KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
16 Ocak'tan itibaren ilaçlar karaborsada
16 Ocak'tan itibaren ilaçlar karaborsada
Güncel
18 Aralık 2009 Cuma 14:24
  • 1443
  • 1

16 Ocak'tan itibaren ilaçlar karaborsada

İlaç krizi yüzünden ilaçlar karaborsaya düşüyor !

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türk Eczacılar Birliği ile sözleşmesini 16 Ocak`tan itibaren tek taraflı olarak feshetti. SGK`lılar bu tarihten sonra sözleşme imzalamayan eczanelerden ilaç alamayacak. Bu durum vatandaşların ilaca ulaşmasını zorlaştıracak Eczacılar eylem yapmıştı Sağlık Bakanlığı, bütçesindeki deliği kapamak için ilaç fiyatlarını indirmeye yönelik karar almıştı.

Posta'nın haberine göre bu karar raflarda bulunan parası ödenmiş 3 bin çeşit ilacın yüzde 10-60 ucuzlaması anlamına geliyordu.

Eczacılar bunun kendilerine zarar vereceği gerekçesiyle bir gün kepenk kapatmıştı. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile arasındaki ilaç alım protokolünü feshetmişti. SGK, TEB`i devreden çıkarıp, eczanelerle tek tek masaya oturacağını açıklamıştı.


TEK TEK UZLAŞACAK

SGK, TEB`le anlaşmasının bittiği 16 Ocak`tan itibaren eczanelerle tek tek sözleşme imzalama yoluna gideceğinden, bu tarihten sonra vatandaşın ilaca ulaşması zorlaşacak. Çünkü SGK`lılar sözleşme imzalamayan eczanelerden ilaç alamayacak. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “Eczacı adına sözleşme yapma yetkisi TEB`dedir.

Biz sözleşme yapmak istiyoruz.Sorunlarımızı çözmek istiyoruz. Biz, inatlaşmanın muhatabı değiliz. Sorunların çözümlenebilmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” diye konuştu.


SGK ÇÖZÜM İÇİN ADIM ATMIYOR

SGK`nın eczacı ve hastaları sözleşme feshi ile cezalandırdığını belirten TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “Bu karardan sonra SGK il müdürlükleri önünde eczanelere ödediği ilaç paralarını geri almaya çalışan ve daha kötüsü, peşin ödeyecek gücü olmadığı için ilaç alamayan hastalarla dolmaya başlayacak. 4 Aralık`ta yapılan kepenk kapatma eylemi nedeniyle, eczacılarımız, ama en çok da hastalarımız cezalandırılmaya çalışılmaktadır. Çözüm sürekli tek bir tarafın fedakarlığı üzerine kurulamaz” diye konuştu.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ