KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Öğrencilerin sağlığı korunuyor
 Öğrencilerin sağlığı korunuyor
Güncel
16 Kasım 2012 Cuma 15:15
  • 715
  • 0

Öğrencilerin sağlığı korunuyor

Büyükşehir Belediyesi 12 ilçedeki okul kantinlerinin hijyen ve teknik denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 162 okulda denetim yapıldı
Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin sağlığını doğrudan etkileyen, büyüme ve gelişiminde büyük önem taşıyan okul kantini ve yemekhanelerinin denetimlerini sürdürüyor. Yeni öğretim yılında da devam eden teknik ve hijyenik denetimlerin ikinci etabında Kartepe, Başiskele, İzmit ile Çayırova ilçelerindeki 162 okulda kontrol yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinasyonunda ilçe tarım müdürlükleri ve ilçe belediyelerinin katılımıyla 12 ilçede eşzamanlı olarak tüm eğitim kurumları denetleniyor.
 
162 OKUL KANTİNİ
162 okulda yapılan denetimlerde, okul kantinlerinde çalışan personelin herhangi bir bulaşıcı hastalık riskine karşı yaptırması gereken portör muayeneleri gerçekleştirildi. Denetimlerde iş yeri ve alet-ekipman hijyeni, personel hijyeni, gıda güvenliği ile okul kantinlerinde satışı yasaklanan gıda maddeleri konusunda titiz denetimler gerçekleştirildi. Ekipler, kantin işletmecilerinin soğutucu dolap temizliği, bakım ve sıcaklık dereceleriyle gıda maddelerinin muhafaza koşullarına dikkat etmelerini istiyor.
 
SOĞUTUCULARA DİKKAT
Büyükşehir ekipleri, iş yerlerinde satışa sunulan ya da üretimde kullanılan her gıda maddesinin mutlaka üretim izininin ve etiket bilgilerinin tam olması gerektiğini vurguladı. Yapılan denetimlerin kantin işletmecilerini cezalandırmak için değil, hizmet kalitesini yükseltmek için olduğunu ifade eden denetim ekipleri, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığını korumak, haksız rekabeti önlemek, esnafı bilinçlendirmek ve okul kantinlerinin mevcut standartlarını iyileştirmek için olduğunu kaydetti. 
 
VATANDAŞA ÇAĞRI
Okul kantinlerinde faaliyet göstermesine rağmen henüz iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almamış kantin işletmecileri ise ruhsat şube müdürlüklerine yönlendirildi. Denetim ekipleri, ‘En iyi denetçi tüketicinin kendisidir` felsefesiyle hareket ederek tüketicinin yediğine içtiğine dikkat ederek gördüğü olumsuzlukları da ilgi birimler olan  ‘Alo Gıda 174` ya da ‘Alo Zabıta 153` veya 444 11 41 çözüm masası kanalıyla ilgililere bildirmeleri konusunda duyarlı davranmalarını istedi. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ