KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
2 bin ağaç kurtuldu
2 bin ağaç kurtuldu
Güncel
13 Eylül 2009 Pazar 16:32
  • 862
  • 1

2 bin ağaç kurtuldu

Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın ortak yürüttüğü 'Çevremi Seviyorum, Kaynağında Ayrıştırıyorum’ projesi kapsamında iki bin ağaç yok olmaktan kurtuldu

Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen “Çevremi Seviyorum, Kaynağında Ayrıştırıyorum' projesi kapsamında ilçe belediyeleri temizlik işleri departmanlarına brifing verildi. Sekapark Otel'de gerçekleştirilen toplantıda projede bugüne kadar yapılanlarla ilgili sunum yer alırken, Körfez Belediyesi Mimar Sinan Mahallesi'ndeki pilot uygulanma hakkında edinilen bilgiler ilçe belediyeleriyle paylaşıldı.

ÖRNEK OLACAK

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Necmi Kahraman, programda yaptığı konuşmada, “Pilot bölgede uygulanan AB projesi kapsamında kardeş şehir Kassel Belediyesi'nin deneyimleriyle ambalaj atıklarının (cam, metal, plastik, kâğıt, karton vs.) geri kazanımıyla ilgili çok verimli bir çalışma yürüttük. Yeni yasal mevzuatlar gereği ilçe belediyeleri zaten bu çalışmaları yapmak mecburiyetindeler' dedi. Pilot olarak Körfez Belediyesi sınırları içerisinde uygulanan bu projenin diğer ilçe belediyelerine de örnek olacağını umduğunu ifade eden Kahraman, “Belediyelerinin bu projeleri ilçelerinde uygulamaları halinde her türlü desteği vermeye hazırız' şeklinde konuştu.

4 BİN KONUT ZİYARET EDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Kassel Belediyesi, TEMA Vakfı ve Körfez Belediyesi ortaklığında hayata geçirdiği AB destekli projede TEMA Gönüllüleri ve KOU Hereke MYO öğrencilerinden oluşturulan yüz yüze bilgilendirme ekibi, yaklaşık 4 bin konutu ziyaret ederek, ambalaj atıklarının ayrı toplanması konusunda bilgilendirme yaptı. Evsel atıkların kaynağından ayrıştırılarak, ekonomiye geri kazandırılması planlanan projeyle Mimar Sinan Mahallesi'nde 20 bin TL ekonomiye kazandırıldı.

10 DÖNÜM ORMAN

1 Mart 2009 tarihi itibariyle başlatılan Kaynağında Ayrı Toplanma faaliyetleri sonucunda yaklaşık 260 ton karışık ambalaj atığı toplandı. Proje kapsamında yapılan toplama faaliyetleri sonucu 110 ton atık kâğıt kartonla, 1.850 ağacın kesilmesi önlenirken yaklaşık 10 dönümlük ormanlık alanın korunması sağlandı. Türüne göre değişmekle beraber 10 ile 1000 yıl arasında değişen zamanlarda doğada kaybolan bu atıkların ayrı toplanarak ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra oluşturacakları sağlık ve çevre sorunlarının da önüne geçildi.

KASSELLİLER İNCELEDİ

AB ve Türkiye arasında ‘Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi' hibesi kapsamında hazırlanan ve toplam bütçesi 122 bin 529 Euro olan projede, gerekli finansmanın yüzde 90'ı Merkezi Finans İhale Birimi, yüzde 5'lik kısmı Körfez Belediyesi ve kalan yüzde 5'lik kısmı ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş şehri olan Almanya'nın Kassel Belediyesi'nin atıklarla ilgili birimlerinde görevli çalışanlar, Kocaeli'ne yaptıkları teknik ziyarette pilot bölge olan Mimar Sinan Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ