KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
11 bin sokak hayvanı kısırlaştırıldı
11 bin sokak hayvanı kısırlaştırıldı
Güncel
09 Aralık 2009 Çarşamba 15:50
  • 609
  • 0

11 bin sokak hayvanı kısırlaştırıldı

Büyükşehir Belediyesi, sokakta başıboş dolaşan hayvanları topluyor, aşılarını yapıyor, kısırlaştırdıktan sonra doğal ortamlarına bırakıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarını korumaya yönelik çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Köseköy ve Gebze`de bulunan Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi`nde uzman görevliler hizmet veriyor. Görevlilerden veteriner Hekim Enes Umut Birinci, 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu`na göre tüm yerel yönetimlerin sokak köpeklerine yönelik çalışmalarının olması gerektiğini belirtiyor.
 

MERKEZDE TOPLANIYOR
Bu çalışmaların en önemli maddesinin ‘Yerel yönetimlerin sokak hayvanlarını kısırlaştırıp, aşılama yaparak kayıt altına aldıktan sonra doğal ortamlarına bırakması` olduğunu söyleyen Birinci, bu doğrultuda ilçe belediyelerin sokak hayvanlarını toplayarak merkeze getirdiğini söylüyor. Merkezde öncelikle hayvanların genel muayenesi yapılıyor, küpe takılarak kayıt altına anılıyor.
 

ÜCRETSİZ VERİLİYOR
Kuduz aşıları ve parazit iğneleri yapılıyor. Durumu müsait olanlar kısırlaştırıldıktan sonra getirildikleri ilçe belediyelere teslim ediliyor, onlar da doğal ortamlarına bırakıyor. Bakıma muhtaç olanlar ise merkezde bulunan barınaklarda koruma altına alınıyor. Barınaklarda yavrularla birlikte 100`e yakın hayvanın yaşadığını söyleyen Birinci, gerekli prosedür tamamlandığı taktirde isteyen vatandaşlara bu hayvanlardan ücretsiz verdiklerini dile getiriyor.
 

ÇÖZÜM KISIRLAŞTIRMA
Vatandaşların geçici bir hevesle hayvan yetiştirmek istemelerinin yeni sokak hayvanları demek olduğunu belirten Birinci, “Zaten bir hayvan alındıktan sonra sokağa bırakılamaz. Bizde hayvanları sahiplenenlerin bilgileri mevcut.  Sürekli olarak hayvanların ne durumda olduğunu kontrol ediyoruz” diye konuşuyor. Gelişmiş ülkeler bu devasa soruna çözüm olarak kısırlaştırma yoluna gidiyor.
 

3 YILDA 11 BİN 600
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de ‘Kısırlaştır-Aşılat-Yaşatalım` projesi çerçevesinde sokak hayvanlarına sağlıklı ve mutlu bir hayat sunmayı amaçlıyor. Büyükşehir Belediyesi kurmuş olduğu Köseköy ve Gebze`deki Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma Aşılama ve Sahiplendirme İstasyonu`nun yanı sıra yerinde çözüm anlayışıyla hizmete giren Mobil Kısırlaştırma Aracı ile 3 yılda yaklaşık 11 bin 600 sokak hayvanını kısırlaştırdı. 

HAYVAN SAHİPLERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ:
• Hayvanları belediyeye bildirip kayıt altına almak
• Gerekli aşı ve tedavilerini yaptırmak
• Kontrolsüz üremeyi engellemek için kısırlaştırmak
• Hayvanların dışkılarını temizlemek
• Tasma ile kontrol altında dolaştırmak ve ağızlığını takmak
• Hayvanın ölmesi veya kaybolması halinde belediyeye bilgi vermek

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ