KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
16’ncı toplum merkezi Gebze’de açıldı
16’ncı toplum merkezi Gebze’de açıldı
Güncel
Aktan Uslu
13 Temmuz 2019 Cumartesi 09:32
  • 1751
  • 0

16’ncı toplum merkezi Gebze’de açıldı

Türk Kızılayı’nın ağırlıklı olarak mültecilere yönelik tasarladığı toplum merkezlerinin 16’ncısı Gebze’de, Kuveyt desteğiyle, Kocaeli Toplum Merkezi adıyla açıldı

Temel amacı; Suriye krizinden etkilenmiş olan ve Türkiye’de kamp dışında geçici koruma altında yaşayan Suriyeliler’in, diğer uluslararası ve geçici koruma altında bulunan göçmenlerin ve yerel halkın, psikolojik, sosyal ve ekonomik iyilik hallerinin sağlanması, yeniden toparlanma ve yerel toplum ile uyum içerisinde birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesini sağlayarak kriz sonrası iyileştirme yardım faaliyetlerini yürütmek olan toplum merkezlerinin 16’ncısı Gebze’de, Kuveyt desteğiyle, Kocaeli Toplum Merkezi adıyla açıldı.

OYA TUNCEL ÇOK MUTLU

Merkez için yurt dışından ekonomik destek Kuveyt’ten; Quest Girişim kapsamında Katar Hayır Derneği ve Katar Kalkınma Fonu’ndan geldi. Yerel destek ayağında ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Oya Tuncel başkanlığındaki Kızılay Gebze Şubesi yönetimi yer aldı. Şube Başkanı Tuncel, İlyasbey Caddesi üzerinde bir dönem kan merkezi olarak da kullanılan binanın Kızılay Genel Merkezi kararıyla toplum merkezine dönüştürüldüğünü belirtti. Aile olarak da merkeze önemli katkılarda bulunulduğu öğrenilen Oya Tuncel, merkezi Gebze’ye kazandırmanın gururunu yaşadı.

Merkezin açılışı için düzenlenen tören programı Şafak Seymen’e ait Gebze Organizasyon tarafından tertip edildi. Gebze Belediyesi’nden Ramazan Zor’un sunumunu üstlendiği program Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konuşmaların ardından Gebze Müftüsü Orhan Örnek öncülüğünde okunan dua, kurdele kesimi ve binanın gezilmesiyle sona erdi.

ÖZLEM İÇİNDELER

Törende açış konuşması Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can tarafından yapıldı. Suriye’den Türkiye’ye insani şartlardan ötürü gelen göçmenlerin vatanlarına dönme özleminde olduğunu bildiğini kaydeden Can, Katar Hayır Derneği’ne ve toplum merkezinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Türk Kızılayı’nın 151 yıldır gerek yurt içi gerek yurt dışında mağdurlara kol kanat gerdiğini söyledi.

İYİLİK MESAFE TANIMADI

Suriye’de 2011 yılında patlak veren vakalardan sonra günümüz itibariyle 3 milyon 600 bini aşkın Suriyeli’nin ülkemizde yaşadığını kaydeden Can toplum merkezinde rehberlik, eğitim, geçim kaynağı öğretimi, sağlık, savunma ve korunma gibi konularda eğitim verildiğini dile getirdi. Gebze’deki merkeze 2 bin 890 kilometre mesafedeki Katar’dan gelen desteğin de iyilik ve dayanışmanın mesafe tanımadığının göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

İKİ YILDA 14 BİN KİŞİYE

Katar Hayır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı NasserAbduaziz Al-Mogaiseeb derneğin, mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2011 yılından bugüne hizmet verdiğini belirtip Türk Hükümeti’ne  çalışmalarına desteklerinden ötürü teşekkür etti. Türkiye’de toplum merkezleri aracılığıyla iki yıl içinde 14 bin kişiye ulaştıklarını söyledi.

VARLIKTA DARLIKTA BİR ARADA

Gebze Belediye Başkanı ZinnurBüyükgözüç gün süren Ürdün temaslarına değinip, Ürdün’den Gebze ve Türkiye’ye selam getirdiğini kaydetti. Büyükgöz, Katar ile varlıkta ve darlıkta bir araya gelme geleneklerini sürdürmekten mutlu olduklarını dile getirdi.

TUTUMUMUZ SÜRECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Türkiye’nin düne kadar ödediği, günümüzde ödemeye devam ettiği bedellere karşın mültecilere yönelik tutumlarını yeni bedeller ödeme pahasına sürdüreceğini kaydetti. Barış, kardeşlik ve huzur içindeki bir dünya temennisinde bulundu.

Törene AKP Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, AKP Kocaeli eski Milletvekili Eyüp Ayar, bürokratlar, teknotratlar, siyasiler, Kızılay Şube başkanları ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri de katıldı.

DİĞER HABERLER

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

Tügem Kocaeli Yine Harikaydı

İlki Nisan ayında Gebze Ticaret Odasında rekor katılım ile gerçekleştiren eğitim programının ikincisi düzenlendi.TÜGEM Kocaeli( Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri) yönetimi ve Zingat Emlak Portalı tarafından organize edilen,Gayrimenkul Sektörüne yönelik olarak Hilmi Işıkören ve Belgin Benek tarafından verilen ‘’Emlakta Başarılı Olmanın 22 Yolu ‘’ başlıklı eğitime yoğun ilgi oldu.Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen eğitime rekor sayıda katılım gerçekleşti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ