KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Mühendisler isyanda!
 Mühendisler isyanda!
Güncel
30 Aralık 2012 Pazar 11:16
  • 2733
  • 11

Mühendisler isyanda!

Hükümetin odaları pasifize etmeye yönelik çalışması kapsamında çıkarmak istediği TMMOB Yasası, mühendisleri isyan noktasına getirdi. Mühendisler yasaya karşı imza kampanyası başlattı
Makine Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yasası`nın değiştirilmesine yönelik girişimleri kınamak için Eskihisar Old Castle Otel`de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; şube başkanı Çetin Temel, yönetim kurulu üyeleri Mehtap Sönmez, Ümit Kubat ile Gebze Mimarlar Odası Temsilcisi Salih Işık, elektrik mühendisleri odası başkanı Mustafa Aydın, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nedim Kara ile il yöneticisi Hüseyin Manto katıldı.
 
TASFİYE AMAÇLI
Şube başkanı Çetin Temel, son yıllarda gündeme gelen odalara yönelik düzenlemelerin bugün TMMOB Yasası`nı değiştirmeye yöneldiğini, bunun amacın da meslek örgütlerinin tavsiye edilmek istenmesi olduğunu savundu. Temel, hükümet tarafından hazırlanan taslağa göre merkez ile il örgütleri arasındaki ilişkinin tanınmaz hale getirildiğine, değişikliklerle örgütlülüğün işlevsizleştirilmeye çalışıldığına, TMMOB`un ülkedeki sorunlara ve meslek açısından yapılan yanlışlara karşı duruşunun kırılmak istendiğine dikkat çekti.
 
ONURUMUZ ÇİĞNENİR
Çetin açıklamasında şunları aktardı: “Yeni yasa taslağıyla odalar, meslek alanlarıyla ilgili çözüm üretmek yerine piyasaya hizmet veren kurumlarla meslek alanına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın onayı olmadan hiçbir yönetmelik yayınlayamaz duruma getiriliyor. Odalar, bakanlık onayı almadan meslek eğitimi veremeyecek. Kısacası, odalar üye kayıt defteri tutan kurumlar yapılmak isteniyor. Oysa mühendis, mimar ve şehir plancılarının sesi kısılırsa, ülkenin sesi kısılır. Meslek onurumuz çiğnenir.” 
 
DENETİM YOK EDİLİYOR
Gebze Mimarlar Odası Temsilcisi Salih Işık ise odalara hem mesleki hem ekonomik hem de örgütlülük bakımından darbe vurulacağına dikkat çekerek, “Bu taslağa göre, mühendisler yapmış oldukları projelerin arkasında duramıyor. Proje sahiplerinin onayı olmadan, projeler yap boza dönüştürülüyor. Çünkü, telif hakkı ortadan kaldırılıyor. Gökdelenler bile denetimsiz kalıyor. Oda denetim ve onayının ortadan kaldırılması hem projelerin denetimsiz kalması hem de odaların ekonomik olarak çökertilmesi demek” şeklinde konuştu.
 
İMZA KAMPANYASI
Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara da yapılmak istenen değişikliğin kendilerinden habersizce ve gizlice  yapıldığını söyledi. Kara, “Biz de seçimler çarşaf liste şeklinde demokratik bir şekilde yapılır. Bu bile ortadan kaldırılıyor. Örgütümüz bölünüp, küçültülüp yok ediliyor. Ülkede nerede yanlış bir uygulama varsa onun karşısında duran bir TMMOB, diken olarak görülüyor” dedi. Kara, yasaya karşı imza kampanyası başlattıklarını, şu ana kadar 30 bin mühendisin kampanyaya destek verdiğini ve sokağa ineceklerini söyledi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ