KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Yıkım tamam sıra okulda
 Yıkım tamam sıra okulda
Güncel
16 Kasım 2012 Cuma 10:59
  • 1464
  • 0

Yıkım tamam sıra okulda

Yenimahalle’de bulunan kadın doğum hastanesi yıkıldı. Hastaneyle birlikte aynı bölgede daha önce yıkılan diyaliz merkezi ve Zafer İlkokulu’nun yerine yapılacak okulun temel kazısına ise başlandı
‘Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi` çerçevesinde ilimizdeki okul ve derslik sayısında her geçen gün artış oluyyor. İş adamlarının katkılarıyla ilimizde son 10 yıl içerisinde 698 derslik, 29 spor salonu, 2 çok amaçlı salon ve 3 pansiyon yapılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda İSU Genel Müdürlüğü yanındaki eski klor fabrikası alanına 10 milyon TL harcayarak ilimizin en görkemli okulunu inşa eden Dereli ailesi, aynı bölgede ikinci büyük okulu yapmaya hazırlanıyor.
 
HASTANE DE YIKILDI
Dereli ailesi, Yenimahalle sınırları içinde kalan kadın doğum hastanesi, Zafer İlkokulu ve diyaliz merkezi binalarının bulunduğu alana büyük bir okul yapacak. Sefa Sirmen döneminde belediye tarafından yaptırılan ilimizin ilk kadın doğum hastanesi, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesi`ni AKP kazandıktan sonra ambulans merkezine dönüştürülmüştü. Kısa bir süre önce buradan kaldırılan ambulans merkezi ise Kartepe`de yapılan Kocaeli Afet Koordinasyon Merkezi`ne taşındı.
 
GEÇ BAŞLANDI
Dereli ailesi tarafından 11 bin 500 metrekare alan üzerinde yapılacak olan okulun temel kazı çalışmaları başladı. ‘Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi` kapsamında aynı bölgede ikinci büyük okulu yapacak olan Cumhuriyet Mahallesi`ndeki Federal Mogol Fabrikası`nın sahipleri Dereli ailesi, ilimize kazandırdığı iki büyük okulun dışında Türkiye`nin birçok bölgesinde de okul yaptırıyor. Okulun protokolü geçen yıl imzalanmıştı. Büyükşehir Belediyesi`nin yer teslimini geç yapması sonucunda da inşaata geç başlandı.
 
MODERN BİR YAPI
Yapılacak okula Mehmet Sinan Dereli Okulu adı verilecek. Okul, 8 bin 200 metrekare kullanım alanına sahip olacak. 648 öğrenci kapasiteli okulda öğrenciler 27 derslikte eğitim görecek. Önümüzdeki yıl açılması hedeflenen okul tamamlandığında ilimizin en görkemli ve büyük okulu olacak. Okulda; fen laboratuvarları, müzik ve resim derslikleri, kütüphane, 230 kişilik konferans salonu, jimnastik salonu, 300 kişilik yemekhane, kafeterya ile açık spor sahaları bulunacak.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ