KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
2010’da kontörlü sayaç devri başlıyor
2010’da kontörlü sayaç devri başlıyor
Güncel
08 Kasım 2009 Pazar 17:59
  • 3210
  • 12

2010’da kontörlü sayaç devri başlıyor

İZGAZ 8 milyon TL’yi bulan ve kışın gelmesiyle birlikte artması beklenen borçların yarattığı gaz kesintisi, icra takibi gibi sıkıntıların yaşanmaması için kontörlü sayaç uygulamasına geçiyor

Okullardaki gaz kesintisiyle birlikte sınıflarda soğukta donan öğrencilerin görüntüleriyle birlikte gündeme oturan İZGAZ, 2010 yılı ocak ayında yeni bir uygulamaya geçiyor. Bugüne kadar pek çok kampanyayla doğalgaz kullanımını arttıran İZGAZ sonunda borçlarını ödemeyen kurumlarla yaşadığı sıkıntıyı gidermek için  kontörlü sayaç uygulamasını başlatıyor.

Ankara`da uygulanan yöntemi ilimizde de uygulayacak olan İZGAZ ilk etapta işe 250 kamu kurumu ve ticarethaneyle başlayacak. 6 yıldır İZGAZ Genel Müdürü olarak kurumun başında bulunan İmad Erdoğan, Pazartesi Sohbetleri`ne konuk oldu. İZGAZ`ın 2010 yılında başlatacağı “sosyal barış” adını verdiği  kontörlü sayaç uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi veren Erdoğan, İZGAZ`ın Fransız gaz şirketi GDF Suez`e satıldıktan sonra kurumda yaşanan değişimleri de anlattı.


İmad Erdoğan kimdir?
1953 Düzce  Akçakoca doğumluyum. Okul hayatımın ve yaşamımın büyük kısmı İstanbul`da geçti. Bir taraftan okudum bir taraftan çalıştım. Uzun yıllar bu sektörde  üst düzey yöneticilik yaptım. 30 yıldır bu sektörde görevimi ifaa ediyorum. 1976`‘da başlayan iş hayatım devam ediyor. 1984 yılında Kocaeli`ye geldim. Petrol Ofisi`nde baş müdür yardımcısıydım. 1989`da baş müdür oldum. 2004 yılında İZGAZ`da genel müdür olarak göreve  başladım ve 6 yıldır görevimin başındayım.Özelleştirmeden önce de genel müdürdünüz. Özelleştirmeden sonra da genel müdür olarak devam ettiniz. Aradaki fark nedir?

Özelleştirmeden önce bir kamu kimliğimiz vardı. Özelleştirmeden sonra da yine kamu sorumluluğumuz var. Özelleştikten sonra müşteriye daha fazla yöneldik. Özelleşmeden önce yatırımcı bir kuruluştuk. Bundan sonra yatırımı tamamladık ve pazarlama ağırlığı fazla olan bir kuruluşuz. Profesyonel olma yönünden GDF Suez`den ciddi destek alıyoruz. GDF Suez müşteri memnuniyetine ve hizmeti kaliteli şekilde vatandaşa ulaştırma konusunu çok önemsiyor. Daha müşteri odaklı, profesyonel, prensiplerine dikkat eden, iş yerinde ve işte verimlilik konularında daha dikkatli davranıyoruz. Sanayicilerimize doğalgazı ulaştırmada ve gazın daha verimli kullanılması yönünden GDF Suez`in teknik ekibi ile  firmaları görüştürüyoruz.


GDF Suez, İZGAZ`ı satın aldıktan sonra ilk projesi ne oldu?

İlk yaptığı şey mevcut sistemi incelemek oldu. Yapımız, bünyemiz konusunda bir inceleme yaptılar. Tabi GDF Suez`in doğalgaz konusunda tecrübesi çok fazla. Türkiye`de son 5 yılda  kullanım arttı. Yeniden yapılanma, organizasyon, pazarlama, uluslararası mali yapılanma konusunda teknik ve idari yapılanmalarda büyük destekler gördük. Özellikle  borçlarımızın ödenmesi noktasında çok  destek oldular. İZGAZ`ın BOTAŞ`a, belediyelere borçları vardı. Kesintisiz gaz hizmeti noktasında teknik destek verdiler.


KOCAELİ`NİN YÜZDE 95`İNE DOĞALGAZ


Kocaeli`nin ne kadarına doğalgaz veriliyor?

Yüzde 95`ine gaz veriliyor. Sanayinin yüzde yüzüne, konutların ise yüzde 95`ine gaz veriyoruz. Yüzde 5`lik kesimde doğalgazı hat olarak götürdüğümüz ancak iç tesisatın yapılmadığı kesimdir. Bunun dışında gaz gitmeyen yer yok. Yeni yerleşim bölgelerine talep oldukça doğalgaz götürüyoruz. Şehrin büyümesine bağlı olarak belediyelerle işbirliği yapıyoruz. Büyüyen Kocaeli ile birlikte bizim de alt yapımız büyüyor.


Kocaeli`nin yıllık doğalgaz kullanımı nedir?

Kocaeli`de yıllık doğalgaz kullanımı 1 milyar 700 milyon metreküp civarında. Geçen yıl 1 milyar 640 milyon metreküp civarındaydı. Bu miktarın 220 milyon metreküpü  konutlara diğer kısmı ise sanayiye verilmekte. Her geçen gün rakam artıyor. Tabi ekonomik krizden dolayı da hem sanayi de hem konutta doğal gaz kullanımında bir düşüş söz konusu. Konutlardaki doğalgaz kullanımın düşüş nedenlerinden biri de geçtiğimiz yıllarda yapılan yüzde 83`lük zam. Ama yine de bu yıl baktığımız zaman doğalgaz her zaman daha ucuz. Bu noktada kullanımı arttırmak için hem vatandaşı bilgilendiriyoruz hem de kampanyalar yapıyoruz. En ucuz ve temiz yakıt doğalgazdır.


Doğalgaz`a 2010 yılında yüzde 50`nin üzerinde bir zam gündemde.

 
2010`daki zam olayı çok zor görünüyor. Zaten Türkiye`de ekonomik bir krizden kurtulmanın çareleri aranırken  vatandaşın alım gücünü çok zorlamamak gerekiyor. Dolayısıyla devletin bu zammı yapacağına inanmıyorum. Bu yıl kış ayında zam yapılmayacağı kanaatini taşıyorum. Enerji Bakanı da zam yapılmayacağı yönünde açıklama yaptı. Bugünkü konjönktör de petrol fiyatına endeksli  doğalgaz fiyatının aratacağı yönündeki haberleri asparagas buluyorum. Vatandaş bu konuda ürkmesin. Bu noktada doğalgazın verimli kullanılması noktasında neler yapılmalı bunları iyi bilmeliyiz.


MÜDAHALE YOK


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin hala İZGAZ üzerinde bir hâkimiyeti olduğu yönünde iddialar var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçmişte mal sahibi olmasına rağmen İZGAZ üzerinde bir etkisi olmadı. Bu samimi bir itiraf. Şirket artık  özel bir şirket. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı da dahil olmak üzere İZGAZ`a hiç müdahale etmediler. Geçmişte kamu şirketi olmanın verdiği bir düşünceyle vatandaş ister istemez belediyenin bir etkinliği olduğunu düşünüyordu. Geçmişte inanın daha rahattık. Daha rahat gaz kesiyorduk. Hatta belediyenin kendi kurumlarının gazını kesiyorduk. Kamuyken daha tahammülsüzdük. Özelleştiği günden bu yana daha müsamahakar davranıyoruz. Geçmişte ve bugün hiçbir şekilde  müdahale olmamıştır. Eğer vatandaş  şikayetçiyse müdahale edilir. O zaman belediye de müdahale eder sonuçta kamu hizmeti veriyoruz. Herkesin ‘Ne yapıyorsun` deme hakkı vardır. Ben 6 yıldır bu kurumun başındayım. Bugüne kadar benim kurumuma hiç kimse ne personel alımında ne çıkartılmasında, ne ihalelerde, ne gaz alınımında ve satılmasında hiçbir şekilde müdahale etmemiştir. kurumun başarısı, güvenilirliği de buradan kaynaklanıyor. Burada sır yoktur. Herkes her şeyi bilir. Müdahale olsa duyulur. Maksatlı söylenen  şeyler bunlar.


Önümüzdeki günlerde bir personel alımı ve ya personel çıkartma söz konusu mu?

Geçmişte yatırımcı bir kuruluştuk artık istihdama ve hizmete yönelik bir kuruluşuz. Ve artık yabancı bir şirket ile birlikteyiz. Bu noktada lisan ön plana çıkıyor. 50`ye yakın personelimizi şu an İngilizce kurslarına gönderiyoruz. Bu yüzden artık personel alımında  lisan bilen kişileri tercih ediyoruz. Artık Türkiye`de devlet kurumlarına girerken bile dil önemli. Bu yüzden dil öncelikli bizim için. Buradan ayrılan arkadaşlarımız için Gaz Birliği bünyesinde bir istihdam havuzu kuruyoruz. Referans oluyoruz. Buradan ayrılan herkese profesyonel olarak eğitim verdik. Doğalgaz sektörü büyüyen bir sektör. Buradan ayrılan kişilerin iş bulma noktasında  sıkıntı yaşamaması için elimizden geleni yapıyoruz. Burası özel sektör. İnsanlar işten çıkabilir, girebilir. Yeni bir personel alımı ve çıkartılması şu an söz konusu değil. Ancak ihtiyaca bağlı her şey. Burası özel bir sektör her an her şey olabilir. Bizde kırmızlar döneminde girmişler yeşiller döneminde çıkarılmışlar mantığı asla olmadı. İşe alımlarda alınacak birimlere ihtiyaç ve lisan ön planda. Şu an yaklaşık 280 kişi bünyemizde çalışıyor.


CAMİLERİN BORCU YOK, OKULLARIN BORCU VAR


Peki son günlerde okullarda yaşanan doğalgaz kesintisi ile İZGAZ gündeme geldi. Ancak sonarsında okulların gazını açtınız. Borçlarınızı nasıl alacaksınız?

Biz özelleşmeden önce bir ay fatura ödenmediğinde gazı kesiyorduk. Ancak şimdi  aylarca kesmiyoruz. Sürekli insanları telefonla uyarıyoruz. Kimsenin ‘Benim faturamdan haberim yok` deme şansı yok. Çünkü hem cep telefonundan hem de ev telefonundan arayıp bildiriyoruz. Gazını kestiğimiz okullar borçlarını yıl sonuna kadar ödeyecekleri konusunda söz verdi. Ve biz de mağduriyet olmasın diye gazları açtık. Bizi mağdur etmeyeceklerine inanıyoruz. Kimileri de borcunun bir kısmını ödedi. Tabi biz öyle bir anda gazları kesmedik. Defalarca okullara söyledik. Borçlarını ödemeleri konusunda imkanlar sunduk. Ama maalesef bu noktaya geldi. İnsanlar duyarsız kaldı.


İZGAZ`a hangi kurumların ne kadar borcu var?

Ağırlıklı olarak kamu kurumlarının borcu var. Her yıl mart aylarında alacağımız para artar. Konuttaki risk oranı ile kamuda risk oranı aynı. Ciddi manada bir borç yükü ile karşı karşıyayız. Bu yükü sırtımızda taşıyoruz. Doğalgaz sektörünün bir eli yağda bir eli balda değil. Toplanan paralar BOTAŞ`a ödeme olarak gidiyor. Şu an 2 milyon TL okulların borcu var. Kamu kuruluşları, konutlar ve özel sektör dahil 8 milyon TL borç var. Kışın bu borç çok tüketildiği ve ödeme yapılmadığı için artacak ve en az 15 milyon TL eklenecek. Vatandaşlardan ricamız kış aylarındaki ödemlerini aksatmasın. Çünkü en çok sıkıntı yaşadığımız aylar kış ayları.


Camilerin borcu var mı peki?

Camilerin ve derneklerin pek borcu olmuyor. Para toplanması daha kolay oluyor bu yerlerden.


Belediyelerin borcu mu var?

Belediyelerin çok borcu olmuyor. Şu an 100 bin TL gibi bir borç var o kadar.


DOĞALGAZI VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI


Peki doğalgazın verimli kullanması noktasında neler yapılması gerektiğinden kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle bacaların bakımı çok önemli. Gazın rahat bir ortamda çekişinin iyi olması lazım. Kombi bakımları, bina izolasyonları çok önemli. Kombi bakımı yaptırmadığınız taktirde yüzde 10 ile 20 daha fazla doğalgaz kullanmış oluyorsunuz. Vatandaş  kendi imkanlarıyla doğalgazı yüzde 20 ucuz hale getirebilir. Öncelikle peteklerin üzerini kapatmamaları gerekiyor. Perdeleri peteklerin arkasına atsınlar. Ayrıca peteklerin arakasına yalıtım malzemesi koysunlar. Isı daha çok içeri girer böylelikle. Cephe izolasyonu yoksa bile peteklerin arkasına alüminyum  folyoları koyduğunuzda da yüzde yüz enerji tasarrufu sağlıyorsunuz, böylelikle duvarı ısıtmamış olursunuz. Kombilerin olduğu bölüm hava ile irtibat etmeli. Hava sirkülasyonu almalı. Yeterli havayı alamayan gaz düşük enerji verir. Çünkü 1 metreküp doğalgaz 10 metreküp hava ile birleştiği zaman 11 metreküp enerji çıkar. İkinci öncelikte her zaman 19 ile 21 derece arasında kombiyi ayarlayacaksınız. Sadece bir oda değil evin tamamı ısıtılmalı. Bazı vatandaşlar bir odayı yakıp diğerlerini yakmıyor. Bu da doğalgazın daha fazla kullanımına neden oluyor. Çünkü soğuk hava sıcak odaya geçiyor ve ısı korunamıyor. Ayrıca peteklerin önünde su bulunsun. Bu buhar havayı nemlendirir ve ısıyı arttırır. Pencere, kapı çerçevelerinin bandajlanması gerekiyor. Mümkün olduğunca hava sirkülasyonu olmamalı. Daha az parayla daha çok ısınmak istiyorsanız bunu yapmalısınız.


Kampanyalarınızdan bahseder misiniz?
Tabi. Bedava doğalgaz ve kombi kampanyamız vardı 9 Ekim`de sona erdi. Yine abonelik taksitlendirme kampanyamız vardı o da 9 Ekim`de sona erdi. Şimdi 30 Kasım`a kadar devam edecek olan İç Tesisat Dönüşüm Kampanyası var. Doğalgaz kutusu olup da iç tesisat dönüşümü yaptırmayan vatandaş için Koç Bank ile 1 yıl sıfır vadeli kredi anlaşması yaptık. Ucuz doğalgaz kredisi sunuyoruz. Maksadımız ucuz ve kaliteli doğalgaz hizmeti vermek. Ayrıca çevre kirliliğinin de önüne geçme noktasında önemli bir kamu hizmeti. Door to Door  ve Telemarketing aksiyonu ile kampanyaları destekleyici projeler yapıyoruz. Door to door  yani vatandaşa birebir giderek doğalgazın ucuz olduğunu kaliteli olduğunu, temiz enerji kaynağı olduğuna anlatıyoruz. Telemarketing aksiyonu ile de abone olup ama gaz kullanımına geçmemiş  21 bin abonemizi tek tek telefonla arayıp doğalgazın ekonomik boyutunu anlatıp bilgi verdik.


Bu kampanyalar çerçevesinde ne kadar doğalgaz kullanıcı oldu?

2009 yılı kampanyaları ile 12 bine yanın abone ve 14 bine yakın gaz kullanıcısı müşterimiz olmuştur.

 KONTÖRLÜ SAYAÇ DÖNEMİ BAŞLIYOR


Son günlerde okullarda yaşanan doğalgaz kesintisi ile İZGAZ gündeme geldi. Acaba ileride de bu tür kesintilerin önüne geçmek için bir projeniz var mı?

Tabi bu noktada da çalışmamız var. Kamu sektöründe sıkça yaşanan borçlanma nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. 6 aylık 1 yıllık borçlanmalar oluyor. Biz bu borçlanmalardan kurtulmak için  ‘Ön Ödemeli Sayaç` projesine geçiyoruz. Yani kontörlü sayaç. Bir nevi sosyal barış kampanyası. Öncelikli hedefimiz doğalgaz borcu olan ve doğalgaz faturasını ödemekte sıkıntı çeken  kamu kuruluşlarını, ticarethaneleri ve doğalgaz borcu yüzünden gazı kesik olan vatandaşlar olacak. Bu önemli bir proje. Bu projeyle birlikte sosyal barışı sağlamayı hedefliyoruz. Ön ödemeli sayaçla yaz aylarında ya da kamu kuruluşlarına ödenek geldiği zaman bu sayaçları doldurarak kış aylarındaki  kesinti riskini kaldırılacak. Artık gaz kesildi kesilmedi, borcunu ödedi ödemedi gibi karşılıklı polemiklerden kurtulacağız inşallah. Kalan  borçların ödenmesi noktasında kurumun istediği kadar vadeli bir ödeme sistemiyle  borçları kapatacağız.


Uygulama ne zaman başlayacak?

2010 yılı ocak ayında başlayacak. Kamuyu da bilgilendireceğiz bu proje hakkında. Çok daha avantajlı bir proje bu. Proje sonucunda sözleşmesi fesh olmuş ve ödemelerini yapamayacak durumda olan kurum ve kuruluşların borçları yapılandırılacak, yeni dönemde doğalgazlarını peşin olarak almaları sağlanacak. Tabi öncelikli hedef belirttiğim gibi ticarethaneler ve kamu sektörü. Sorunsuz hizmet sunmak istiyoruz bu kuruluşlara. İlk etapta problemli olan 250 abonemizin problemini ortadan kaldıracağız.


Maliyeti ne kadar projenin?

Proje rakamsal olarak büyük bir proje. Burada rakam söylemem yanlış anlaşılır. Tüm masrafları tamamen İZGAZ kendisi karşılıyor. Uzun zamandır düşünüyorduk bu projeyi. Finans konusunda sıkıntı vardı. Gruptan bu noktada büyük destek aldık.


Kullanıcıdan ek ücret talep edilecek mi?

Hayır. Ön ödemeli sayaç projesiyle müşteriden ek ücret talep edilmeyecek. Değiştirilen sayaçlar İZGAZ`ın kendi kaynakları ile finanse edilecek. Vadesi geçmiş borçlar yüzünden gaz kesimi, sözleşme feshi ve icra takibi gibi istenmeyen olaylar olmayacak.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ