KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8107 TL
  • 6.5687 TL
  • 7.3668 TL
Kocaeli Zirve
14 ayrı noktada 9 renk lale satışı
14 ayrı noktada 9 renk lale satışı
Güncel
14 Kasım 2012 Çarşamba 12:33
  • 829
  • 0

14 ayrı noktada 9 renk lale satışı

Büyükşehir Belediyesi, kentin 14 ayrı noktasında 9 renk lale satışına başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin 14 ayrı noktasında siyah, kırmızı, sarı, beyaz, pembe, mor ve tonları ile karışık olmak üzere 9 renk lale satışına başladı. 30 bin paket olarak hazırlanan 150 bin lale soğanının bir paketi 1,5 TL`den satılıyor. Vatandaşlar yetiştirdikleri lalelerle nisan ayının ilk haftasında yapılacak olan ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin` yarışmasına katılabilecek. 

 
SAKSILARDA AÇACAK
Lalenin anavatanı olan ülkemizde özellikle Kocaeli`de bu bitkiyi benimsetmeyi amaçlayan Büyükşehir, lale soğanlarını maliyetine veriyor. İçerisinde 5 adet soğan bulunan paketler tanesi 1,5 liradan satılıyor. Yapılan bu çalışmayla yol kenarlarında ve parklarda görmeye alıştığımız laleler artık bahçelerde, balkonlarda ve saksılarda da açacak. 
 
GEBZE`DEN KANDIRA`YA 
Satışa çıktığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gören lale soğanları İzmit`te Anıtpark, Belsa, Fevziye Camii önünde satılıyor. Ayrıca Kocaeli`nin tamamına yayılması amaçlanan proje kapsamında Dilovası, Çayırova, Darıca, Gebze, Karamürsel, Kandıra, Derince ve Körfez`de belediye hizmet binalarının önünde satışlar yapılıyor. 
 
EN GÜZEL LALE HANGİSİ?
Nisan ayında yapılacak ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin` yarışmasına katılmak isteyenlerin şimdiden lalelerini alıp ekmeleri gerekiyor. Yarışmaya katılacak vatandaşların lale alırken verilen satış fişiyle nisanın ilk haftası Sekapark`a başvuruda bulunmaları gerekiyor. Yarışmaya standartlarda bulunan 9 çeşit laleyle katılına bilecek. Saksının çapı 29 santimetreyi geçmeyecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, lale satış noktalarından bilgi alabilir.
 
PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK 
Yarışmacılar, geleneksel 5. Lale Festivali'nin bir parçası olan yarışma için festival günü Sekapark'a saksıda yetiştirdikleri lalelerle birlikte gelecek. Yarışma günü saksıya sonradan dikildikleri tespit edilen laleler diskalifiye edilecek. Birinciye 2 bin lira, ikinciye bin 500 lira, üçüncüye bin lira, dördüncüye 750 lira, beşinciye 500 lira, 150 mansiyona da 100'er lira para ödülü verilecek. Ödül töreni Sekapark'ta aynı gün yapılacak.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ