KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
16 ülkeden 60 öğrenci buluştu
16 ülkeden 60 öğrenci buluştu
Güncel
08 Ekim 2012 Pazartesi 12:34
  • 743
  • 0

16 ülkeden 60 öğrenci buluştu

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte 16 ülkeden yaklaşık 60 öğrenci buluştu, gönüllerince eğlendi

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) tarafından düzenlenen, ilimizde eğitim gören misafir öğrencilerin katıldığı öğrenci buluşması Seka Kampı`nda gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi`nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin katıldığı etkinlik 16 ülkeden 60 kişiyi bir araya getirdi. Etkinliğe KİSA Başkanı Mehmet Baydemir, yönetim kurulu üyeleri Yunus Emre Yıldırım, Sevcan Kutlu, Ömer Akbaş ve Oğuz Kaya`nın yanı sıra İHH Kocaeli Şube Başkanı İsmail Yeşildal da katıldı.

 
KAYNAŞTIRMAK İÇİN
KİSA Başkanı Mehmet Baydemir, çok sayıda ülkeden 700`e yakın öğrencinin Kocaeli`de bulunduğunu ve bu öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için dernek kurduklarını belirtti. Yabancı uyruklu öğrencileri misafir olarak gördüklerini ve bu yüzden ‘misafir öğrenci` olarak adlandırdıklarını kaydeden Baydemir, “Çalışmalarımızın ana amacı kent insanı ile misafir öğrencilerimizi kaynaştırmak. Misafir öğrencilerimizin yurt ile üniversite arasına sıkışmasını istemiyoruz. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek misafir öğrencileri kentin içerisine katmayı ve bununla birlikte bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.
 
TÜRKÇE KURSU VERECEK
Misafir öğrencilerin topluma entegre olması için birçok etkinlik düzenleyecek olan KİSA, bu kapsamda ilk olarak Türkçe kursu verecek. Türkçe kursunun ana amacı öğrencilerin dilimizi öğrenmeleri ve derslerinde başarıyı yakalamaları. Diğer bir çalışma da ülke tanıtım günleri olacak. Önümüzdeki günlerde start alacak çalışmayla öğrenciler kendi ülkelerini tanıtma fırsatı bulacak. Ülke tanıtım günleri Türkiye ile başlayacak, misafir öğrencilere ülkemiz ve Kocaeli tanıtılacak. Daha sonraki günlerde de ülke tanıtım günleri devam edecek.
 
ÖĞRENCİ BULUŞMALARI
Misafir öğrenci evlerine ziyaretler ve misafir öğrencilerin Kocaelililer`in evlerinde ağırlanması gibi etkinlikler de düzenlenecek. Çeşitli konularda hem misafir öğrencilerin hem de kent halkının katılabileceği seminerler, paneller yapılacak. Mayıs ayında Uluslararası Öğrenci Buluşması adında dev bir organizasyon gerçekleştirilecek. Kentin en işlek yerlerinde kurulacak ülke stantlarıyla ülkelere ait yöresel eşyalar sergilenecek, Kocaelililer`in ilgisine sunulacak.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ