KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
18 Milyar harcadık
18 Milyar harcadık
Güncel
01 Kasım 2010 Pazartesi 16:14
  • 648
  • 0

18 Milyar harcadık

Umudumuz şans oyunları oldu. Türkiye'de şans oyunları, oyun olmaktan çıkıp, artık halkın kendini kurtarma aracına dönüştü.

Yapısal bir kangrene dönüşmüş istihdam sorununa, son yıllarda krizle birlikte gelirlerin reel olarak düşmesi, işsizliğin artması gibi etkenler de eklenince yurttaş çareyi piyangoda aradığı ifade edildi.

Halkın geçen yıl ekonomik durumunu düzeltmek için şans oyunlarına harcadığı paranın kriz yıllarını bile geride bıraktığı vurgulanarak, Türkiye'de yasal olarak oynatılan Milli Piyango, Sayısal Oyunlar, İddia, Spor Toto ve At Yarışlarının bir önceki yıl 6.2 milyar lira olan toplam hasılatının geçen yıl yüzde 9.3 arttığı belirtildi.

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) ''Umudumuz Piyango-2010'' başlıklı raporuna göre, vatandaşların geçen yıl şans oyunlarına yatırdığı para, kriz yıllarını da geride bırakarak 6.7 milyar lirayı aştı. Son üç yılda şans oyunlarına yapılan toplam harcama ise 18 milyar liranın üzerinde gerçekleşti.

Spor Toto ve Türkiye Jokey Kulubü'nün ilgili birim yöneticilerinin verdiği bilgilerin esas alındığı, diğer kurumların da faaliyet raporları ve açıklamalarından elde edilen verilere göre, halk geçen yıl Milli Piyango, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara, Süper Loto ve Hemen Kazan oyunlarına 1 milyar 947 milyon lira yatırarak umut aradı. Bu miktar, krizin kendisini en derin hissettirdiği 2008 yılını da geride bıraktı. Bir önceki yıl söz konusu oyunlara 1 milyar 741 milyon liralık harcama yapan halk, umut aradığı şans oyunlarına yaptığı harcamayı yüzde 12 civarında artırdı.

İSMMMO'nun derlediği verilere göre, Spor Toto Teşkilatı bünyesindeki İddaa ve Spor Toto oyunlarının hasılatı geçen yıl 3 milyar liraya yaklaştı. Teşkilatın lig başladıktan sonra bazı haftalar, haftalık cirosu 100 milyon lirayı aştı. Türkiye Jokey Kulübü'nün elde ettiği gelirler de 2 milyar lirayı buldu.

 

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, verilere ilişkin değerlendirmesinde, durumu modern zamanların define avına benzeterek şunları söyledi:

''2001 krizinden sonra satış gelirlerindeki en büyük artışı 2008 yılında yaşayan Milli Piyango İdaresi'nin satışları, geçen yıl, bu en büyük artışa oranla yüzde 12 artmıştır. Krizle birlikte işini aşını kaybetmiş insanlar, artık ne yazık ki sorunların normal koşullarda çözüleceğine dair umudunu da kaybetmiş, kurtuluşu, define avına çıkar gibi, altına hücum eder gibi şans oyunlarının önünde kuyruk oluşturmakta bulmuştur.

Arıkan, özellikle kronikleşen işsizlik sorununun çözülmesi gerektiğine dikkat çekerek, enflasyonun düşük seyretmesine karşın şans oyunlarına harcanan paradaki bu artışın pek de sağlıklı bir gidişatı göstermediğini savundu.

 

Arıkan, 2003 yılından itibaren krizin etkilerinin azalmasıyla şans oyunlarında da makul seviyelerin izlendiğini ancak, 2007 ve 2008 gibi krizin kendisini çok daha yakıcı hissettirdiği yılların bile geride bırakılmasının, krizin etkilerinin hala sürdüğü şeklinde de yorumlanabileceğini dile getirdi. Arıkan, en temel gereksinimlerini bile karşılamakta zorlanan insanların şans oyunlarına bu kadar çok para harcamasının manidar olduğunu da sözlerine ekledi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ