KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
100 trilyon verseler bir daha aday olmam
100 trilyon verseler bir daha aday olmam
Güncel
04 Ekim 2010 Pazartesi 19:58
  • 4442
  • 44

100 trilyon verseler bir daha aday olmam

Kocaelispor eski Başkanı Serhan Gürkan adaylığı aklından bile geçirmiyor, “Bana şimdi 100 trilyon nakit getirsinler, ‘Kocaelispor’u yönet’ desinler, yönetmem. Ben o defteri kapattım” diyor

Dünden devam


Diğer transfer hataları için neler söyleyeceksiniz?

Tabii onlarda da hata oldu. Özellikle, Turkcell Süper Lig`e çıktıktan sonra benim bir rehavetim oldu. Biraz da havaya girdim herhalde. Böyle saçma sapan transferler yaptık. Bunları tek başıma yapsaydım, bu durumlara düşmezdik diye düşünüyorum.
İkinci yarı için bu kadar büyük eleştiriler almamıştınız…
İkinci yarı tek adamcılık yaptım; gayet ucuz maliyetli ve iyi oynayan bir takım kurduk. Mesela Serdar Kulbilge o zaman milli takımın kalecisiydi. Onu ve Musa Büyük`ü alan Muammer Çelik`tir. Bülent Bölükbaşı`nı ben aldım. Şimdi Muammer Çelik “Ben yapmadım, ben etmedim” diyerek tamamen saçmalıyor. İnsanın bunu söylemesi için balık hafızalı olması lazım. Haziran-Temmuz 2008 tarihli gazetelere bakın, kim ne yapmış görürsünüz.
O dönemdeki kaleci İvankov ve Süleyman Yula transferine sizin engel olduğunuz söyleniyor…
Bir kere ben kaleci transferini tamamen hocaya bırakmıştım. Ben ve Murat Karayel, özellikle Özden`i istemiştik ama hoca onu da istemedi. Yula bizim kampa kadar geldi ama “Bonservis ücreti hariç, 800 bin euro ücreti var” denildi. Pahalı geldi.

KÜFÜR ETTİĞİM GAZETECİLER VAR

Bir de şu an Antalyaspor`da oynayan Dejuva vardı. O da kampa kadar gelmişti ve ücreti oldukça uygundu…
O oyuncunun yurt dışına çıkış yasağı ve tek girişlik vizesi vardı. Takım da o dönem Avusturya kampına gidecekti. Dejuva`yı vize sorunundan dolayı götüremeyecektik. Hoca, “Daha iyi bir santrafor buluruz” deyince, kaldı.
O sezon küme düştük. Sezon başında sizin için “Son 10 yılın spor adamı” denilirken, birdenbire taraftarın ve basının yoğun tepkisini alarak istenmeyen adam ilan edildiniz. Bu durumu nasıl yorumladınız?
Tabii, bu şehirde yaşıyorsan, iyi günde pohpohlandığın gibi kötü günde de eleştirileceksin ama bu tepkilerin dozajı kaçtı.
Eleştirilerin dozajının kaçmasında sizin sert çıkışlarınızın ve müdanasız tavrınızın da etkisi olmuş mudur acaba? Sizi eleştiren gazetecilere sert çıkışlarınız olmuştu…
Evet, küfür ettiğim gazeteciler olmuştur, bugün de ediyorum.

ÇELİK YÜZLEŞMEYE GELMEDİ

Bu konuda özeleştiri yapıyor musunuz?
Yapıyorum tabii ama çok art niyetli yazılar yazıldı. Özellikle Bank Asya`dan çıktıktan sonra kulübün içi çok karıştırıldı. Dedikodu mekanizması hiç durmadı. Ve şimdi olay geldi, 44 senelik tarihinde o kadar borcu olan kulübü, ‘Serhan Gürkan batırdı, iki sefer küme düşürdü` oldu. Ben takımı Bank Asya`dan aldım, Bank Asya`da bıraktım. Üstelik bir sene de Süper Lig oynattım. 11 milyon 156 bin lira borç ödedim, yaptığım borç da 8-9 milyon futbolcu borcudur.
Muammer Çelik`in istifa olayı nasıl gerçekleşti?
Taraftarlar dernek başkanları bir gün benimle görüşmek istedi. Ben de o gün müsait değildim ama çok ısrar edince Özgür ve Erman`la görüştüm. “Başkanım, Muammer Çelik kulübe 4,5 milyon lira geldiğini söylüyor, bu para nerede?” dediler. Ben de “Madem böyle söyledi; şimdi arıyorum ve sizi yüzleştiriyorum” dedim. Telefonla değil, yüz yüze görüşmek istediler. Muammer Çelik`i aradım, çağırdım ama yüzleşmeye gelmedi. Bu ne demek? ‘Evet, ben bunu söyledim` demek. Bunun neticesinde Muammer Bey`i büroma çağırdım ve istifasını istedim. Ama arkadaşımız hiç durmadı. Avusturya`ya geldi, futbolcularla görüştü, ağaç diplerinden maç seyretti.

KEŞKE TEK BAŞIMA YÖNETSEYDİM

Küme düştükten sonra kongre dönemi yaşandı ve sonrasında sağlık sebeplerinizden dolayı kulübü bıraktınız. Bu arada size karşı olan tepki giderek büyüdü. Şimdi, sizce Kocaelispor`un bu duruma gelmesinde sizin payınız nedir?
Benim de payım vardır tabii. Biz de hatalar yaptık ama ben Kocaelispor`u tek başıma yönetmedim. Benim en büyük şanssızlığım, yönetim kurulundaki bazı insanların dedikodu yapmayı çok sevmelerinden kaynaklandı. Bunu önleyemedik. Keşke, tek başıma yönetseydim de bütün bunları hazmedebilseydim. O zaman ‘Ben yaptım da başıma bunlar geldi` derdim. Kocaelispor`un 44 yıllık tarihinde en kötü başkanı benmişim gibi bir imaj oluştu. Küme düşmek dünyanın sonu değil.
Siz kalp spazmı geçirdiniz değil mi?
Ona bile kimse inanmadı. Ben kalp krizi değil, spazmı geçirdim. Herkes geçirebilir. O dönemde ailem de görev almamı istemedi. İşin ilginci, bizim şirketimiz 2007 yılında vergi sıralamasında 44. olmuş bir şirket. Bu şirket, ben başkan olduktan sonra 1 milyon 800 bin lira zarar etti. Biz uzaydan gelmedik, 1950`den beri bu memlekette ticaret yapıyoruz. Daha önceden şirketin kaç öz malı otobüsü olduğu, başkan olduğum dönemde bunların kaçının satıldığı belli.

OKULA MERCEDES`LE GİDERDİM

Bununla ilgili de dedikodular var. Son otobüslerinizi de Kocaelispor sayesinde aldığınız söyleniyor.
O son otobüslerin plakaları belli. İnternetten girsinler, nereden, hangi bankanın kredisiyle aldığımızı görsünler. Bunlar ayıp şeyler. Ben 17 yaşında İzmit Lisesi`nde okurken, Türkiye`de toplam 10 tane Mercedes`lerden biri benim altımdaydı, okula onunla gidiyordum. Kocaelispor sevgisi bana babamdan gelen bir şey. Babam da yöneticilik yaptı. O dönemler Kocaelispor`un futbolcuları bizim otobüslerle taşınırdı. Yani bizim de bir mal varlığımız varmış ki, bunlar olmuş.

VURAL KONUSUNDA ÇOK HATALIYIZ

Yılmaz Vural`ın geliş hikayesi nasıldı?
Ben önce Güvenç Kurtar`ı istiyordum ama anlaşamadık çünkü daha tesise girerken, ayakbastı parası 600 bin lira para istedi. 600 bin lira da sonra istedi, toplam 1 milyon 200 bin lira… O kadar paramız yoktu. Sonra Şevki Demirci`yle beraber Yılmaz Vural`la görüştük. Bizim takımı havaya sokabileceğini, kenti ayaklandırabileceğini, hırslı bir insan olduğunu düşünüp, takımın başına getirdik. Fakat Fenerbahçe maçından sonra hemen görevine son vermeliydik, orada büyük hata yaptık. O tecrübelerle, şimdi bu işi yapsak aynı hataları yapmayız.
11 maç görev yaptı, zaten bunun 5-6`sında cezalıydı ama 1 milyon 200 bin lira gibi bir transfer ücreti ödedik. Bu gibi hataları şirketinizde de yapıyor musunuz?
Yaptığımız su götürmez bir yanlış. Zaman zaman işimizde de çok büyük hatalar oluyor ama kim bunu isteyerek yapar? Bu yönetimin hiç mi suçu yok? Onlar da dünya kadar paralar verdi, kötü olmasını isterler miydi? Ama oldu. Yaptıkları borç ne kadar? Bu da ayrı bir külfet ama kimse isteyerek yapmaz.

BEN O DEFTERİ KAPATTIM

Tekrar aday olduğunuzda, rahatsızlık geçirmeseydiniz, sorunları çözer miydiniz?
Evet, o anda Futbol Federasyonu Başkanı ile paylaştığımız bazı şeyler vardı. Kongre günü itibariyle, Kocaelispor`un federasyona olan borcu 4 milyon liraydı ve o kadarla kalacaktı. İyi bir de takım yapmıştık, devam edecektik.
Kocaelispor`la ilgili tekrar aday olacağınız konuşuluyor…
Bana şimdi 100 trilyon nakit getirsinler, “Kocaelispor`u yönet” desinler, yönetmem. Ben o defteri kapattım. Çünkü bu iş, doğru söyleyenlerin, düz adamların, yalaka olmayan insanların işi değil. Şu anda Kocaelispor`la sadece ve sadece bir taraftar olarak ilgileniyorum.
Sizce şu anda Kocaelispor`da ne yapılmalı?
Madem bu arkadaşlardan memnuniyetsizlik var, bence şu an yapılması gereken en doğru şey, olağanüstü genel kurul kararı alınması ve güven tazelenmesi.

900 BİN LİRA HİBE YAPTIM

Kocaelispor`un maçlarına gitmiyorsunuz… Ne kadar sürecek bu?
Evet, maçlara gitmiyorum ama seyrediyorum. Elbet bir gün gideceğim. Neticede ben Kocaeliliyim.
Şu an devam eden bir mahkeme var. Ne oluyor, ne bitiyor ilk ağızdan öğrenebilir miyiz?
Şu anda hukuk mücadelesi sürüyor. Kısaca şöyle söyleyeyim. Kim Kocaelispor`un bir kuruşunu alıp yediyse, Allah onun çoluğundan çocuğundan çıkarsın. Bir örnek vereyim. Gazetenin bir tanesi şöyle yazıyor: Serhan Gürkan 1,5 liralık otopark fişini de yazdırmış. Ya biz hocalara deplasmana gitsinler diye para vermiyor muyuz? Hocalar masraf yapmıyor mu? Fişleri bize getiriyor. Bu, hocanın yaptığı harcama ama benim hesabımdan düşüyor. Bu parayı veren benim. Ama yaptığımız hibe hiçe sayılıyor.
Ne kadar hibe yaptınız Kocaelispor`a?
Resmi olarak, belgeli 900 bin lira civarında bir hibemiz var.
Kulüpten alacağınız var mı?
1 lira bırakmadan, hepsini hibe yaptım. Hanemde alacak kalsın istemedim.

MUSAN PARK SÖZLEŞMESİNİ DEĞİŞTİRDİK

Muammer Çelik tarafından, Musan Park`la yapılan sözleşmenin değiştirildiği iddia ediliyordu. Bu konuda ne diyeceksiniz?
Ben o konuda bir şey söylemeyeyim; sözleşmenin kendisini getireyim, yayınlayın. Musan Park`la yaklaşık 4 milyon liralık bir sözleşme yaptık. Daha önce bu işi yapan arkadaş, en işlek iki cadde için yürütmeyi durdurma kararı aldı. İki cadde kapatıldı. Öyle olunca, bununla alakalı arkadaşlar geldi ve bana “Bu iki en işlek cadde kapatılınca, bu fiyata yapamayız” dedi. Biz de gittik, belediyenin yetkilileriyle görüştük. Onlar da bize hak verdi. Ondan sonra sözleşmeyi değiştirdik. Sözleşmeyi değiştirirken de üzerine, ‘Bu iki cadde açıldığı takdirde, sözleşme otomatik olarak 4 küsur milyon liraya çıkacaktır` diye not düştük.
Baç`taki binaya yöneticiler tarafından temlik konulması konusu için ne diyeceksiniz?
Doğru, o arkadaş o zaman, o kadar para vermişti. Biz de ona 300 bin lira karşılığında 600 bin lira temlik koyması izni verdik. Yönetim Kurulu karar defterinde de böyle yazıyor. Sonra 1 milyon 300 bin olmuş.
Nasıl olmuş?
Bundan benim bilgim yok.

NEDEN BENİMLE ÇALIŞTILAR?

Aynı şahıs şu anda Kocaelispor`da Mali As Başkan…
Onu şu anda yöneticilik yapan arkadaşlar düşünsün. Benim başıma böyle bir şey gelseydi, cezaevine girerken istifayı yazıp öyle girerdim.
İlginç olan şu, siz kendi açınızdan insafsızca eleştiriliyorsunuz ama Mali As Başkan olarak kulübe haciz koyan kişi, hala kulübün başında…
Size bir şey söyleyeyim. 2007 senesinin 6. ayından, 2009 senesinin 8. ayına kadar Kocaelispor`da kulüp başkanlığı yaptım. Bu kişiler de benimle birlikte yöneticiydi. Madem o zaman böyle bir şey vardı. Bu adamlar neredeydi? Neden sustunuz? Neden benimle yöneticilik yaptınız?
O dönemki bütün harcamalarınızın kayıtlarını aldınız mı?
Tabii, mevcut.

BENİM ÖDEDİKLERİM NE OLACAK?

Bir platformda karşı karşıya gelip, bu konuları tartışmayı düşünür müsünüz?
Kocaelispor`a yarar getirecekse düşünürüm ama buna inanmıyorum. Benim daha önceki başkanları eleştirmememin sebebi, devamlı kavga eden bir başkan görüntüsü vermemek içindir. Eski yönetimlerin de borçlarını ödedik ama bir gün çıkıp konuşmadık. Şimdi sanki bütün borcu Serhan Gürkan yapmış gibi konuşuluyor. Kardeşim, benim ödediğim paralar ne olacak?
Mustafa Ekşi`nin döneminde de belediyeden Kocaelispor`a büyük kaynak aktarıldığı söyleniyor ama bunlar gündeme gelmiyor…
Bilmiyorum neden gündeme gelmediğini. Mustafa Ekşi döneminde bize geldiğinden daha fazla para geldi kulübe. Mustafa Ekşi, Kocaelispor`un kötü gidişini ister miydi? Ama hepimizin yanlışları oldu işte. Bir platformda oturup, ‘doğruyu nasıl bulabiliriz`i tartışmaya hazırım. Manevi olarak bu tür sürtüşmeler kulübe zarar veriyor. Kocaelispor hiçbir zaman bu kadar aciz duruma düşmedi. Sürekli ‘Serkan Gürkan batırdı` deniyor. Bu paraları Kocaelispor ödedi. Ben Kendi cebimden de ödemedim. Futbolculara verilecek parayı biz aldık, eski borçlara ödedik. Bu sefer ne oldu? Oyuncunun parasını veremedik ve borç kaldı.

YAZILANLARIN HESABI VERİLECEK

Bazı gazetelerde genç yaşınızdaki parlak kariyerinizden dolayı önünüzün kesildiği yönünde iddialar oldu. Buna katılıyor musunuz?
Valla, öyle bir şey aklıma gelmedi. Düşünmek de istemem ama keser döner sap döner, bir gün bu hesap döner. Benim adım Serhan Gürkan`sa, benimle alakalı yazılan çizilen her şeyin hesabı bir gün verilecek. Ben şu mahkemenin bitmesini bekliyorum.
Siyasi teklif aldınız mı?
Aldım tabii ama siyaset düşünseydim zaten siyaset yapardım. Kulüp başkanlığından siyasete atılmak gibi bir şeyi hiç düşünmedim. Hala da düşünmüyorum.
Sefa Sirmen Tesisleriyle ilgili fikriniz nedir?
Bence tesislerin Kocaelispor`a kazandırılması gerekiyor ve ben bunun kazandırılacağına eminim. Yasal olarak hiçbir engel de yok. Ama mesela Büyükşehir Belediyesi çıkıp da “Ben kulübün borçlarına talibim, ama tesisleri de talep ediyorum” dediği anda, vereceklerini de tahmin ediyorum. O işin üzerine çok gittim. Vakıflar Bölge Müdürü ile çok görüştük ama bir sonuç elde edemedik.BU MEMLEKETİ TERK ETMEM

***Evinizi ve her şeyinizi İstanbul`a taşıdığınız söyleniyor. Doğru mu?
Sadece çocukların okulu için İstanbul`a taşındık. Her gün gidip geliyorum. Hafta sonları da cuma gününden itibaren Kocaeli`deyim. Ben başkaları gibi kaçıp bu memleketi terk edemem. Babam da ben de burada doğduk. Ben Kocaeliliyim. Başkaları gibi, başka illerden gelip, bu memleketin ekmeğini yemiyorum.
 

HERKES CEZASINI ÇEKECEK

Eski bir başkan olarak Kocaelispor camiasına ne mesaj vermek istersiniz?
Kocaelispor düzelir. Bazı projelerle canlılık getirilebilir. Ama yapılan her şeye ‘Serhan Gürkan onu yaptı, bunu yaptı` diyerek bir yere varılamaz. Ben günah keçisi değilim. Bu kadar kötü bir yöneticiysem, neden benimle çalıştılar? Neden basına söylemediler? Tekrar söylüyorum, mahkeme bittikten sonra herkes ne cezası varsa onu çekecek.
 

KEŞKE...KEŞKE...KEŞKE...

Dönüp geriye baktığınızda Kocaelispor`la ilgili ‘keşke` dediğiniz ne var?
Keşke Büyükşehir Belediye Başkanı`nı dinlemeseydim de bir daha kulüp başkanı olmasaydım. Keşke Engin İpekoğlu`yla, Yılmaz Vural`la devam etmeseydim.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ