KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Tarih, Dilovası halkının çektiklerini yazacak
 Tarih, Dilovası halkının çektiklerini yazacak
Güncel
19 Aralık 2012 Çarşamba 16:59
  • 1395
  • 7

Tarih, Dilovası halkının çektiklerini yazacak

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun, etik kurulun vermiş olduğu “Etik özensizlik” ve rektörlüğün vermiş olduğu “Uyarma” cezasına karşı açmış olduğu davada karar çıkmadı. Hamzaoğlu, “Tarihte Dilovası halkını çektirleri yazacak” dedi
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`nun, KOÜ Rektörlüğü Etik Kurulu`nun vermiş olduğu “Etik Özensizlik” ve KOÜ Rektörlüğü`nün vermiş olduğu “Uyarma” cezasına karşı açmış olduğu davanın ilk duruşması dün görüldü. Kuruçeşme Kocaeli İdare Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri ve çevreciler katıldı. Duruşmadan davada karar çıkmazken, karar mahkeme tarafından daha sonra yazıyla açıklanacak.
 
STK`LARDAN DESTEK
Birçok ilden sivil toplum örgütlerinin katıldığı davanın ilk duruşmasında Türkiye Tabip Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, KESK Genel Sekreteri Ali Kılıç, Eğitim–Sen İzmit ve İstanbul şubeler, DİSK Kocaeli Temsilcisi Vedat Küçük, KESK Dönem Sözcüsü Akın Şişman, Akademi Susmayacak Hareketi`nden akademisyen Beyza Üstün, Neşe Özgen, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrah Ana Bilim Dalı Başkanı Cem Terzi, Tabip Odası Kocaeli Şube Başkanı Kemal Keşmer ve TMMOB İKK`dan Nedim Kara katıltı. 
 
HAKSIZLIK VE TACİZ KARŞISINDA
Öte yandan Dilovası`ndan AKP hariç diğer siyasi partilerin ilçe yöneticileri ve muhtarları yer aldı. Duruşma öncesinde destek vermeye gelenler adına ve ‘Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Yürütücüleri adına basın açıklamasını Prof. Dr. Cem Terzi yaptı. Terzi, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`nun kendisine karşı yapılan haksızlık ve taciz karşısında adalet aradığını kaydetti.
 
ACINASI BİR DURUM
Bu davanın artık sadece Onur Hamzaoğlu`nun adalet aradığı bir dava olmadığını belirten Terzi şöyle konuştu: “Ülkemizdeki üniversitelerin içinde bulunduğu acınası durum ile yüzleşeceğimiz bir davadır. Türkiye`de üniversite özerk değildir, bilim insanları özgür değildir. Oysa üniversite, özerklik kavramı dışında düşünerek kurgulanamaz. Akademik özgürlüğün yaratılamadığı bir ortamda, bilimsel üretim yapılamaz.
 
BASKI VE TACİZ
Onur Hamzaoğlu olayı, bize üniversitenin siyasi otorite ile ters düşmemek ve ekonomik güç sahipleri ile çelişmemek için kendi bilim insanına baskı ve taciz yapmaktan geri kalmadığını gösterdi. Oysa üniversiteler, bilim ve özgürlük kurumlandır. İktidar merkezinde yapılanan hiçbir üniversite temel işlevlerini gerçekleştiremez. Onur Hamzaoğlu`nun olayında Kocaeli Üniversitesi Etik Kurulu etik özensizlik saptamıştı.
 
OYSAKİ ÖDÜLLER VERİLDİ
Rektörün Hamzaoğlu`na verdiği uyarı cezasına bu rapor dayanak oluşturmuştu. Oysa söz konusu çalışmaya Türkiye Biyoetik Derneği 2012 Yılı Araştırma Etiği ödülü verdi. Onur Hamzaoğlu`na verilen belgede ‘İnsan sağlığını üstün tutan bilimsel araştırmaları dolayısıyla Türkiye Biyoetik Derneği Araştırma Etiği Ödülü`ne Hak Kazanmıştır` yazmaktadır. Biliyorsunuz daha önce de TTB`nin başvurusu üzerine aynı olayı inceleyen bağımsız etik kurul benzer bir karar vermişti” diyerek açıklamasını sonlandırdı.
 
KARAR ÇIKMADI
Açıklama sonrasında davaya geçilirken duruşma basına kapalı bir şekilde gerçekleşti. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`nun avukatlığını Zihnet Özçelik ve Ali Haydar Kanca yaptı. Bir saat süren duruşma sonundan karar çıkmazken, kararın mahkeme tarafından daha sonra yazılı olarak açıklanacağı öğrenildi. Duruşma sonrasında konuşan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, üniversitenin toplumsal sorumluluğunun incelenmesi gerektiğini belirtti. 
 
TARİH DİLOVASI`NI YAZACAK
Mevcut yapıyı eleştiren Prof. Dr. Hamzaoğlu,  “Bu tarihe Dilovası olarak geçecek. Tarihte Dilovası halkının çektikleri yazacak. Halkın sırtına vurulan sopaların hesabı sorulacak. Toplum yararına çalışan insanlar nerede? Bu dava sonucunda KOÜ evrensel değerde mi olacak iktidara kapıkulu mu olacak yoksa bugünkü gibi iktidarın tetikçisi mi olacak?” diyerek soruları yöneltti.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ