KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Veterinerlerden kurban uyarısı
 Veterinerlerden kurban uyarısı
Güncel
22 Ekim 2012 Pazartesi 15:05
  • 1243
  • 0

Veterinerlerden kurban uyarısı

Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Drhan Altuntaş, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban kesiminde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili uyarıcı bir açıklama yaptı
Kocaeli Veteriner Hekimler Odası başkanı Orhan Altuntaş ve yönetim kurulu, yaklaşan Kurban bayramı önceki kurban kesiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu. Altuntaş açıklamasında, Türkiye`de bir yılda kesilen hayvan miktarının yüzde 25`inin bayramda kesildiği hatırlatıldı, bunun da yaklaşık 600-650 bin büyükbaş hayvan; 2 milyon adet de küçük baş hayvana karşılık geldiğine dikkat çekildi. 
 
KURBANIN RUHUNA UYGUN…  
Altuntaş, Karban Bayramında bu kadar çok hayvanın nakli ve kesilmesi için gerekli alt yapı hizmetinin sağlanamaması halinde, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevreyle ilgili sorunların da beraberinde gelebileceği söyledi. Altuntaş, “Halk sağlığının ve hayvan sağlığının en üst düzeyde korunması, hayvanların hayvan refahı ve hijyen kurallarına uygun olarak kesilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, Kurban Bayramının kurban ruhuna uygun bir şekilde kutlanması temel amacımız ve görevimizdir” dedi.
 
VETERİNER KONTROLÜ ŞART   
Kurban kesimlerinin veteriner hekim kontrolü yapılan ve hijyen şartlarının sağlandığı mezbaha veya belediyelerin kurduğu kurban kesim yerlerinde yapılması en güvenli alanlar olduğunu vurgulayan Altuntaş, Kurbanlık hayvan alınırken dikkat edilmesi gereken kuralları sıraladı: “Veteriner sağlık raporu olmalıdır. Sığır ve mandalarda küpesi ve pasaportu sulunmayan. Çok zayıf olan, Gebe olan,Yeni doğum yapmış olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, Hastalık belirtisi gösteren hayvanların kurban olarak alınmamasınaözen gösterilmelidir” ifadesini kullardı.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ