KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
İspirli: Büyük bir şok yaşadık
İspirli: Büyük bir şok yaşadık
Eğitim
16 Temmuz 2010 Cuma 16:32
  • 5616
  • 20

İspirli: Büyük bir şok yaşadık

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli LYS’yi değerlendirdiği toplantıda ilimizin genel başarı sıralamasında 56. olmasını şu sözlerle değerlendirdi; “Büyük bir şok yaşadık”

Kocaeli açıklanan LYS sonuçlarına göre Türkçe – Sosyal bölümünde 56. sırada, Türkçe - Matematik bölümünde 62. sırada ve Matematik-Fen bölümünde 69. sırada yer aldı. Sonuçları gören Kocaelililer ise büyük bir şok yaşandı. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de 100. Yıl Toplantı Salonu`nda basın toplantısı düzenleyerek LYS`yi değerlendirdi. İspirli, “Büyük bir şok yaşadık. Bu süreci Türkiye gibi biz de inceleyerek gereken değerlendirmeleri yapacağız. Bu kabul edilemeyecek bir sonuçtur” diyerek durumdan vazife çıkaracaklarını belirtti.
 

DALGALI BİR SÜREÇ
İlimize geldiği tarihten itibaren sınavlardaki başarıları değerlendiren İspirli konuşmasına şöyle başladı; “Bu kentte 2008 Kasım ayından bu yana görev yapıyorum. 2008 - 2009 eğitim - öğretim yılları arasında ilimiz SBS`de 50. sıradaydı. Geçtiğimiz yıla bakıldığında ise çok dalgalı bir süreç yaşandı. Geçen yıl SBS`de 47. sırada yer aldık. Göreve geldiğimizde ‘Bu sıralama Kocaeli`ye yakışmıyor` demiştik. Bunun üzerine proje geliştirdik. Pilot uygulama yaptık.
 

PROJENİN MEYVELERİ
Gelecek için el ele eğitim projesi uygulamaya geçildi. Bir kısım okullarda uygulandı. Geçtiğimiz sene genele yayıldı. Bu projenin meyvelerini aldık. Bu sene ilimiz SBS`de 19. sıraya yerleşti. Buna ilave olarak ilk 10`da 2, ilk 100`de 3 öğrencimiz vardı. İlk binde ise 25 öğrenci vardı. 8. sınıflarda 34 öğrencimiz 500 tam puan aldı. Belirgin bir iyileşme yaşandı. Bu sene de liselerde bu projenin pilot uygulaması yapıldı.”
 

İLK DEFA KARŞILAŞTIK
İspirli eski sınav sistemi ÖSS ile LYS`yi değerlendirerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “ÖSS 2008`de 51. sıradaydık. Geçtiğimiz yıl 46. sıraya yükseldik. Bu sene YGS sınavlarında 38. sıraya yerleştik. 13 basamak iyileşme sağlandı. Lisans Yerleştirme Sınavı`yla gerek kentimiz gerek ise ülkemiz ilk defa karşılaştı. Ama aldığımız sonuç itibariyle gelecek için el ele projesi liselerde hassasiyetle uygulanmalıdır. Öte yandan LYS ilk defa uygulanan bir sınav şeklidir.
 

İLGİNÇ SONUÇLAR ÇIKTI
Bu sınavda çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı. LGS`de 74. sırada yer alan Bitlis, LYS`de birinci sıraya geldi. LGS`de 68. sırada olan Siirt ikinciliğe, 50. sırada olan Gümüşhane üçüncülüğe geldi. Öte yandan Karaman 4. sıradan 74. sıraya geriledi. Hayretler içerisinde kalınacak sonuçlar ortaya çıktı. Yalova LGS`de Türkiye birincisiydi LYS`de 59. sırada yer aldı. Ne anlama geldiği noktasında eğitim bilimciler bir değerlendirme yapacaktır. Rehber öğretmenlerimizden oluşan ekiple biz de bir değerlendirme yapacağız.
 

VAZİFE ÇIKARACAĞIZ
İlimiz Türkçe-Sosyal`de 56. sıraya, Türkçe-Matematik`te 62. sıraya , Matemati-Fen`de de 69. sırada yer aldı. Bu gerilemenin yeni sistem göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekiyor. Acaba kriter LGS mi yoksa LYS mi? Öğrencilerimizin nasıl algıladığını değerlendireceğiz. Bütün tahminler alt üst oldu. Durumdan vazife çıkaracağız. Büyük bir şok yaşadık. Bu süreci Türkiye gibi bizde inceleyip gereken değerlendirmeyi yapacağız. Sonuç asla kabul edilemeyecek bir sonuçtur.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ