bu tür alametler yok. 21 Aralık günü dünyanın sonu gelecek diye bir düşünceye de inanmam. Konuşulanları yazılıp çizilenleri sadece izliyorum. Tedirgin olmuyorum, bilakis gülüp geçiyorum.
 
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ