KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Şeker, Ahmet Uzun’u suçladı
 Şeker, Ahmet Uzun’u suçladı
Güncel
13 Ekim 2012 Cumartesi 15:12
  • 2216
  • 11

Şeker, Ahmet Uzun’u suçladı

Kandıra Gıda İhtisas OSB’yi ziyaret eden Milletvekili İlyas Şeker, Kandıra OSB’nin normal şartlarda 2010’un sonunda biteceğini ancak bunu meclis üyesi Ahmet Uzun’un engellediğini ima etti
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve AKP İl Yönetim Kurulu üyeleri Adem Koç ve Recep Yıldız, Yahyakaptan`daki Kandıra Gıda İhtisas OSB irtibat bürosunu ziyaret ederek, kamulaştırma işlemleri devam eden Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi aldı.  AKP`liler ziyarette Kandıra Gıda İhtisas OSB adına Murat Ustaoğlu karşılarken, Kandıra Gıda İhtisas OSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, Kandıra`ya kurulacak OSB hakkında bilgi verdi. Toplantıda konuşan Milletvekili İlyas Şeker, OSB`nin bu güne kadar bitmesi gerektiğini söylerken, OSB`nin bitmemesine sebep olarak ise isim vermeden CHP İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun`u suçladı. Şeker, Uzun için, “OSB`nin kendi partisi tarafından dahi takdir edilmeyen, söylediklerinin çok doğru olmayan, özel ortamlarda kendi partilileri tarafından da söylenen il genel meclisi üyesi bir arkadaşımız var” dedi 
 
ENGELLENMESEYDİ!
Ziyarette konuşan İlyas Şeker, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun`u işaret ederek, “Aslında biz 2010 yılının sonuna doğru burada fabrikaların kurulmasını arzu ediyorduk. Üzülerek söylüyorum ki; Kocaeli`deki bazı siyasetçiler bu bölge insanlarının kalkınmasını önlemek için, köylünün cebine para girmesini engellemek için, köylünün 3 kuruş kazanacağı parayı kıskandıklarından dolayı yanlış, asılsız temeli olmayan bilgilerle oradaki insanları kandırmaya çalıştırlar ve dolayısıyla bu iş bu kadar uzadı. Aldığımız bilgilere göre şuanda çalışmalar ve kamulaştırmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Kamuoyunda söylendiği gibi buradaki Gıda OSB`nin iptali gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer bu iş engellenmemiş olsaydı bu gün Kocaeli 330 milyon TL`lik bir yatırımı kazanacaktı. Bunun yanında 7 bin kişi direk iş sahibi olacaktı ve en az 20 bin kişinin üzerinde insan da buradan dolaylı olarak para kazanmış olacaktı. Kocaeli`deki köylülerin tamamının ürettiği ürünlere Gıda OSB talip. Bu tesisler yapılmış olsaydı köylünün elinde domates, biber, salatalık, karpuz kalmayacaktı” dedi.
 
PİŞMAN OLACAKLAR
Gıda OSB`nin yapılamasına engel olanların zaman içerisinde pişman olacaklarını söyleyen Şeker, “Kendi partisi tarafından da takdir edilmeyen, söylediklerinin çok doğru olmadığı özel ortamlarda kendi partilileri tarafından da söylenen il genel meclisi üyesi bir arkadaşımız var. O arkadaşımız maalesef oradaki insanların yanlış bir şekilde bilgilendirilmesine sebep olmuştur. Bu anlamda çok doğru yapmadığını açık ve net bir şekilde ifade ediyorum ve oradaki insanların kalkınmasını istemiyor, para kazanmasını istemiyor, rahat bir ortamda yaşamasını istemiyor Bu işi engelleyene inanan arkadaşlar da engelleyen arkadaş da pişman olacak. Zaman içerisinde orada engellenen insanlar, kendilerini engelleyen insana da pek hayır dua edeceğine inanmıyorum” dedi Şeker, OSB`de şuanda 61 firma olduğunu ve OSB`nin tamamen dolduğunu ifade ederek, kamulaştırma işlemlerinin bitmesinin ardından yatırımın başlayacağını söyledi. Şeker, söz konusu yatırımın Kandıra`yı Kocaeli`de 1 numara yapacağına dikkat çekti.
 
DEĞER KATAMIYORUZ
Öte yandan Kandıra`ya yapılacak Gıda OSB hakkına bilgiler veren Kandıra Gıda İhtisas OSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu ise “Türkiye`deki tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimin ürettiği ürünlere katma değer katamadığımızdan dolayı fazla rekolte olan dönemlerde ürünler tepki maksadıyla yola dökülüyor. Bunun önlenmesinin çaresi bu şekildeki OSB`lerin bunları işleyecek pozisyona getirilmesiyle mümkün. Türkiye`deki ürünlerin 5 adedi olan fındık, kuru üzüm, narenciye, kırmızı mercimek dünyada en çok ülkemizde üretiliyor ancak fiyatları başka ülkeler belirliyor. Bunun tek sebebi bu ürünleri başka ülkeler işleyerek fiyat biçiyorlar. Ürünleri yetiştiren biziz, hamallığını yapan biziz ama karşılığını alan katma değeri üzerine katabilen ülkeler” dedi.
 
50 BİN İSTİHDAM
Kandıra OSB`nin yapılmasının ardından dolaylı olarak 50 bin kişinin istihdam edileceğine değinen Eroğlu, “Kandıra Gıda OSB yatırımcı portföyümüzde, süt ürünlerinde 6 firmamız, et ürünlerinde 5 firmamız, kuru yaş sebze meyvede 7 firmamız, çikolata şekerlemede 19 firmamız, kuru yemiş ve bakliyatta 14, cips ve hazır yemekte 6 firmamız ve bu firmalardan süt ürünlerinde atık maddeyi işleyecek peynir altı suyu tesisi ve küçük sanayi tesisinde oluşan 60 firma mevcut. Sadece Kandıra GOSB`de 7 bin kişiye istihdam sağlanacak ancak buradaki istihdam dolaylı olarak yaklaşık 50 bine tekabül edecek. Bu 7 bin kişinden bin adedi teknik personel, 750 adedi yönetim, 5 bin 250 adedi ise vasıfsız işçi olacak. Kandıra GOSB`de yıllık 242 bin ton süt, 22 bin ton et, meyve-sebze 72 bin ton, un, şeker ve yağ 132 bin ton, bakliyat ve kuruyemiş 59 bin ton ve hazır yemek için 49 bin ton, diğerlerinde ise toplamda 66 bin ton civarında, toplam hammadde ihtiyacı 702 bin ton olacak” diye konuştu.
 
1 MİLYAR 313 MİLYONLUK TİCARET
Kandıra OSB ile ortaya çıkacak olan maliyetleri açıklayan Eroğlu şöyle konuştu; “Biz ücretleri en düşük ücretten hesapladığımızda buradaki çalışanlara ödenecek toplam aylık 7 milyon 575 TL olacağı, SGK`ya ayılık 2 milyon 500 TL, gelir vergisi olarak 97 milyon TL, KDV olarak da 193 milyon TL ödeme yapılacağı tahmin ediliyor. Yıllık ticari faaliyet ise 1 milyar 313 milyon TL olacağı tahmin ediliyor. Buradaki hammadde ihtiyacının yaklaşık yüzde 40`nın Kandıra bölgesinden karşılanacağı tahmin ediliyor. Burada inşaat sektörü canlanacak. Bölgede meslek lisesi kurarak insan kaynağını bölgeden kazanmayı hedefledik ve Gıda Meslek Lisesi kurarak buradan mezun olacak olan çocuklarımızı OSB`de gıda teknikeri olarak değerlendireceğiz. Bölgede bir alışveriş merkezi olacak ve bölgede bulunan bütün fabrikaların ürettiği ürünler vatandaşa satılacak ve bölgeye gelen tacirlerin OSB`de üretilen ürünleri görmeleri sağlanacak. Bölgede yine dünyada rağbet gören uluslararası bir gıda fuarı oluşturulacak. OSB alanının yüzde 35`i yeşil alan olacak ve sulama suyu derecesine kadar atıkların arıtılacağı bir arıtma tesisi yapılacak. Burada 2011 fiyatlarıyla alt yapı maliyeti 74 milyon TL civarında olacak. Toplamda sanayiciye alt yapı ve kamulaştırma işle birlikte buradaki parselin metrekare fiyatı 145 TL`ye mal olacak. İşin sonunda toplam maliyet 330 milyon TL olacak ve tamamı Kandıra GOSB yatırımcısı tarafından karşılanacak ve devletin hiçbir yatırımı kullanılmayacak.” 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ