KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
11,5 milyonluk hediye
11,5 milyonluk hediye
Güncel
21 Aralık 2010 Salı 13:38
  • 4308
  • 28

11,5 milyonluk hediye

Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, 26 bin 709 öğrenciye ücretsiz olarak dağıtacağı dizüstü pazarlığını 11,5 milyona kapattı, cihazı da basına tanıttı

Cuma günü Milli Eğitim Bakanı Nimet Cubukçu`nun katılımıyla altıncı sınıfta okuyan 26 bin 709 öğrenciye ücretsiz dağıtılacak laptopların tanıtımı için Exper firması İstanbul Swissotel`de bir basın toplantısı düzenledi. Etkinlikte laptoplar hakkında teknik bilgi verilirken, Büyükşehir Belediyesi`nin geçtiğimiz yıl 26 bin 587 öğrenciyle başlattığı “Her Öğrenciye Bir Bilgisayar” projesinin tüm Türkiye`ye yaygınlaştırılmasının önemi vurgulandı. Projeyle 2 yılda toplam 53 bin 296 çocuk bilgisayar sahibi oldu.
 

HEDEF 130 BİN
Beş yılda 130 bin altıncı sınıf öğrencisinin bilgisayar sahibi olmasını hedefleyen Büyükşehir Belediyesi`nin ücretsiz dağıttığı dizüstü bilgisayarı üreten Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz, projenin bir parçası olmaktan onur duyduklarını söyledi. Törende ilk sözü alan Korkusuz şöyle konuştu; “Yarınlarımız için Intel ile geliştirdiğimiz BilgePisi`ler sayesinde çocuklarımız eğitimlerindeki tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek.
 

KUMANDA KONTROLÜ
Her öğrenciye bir bilgisayar projesi ve bu projenin hayat geçmesi müthiş birşey. Ebeveyn kontrolünü içinde barındıran ürünlerimiz çocukların teknolojiyi doğru kullanması açısından da oldukça donanımlı.. Çalınmaya ve kırılmaya karşı bir yıl sigortalı olan BilgePisi`lerde bu yıl yaptığımız en büyük yenilik Intel Anti-Theft Teknolojisi ile uzaktan kilitleme özelliği.. Bu özellik sayesinde ürünler çalındıklarında ya da kaybolduklarında cihaz merkezden kilitlenebilecek.
 

İHALE YOLUYLA
Formatlama, sabit disk değişikliği, işletim sistemi değişikliği gibi durumlarda ise sistem açılamayarak bilgisayarların çalınmasını veya satılmasını anlamsız kılacak.” Korkusuz, ihale yoluyla yapılan anlaşma dahilinde 26 bin 709 adet bilgisayarın 11 milyon 500 bin TL`ye mal olduğunu da söyledi. Geçtiğimiz yıl dağıtılan 26 bin 587 bilgisayar yaklaşık 14 milyona satın alınmıştı.
 

NEDEN İSTANBUL?
İki yılda bilgisayarlar için toplam 25 milyon 500 bin TL harcayan Büyükşehir Belediyesi`nin başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, konuşmasına toplantıyı neden İstanbul`da yaptıklarını açıklamakla başladı. Karaosmanoğlu, “Yaptığımız proje Kocaeli kadar İstanbul`un hatta Türkiye`nin kaderini yakından ilgilendiriyor. Proje vizyonunda İstanbul da, Türkiye de var. Bu nedenle toplantımızı ulusal medyanın merkezi niteliğindeki İstanbul`da yapıyoruz” dedi.
 

KÖY OKULLARI
Karaosmanoğlu konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Projeyle hedefimiz Kocaeli`deki her çocuğu bilgisayar okur yazarı yapmak. 24 Aralık Cuma günü bilgisayarları dağıtacağız. Proje sadece altıncı sınıf öğrencileriyle de sınırlı değil. Özel eğitim gören öğrencilerin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Çocuk Hematolojisi Onkoloji Servisi`ndeki hasta çocuklar ile otistik çocuklara da hediye edeceğiz.”
 

FİKİR BABASI BENİM
242 köy okulunun da bu projeden yararlandığını belirten Karaosmanoğlu şöyle devam etti; “Hiç bilgisayarla tanışmamış binlerce eve bilgisayar girdi. Ben 1972`de daktiloyu öğrendim. Bu proje tamamen benim fikrim. Eğitimci olduğum ve çocukları sevdiğim için eğitime önem veriyorum. Projeyle e-devlet, e-belediye gibi uygulamalar için bir altlık oluştu. Bilgi çağının tarlasını çocuklarımıza verdik.
 

BİLİŞİM VADİSİ`NE İNSAN
Bilgisayarın kaderine yön verecek insanların, bizim şehrimizden, bizim ülkemizden çıkmasını istiyoruz. Üretimin başkenti Kocaeli`nin, ‘Bilgi Fabrikası` olması için önemli bir adım atmış olacağız. Biz, Bilişim Vadisi`ne insan yetiştiriyoruz. Kocaeli, bir bilişim üssü haline gelecek. Bilişim Vadisi`nin nitelikli insan kaynağına bugünden hazırlık yapıyoruz.
 

YÜZDE 85 FAYDALI
Projemizin, hükümetimiz tarafından uygulamaya konulan ‘Fatih PROJESİ için de önemli bir altlık oluşturdu.” Başkan Karaosmanoğlu, üçüncü beş yıllık belediye başkanlığında da projenin devam etmesini isteyen genel müdür Korkusuz`a, “Üçüncü  beş yıl için henüz erken” cevabı verdi. Karaosmanoğlu projenin öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından yüzde 85 yararlı görüldüğünü de sözlerine ekledi. 
 

KATILIMCILAR
Swissotel Ceneve toplantı salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz ve firma  yetkililerinin yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, basın, yayın daire başkanı Raşit Fidan, kültür ve sosyal işler daire başkanı Ali Yeşildal, başkan danışmanı Ömer Polat ve çok sayıda ulusal basın temsilcisi hazır bulundu.
 

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM
Bilgisyarlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından 24 Aralık Cuma günü İnterteks Uluslararası Fuar Alanı`ndan saat 13.00`te yapılacak törenle öğrencilere dağıtılacak. Dizüstü bilgisayarların içerisinde; 6`ncı sınıfta eğitim veren 900 öğretmeni eğitecek ‘Etkin öğrenim ve eğitim nasıl yapılır` konusuna da yer veriliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ