KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Tıbbi atıklar düzenli toplanıyor
 Tıbbi atıklar düzenli toplanıyor
Güncel
07 Ekim 2012 Pazar 10:38
  • 1033
  • 0

Tıbbi atıklar düzenli toplanıyor

Atık yönetimi konusunda Başiskele’de hizmet veren sağlık kuruluşlarını bilgilendiren Kimya Mühendisi Lokman Karagöz, tıbbi atıkların düzenli olarak toplandığını kaydetti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kocaeli Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce desteklenen  ‘Tıbbi Atık Yöntemi` konulu eğitim semineri Başiskele Belediyesi Toplantı Salonu`nda gerçekleştirildi.Eğitim, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü'nden Kimya Mühendisi Lokman Karagöz tarafından verildi.  
 
BİLGİ VERDİ 
Eğitime, Başiskele`de sağlık hizmeti veren  Aile Sağlığı Merkezleri'nde tıbbi atıkların yönetiminden sorumlu hizmetli personeller ve Başiskele Belediyesi  Sağlık Müdürlüğü'nde çalışan doktor, ebe ve hemşireler katıldı. Karagöz, ilimizde tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve sterilizasyon yöntemi ile bertarafının sağlanmasına yönelik olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı`nca yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.
 
ARTIŞ GÖZLENİYOR
Lokman Karagöz, “Kocaeli genelinde tıbbi atık oluşan başta, üniversite hastanesi olmak üzere, devlet hastaneleri, özel hastaneler, diyaliz merkezleri, tıp merkezleri, poliklinikler ve aile sağlığı merkezlerinden  günlük yaklaşık 5 ton civarında tıbbi atık bertaraf edilmek üzere, lisanslı toplama araçları ile toplanarak sterilizasyon tesisine neklediliyor. Yıllar içerisinde toplanan atık miktarının artış gösterdiği görülüyor” dedi.
 
ATIK YÖNETİMİ
Sağlık kurum ve kuruluşlarında toplanan atıkların kaynağında ayrı toplama çalışmasının her geçen gün daha dikkatli bir şekilde yürütüldüğünün gözlemlendiğini vurgulayan Karagöz, enfeksiyon riski taşıyan tıbbi atıkların güvenli şekilde ortamdan uzaklaştırılması gerektiğine değindi. Karagöz, evsel katı atıkların, ambalaj atıklarının, tıbbi atıkların ve tehlikeli atıkların kaynağında ayrı toplanması ve atık yönetiminin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyledi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ