KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
TOKİ, Dilovası'na konut yapacak
 TOKİ, Dilovası'na konut yapacak
Güncel
07 Aralık 2012 Cuma 14:06
  • 1308
  • 0

TOKİ, Dilovası'na konut yapacak

Başkan Yaman, TOKİ'yle ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ve önümüzdeki hafta 560 bin metrekare arazinin modern kent yapılması için TOKİ'ye devredileceğini söyledi
Dilovası Belediyesi 2012 yılı son meclis toplantısı önceki gün gerçekleşti. Gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edildiği mecliste Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, TOKİ'yle ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ve önümüzdeki hafta 560 bin metrekare arazinin modern kent yapılması için TOKİ'ye devredileceğini söyledi. Başkan Yaman, “Dilovası halkı için inşallah ihayırla yad edecekleri projeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Halkımızın güzel yaşaması için meclisimiz canı gönülden hizmet etmeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
TOKİ BAŞLAYACAK 
TOKİ`yle ilgili bilgiler veren başkan Yaman, “Bu mecliste özellikle TOKİ alanlarıyla ilgili çalışmalardan bahsetmek istiyorum. TOKİ konutlarının hayat bulması için artık önümüzde hiçbir engel kalmamıştır. İmar ve plan çalışmaları bitmiştir. 560 bin metrekare alanı TOKİ'ye teslim etme aşamasına geldik. Önümüzdeki hafta TOKİ'yle görüşeceğiz ve TOKİ'nin yakın bir zamanda projeyi ihale aşamasına getirmesiyle de çalışmalar başlayabilecek” dedi.
 
GİDECEĞİNDEN UMUTLUYUM  
Konutların, kömürcüler organize sanayi bölgesine (OSB) yakınlığıyla ilgili sıkıntıların olduğunu söyleyen başkan Yaman, “İnşallah ilerki süreçte kömürcüler OSB`nin burdan gideceğini umut ediyoruz. Sanayiciler ve Dilovası halkının konut talebi var. Bizde belediye olarak bu çalışma öncesinde bir anket yaptırdık. Dİlovası halkının beklentileri bu anketle bize ışık oldu. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte Dilovası daha güzel bir kent olacaktır” ifadesini kullandı.
 
EMEKLERİ VAR
Başkan Yaman, “Dilovası halkı için inşallah hayırla yad edecekleri projeler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Halkımızın güzel yaşaması için meclisimiz canı gönülden hizmet etmeye devam etmektedir. Dilovası her geçen gün daha yaşanabilir, daha güzel bir kent oluyor. Bu yapılan hizmetlerin tamamında meclisimizin ve bir şekilde halkımızın da büyük emekleri vardır” dedi.
 
MÜCADELE EDELİM 
Başkan Yaman'ın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Mali hizmetler müdürlüğünün bütçe artırılması oy birliğiyle kabul edildikten sonra imar ve şehircilik müdürlüğünün 2013 yılına ait harçların %10 artırılması talebi de üyelerin oylarıyla meclisten geçti. Konuyla ilgili açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman şunları kaydetti: “Belediyelerin gelir kalemlerinin başında emlak ve çevre vergisi ile ruhsat harçları gelir. 
 
KAÇAK YAPI AZALDI
Tabi bizim şehrimiz ruhsat harçları, 2B arazileri ile orman arazileri, planlama eksikliği ve hazine arazilerinin çokluğu vergiler konusunda bizi istenilen seviyeye getirememiştir. Bunlar belediyelerin önemli kaynaklarının başında gelmektedir. Kentimizde kaçak yapı azalmıştır. Kaçak yapıyla hep birlikte mücadele edelim. Bu şehir artık kent olurken halkımız da artık yapılarını ruhsatlı bir şekilde yapmaya başlasın.”
 
İSKANLI BİNA YOK 
İlçeye kamu kurumları ve bankaların gelmek istediğini söyleyen başkan Yaman, “Ayrıca bu kente marka firmalar, özel sektörler de gelmek istiyor. Ancak binaların iskansız, ruhsatsız olmasından dolayı yer bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar. Kentleşmenin önündeki en büyük engellerden birini yaşıyoruz. Kaçak yapı yapmayalım ve yaptırmayalım. Bu durum aslında vatandaşında yararına değildir” şeklinde konuştu.
 
ARSA, CAMİNİN OLDU
Diliskelesi Merkez Camii'nin mülkiyetinin cami derneğine verilmesinin gündeme geldiğini belirten Yaman, göreve geldikleri günden bu yana özellikle ibadethaneler ve okullar konusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi ve “İbadethanelerin asıl sahipleri de gece gündüz oraya emek harcayan camii dernek yönetimidir” dedi. Konunun ardından meclis üyeleri, cami arsasının dernek yönetimine devrini oy birliğiyle kabul etti. Gündem maddelerinin ardından 2012 yılı son meclisi de son buldu.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ