KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Öğrenciler 100 litre atık yağ topladı
 Öğrenciler 100 litre atık yağ topladı
Güncel
19 Aralık 2012 Çarşamba 14:28
  • 930
  • 0

Öğrenciler 100 litre atık yağ topladı

Değirmendere Atatürk Ortaokulu’nun çevre kulübü öğrencileri, 100 litre bitkisel atık yağ toplayarak doğanın korunmasına katkı sağladı
Gölcük Belediyesi`nin ilçe genelinde devam ettirdiği bitkisel atık yağ toplama çalışmaları başarıyla devam ediyor. Bu önemli projeye Gölcük`teki okul, esnaf, kurum ve kuruluşlardan da destek yağıyor. Bu yönde kampanyaya katkı sağlayan Değirmendere Atatürk Ortaokulu Çevre Kulübü`nün topladığı 100 litre bitkisel atık yağ, okul müdürü Osman Kaya tarafından Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü`nde görevli çevre mühendisi Serkan Aksöz`e teslim edildi.
 
BİR MİLYON LİTRE
Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, okul müdürü Osman Kaya, okul idaresi ve çevre kulübü öğrencilerine göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek bu proje hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu. Aksöz, evlerde kullanılarak lavabolara ve çöpe dökülen bir litre kızartmalık atık yağın bir milyon Litre suyu içilemez ve kullanılamaz hale getirdiğini belirterek çevreye verdiği zararın farkında bile olmadan lavabolara dökülen atık yağların su giderlerini zaman içerisinde tıkayarak kanalizasyon sistemlerine zarar verdiğini söyledi.
 
OLUMSUZ ETKİLİYOR
Kanalizasyonlara dökülmesi durumunda suyun yüzeyini kaplayan yağın, havadan suya olan oksijen geçişini engellemesi neticesinde su altındaki canlı yaşamını olumsuz etkilediğini kaydeden Serkan Aksöz, farkında olmadan çevreye ne kadar büyük bir zarar verildiğini aktardı. Aksöz, “Çevre sağlığı açısından büyük tehlike yaratan bu yağların, birden fazla kızartma işlemine tabi tutulması da insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir” dedi. 
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ