KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
104 bin lira fatura kesti 'pardon' dedi
104 bin lira fatura kesti 'pardon' dedi
Güncel
23 Aralık 2012 Pazar 13:06
  • 3790
  • 7

104 bin lira fatura kesti 'pardon' dedi

SEDAŞ bir apartmandaki 3 abonesine 104 bin, 34 bin ve 803 liralık faturalar çıkardı. Faturalar karşısında şaşkına dönen ev sahiplerinin itirazı üzerine 'pardon' diyen SEDAŞ, 803 liralık faturayı tahsil ederken, iki faturayı iptal etti

SEDAŞ, Başiskele Yeniköy Mahallesi'nde yeni yapılan 4 dairenin bulunduğu bir apartmanda yaşayan Kudret Ş.'ye 104 bin lira, isminin açıklanmasını istemeyen daire sakinine 34 bin lira ve Cahit K.'nın yaşadığı daireye ise 803 liralık elektrik faturası çıkardı. Daire sahipleri, konutlarına çıkartılan yüksek fiyattaki faturalar karşısında şaşkına döndü. Abonelerin itirazı sonucu SEDAŞ, 104 bin ve 34 bin liralık faturaları iptal etti. Ancak 803 liralık faturayı abonesinden tahsil etti.

 
'ÖNCE PARAYI ÖDE, SONRA İTİRAZINI YAP'
İtirazına rağmen faturayı ödemek zorunda kaldığını söyleyen Cahit K., şunları kaydetti: "803 liralık faturadan önce 114 liralık bir fatura ödedim. Bundan sonraki ay fatura gelmedi. SEDAŞ ödeme noktasına giderek, abone numarasıyla ödeme yapmak istedim. Numarayı verdikten sonra görevlinin '803 lira borcunuz var' demesi üzerine, yanlış okuduğunu düşünerek tekrar sordum, aynı cevabı alınca şoke oldum. İtiraz üzerine SEDAŞ, bir ekip göndererek tekrar okuma yaptı, ancak bir endeks hatası bulamadıklarını söylediler. Ardından, yeniden itiraz ettim. Görevli, 'önce parayı öde, sonra itirazını yap' dedi. Mecburen biz de parayı ödedik. Sonra SEDAŞ'tan ekip geldi, incelemek üzere saati söktü, yerine işletme saati taktı. 2 ayı aşan süredir saati inceliyorlar, eğer saatte bir arıza çıkarsa paramızı geri ödeyeceklerini söylediler. Bir eve bu kadar fatura çıkması normal değil. Burası bir ev atölyesi ya da sanayi tesisi değil. SEDAŞ, böyle bir durumda önce neden parayı tahsil ediyor?"
 
104 BİN LİRALIK BEDEL GÖRDÜM 
Aynı apartmanda ikamet eden ve 104 bin lira fatura çıkartılan Kudret Ş. de şaşkınlığını dile getirdi. Son ayda fatura kesilmemesi üzerine SEDAŞ'ı aradığını belirten Kudret Ş., yaşadıklarını şöyle anlattı: "O gün faturayı okumaya gelen arkadaşlar, bizim faturayı çıkartmamış. Bunun üzerine SEDAŞ'ı aradım, 'Apartmandaki 2 daireye fatura gelmiş, bizimki yok' dedim. Oradaki görevli, '104 bin lira fatura çıkmış' dedi. Şaşkınlık içerisinde, otomatik ödeme yaptığım için bilgisayardan hesabımı kontrol ettim. Oraya da baktığımda 104 bin liralık bedel gördüm. Bunun üzerine itiraz ettim, faturayı iptal ettiklerini söylediler. Bunun üzerine, otomatik ödemedeki miktar da kaldırıldı. Ancak yeni fatura gelmedi. Saati de söktüler yeni saat taktılar. Sökülen saati ise götürmediler. Eğer, bu faturayı 'ödeyeceksin' deselerdi, ben evi satsam faturayı ödeyemezdim." 
 
BAZEN SAATLER ARIZA YAPABİLİYORMUŞ
34 bin lira fatura çıkartılan ve isminin yazılmasını istemeyen abone de itirazı sonucu bedelin iptal edildiğini, 80 liralık yeni faturanın kesildiğini kaydetti. SEDAŞ yetkilileri ise sahada her gün binlerce abonenin endeksinin alındığını dile getirerek, şu açıklamayı yaptı: "Çalıştığımız yüklenici firmalardaki görevliler, ellerindeki elektronik bilgisayarlara, saatlerdeki verileri kaydediyorlar. Ancak bazen saatler arıza yapabiliyor ya da endekslerde problem oluşabiliyor. Bilerek, isteyerek yapılacak bir şey değil. Görevliler, enerji tüketenlerini tanımıyor. Kasıtlı bir şekilde tutar çıkarmak istemez. '104 bini ödeyin' desek çok saçma olur. Görevliler, yüksek miktar gördükleri faturayı aboneye vermiyor, yetkili arkadaşlara veriyor ve iptal ettiriliyor." 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ