KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
4 bin kişi iş sahibi olacak
4 bin kişi iş sahibi olacak
Güncel
02 Nisan 2010 Cuma 14:46
  • 4030
  • 8

4 bin kişi iş sahibi olacak

İstihdam Projeleri İşbirliği Protokolü, Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün katılımı ile imzalandı.

Kocaeli`de vatandaşlara istihdam sağlamak amacı ile hayata geçirilen  ‘İşsizliğe Yerel Çözüm Kocaeli Modeli` işbirliği protokolü imzalandı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ün de katıldığı programda, proje ortakları 2010 yılında eğitim verilecek olan 5 bin 300 kursiyerden 4 Bin`ini istihdam edecek protokole imza attı.


5 BİN 300 KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM

Kocaeli`nde işsizliği azaltmaya yönelik projeler hayata geçmeye devam ediyor. Bu amaçla hazırlanan ‘İşsizliğe Yerel Çözüm Kocaeli Modeli` işbirliği için kent protokolü, Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi`nde bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR, Kocaeli Sanayi Odası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında binlerce kişiye mesleki eğitim verilecek.


ULAŞIM VE YEMEK BÜYÜKŞEHİR`DEN

2 ila 6 ay süreyle yapılacak olan mesleki eğitimlerde kursiyerlere 330 TL gelir de sağlanacak İş Kazası ve Meslek Hastalıkları Sigortası yaptırılacak olan kursiyerlere Büyükşehir Belediyesi de çeşitli imkânlar sağlayacak. Kursiyerlere ücretsiz ulaşım sağlayacak olan Büyükşehir, kursiyerlere öğle yemeği de verecek.


KOCAELİ PROTOKOLÜ GEBZE`DEYDİ

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ün de iştirak ettiği programa Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhlis Öztürk, ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar ile sanayiciler katıldı.


PROTOKOL İMZALANDI

2010 Yılı İstihdam Projeleri İşbirliği Protokolü; Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhlis Öztürk tarafından imzalandı.


KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETMELİYİZ

Programda konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, global krizin tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye`de de hissedildiğini söyledi. Ancak alınan önlemlerle Türkiye`nin krizi en az hisseden ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, şöyle konuştu: “İşsizliği makul seviyelere çekebilmek için işgücüne hem de mevcut işsizlere iş üretmemiz lazım. Buna kalıcı çözüm bulmak için istikrarlı uzun ve hızlı büyüme dönemine girmemiz yıllık ortalama büyüme hızımızı yüzde 7`lere çıkarmamız gerekiyor.


İŞSİZLİKLE MÜCADELE MİLLİ GÖREV SAYILMALI

Bu şekilde büyüyen Türkiye`de hem mevcut firmalar daha fazla eleman çalıştırma ihtiyacı duyacaklar hem yeni işletmeler açılacak. Yabancı yatırımların da artması için çok önemli yasal düzenlemeler yaptık önemli yatırımları ülkemize çekmeyi başardık. Önümüzdeki döneme birçok dünya ülkesine göre daha iyimser bir şekilde giriyoruz. İşsizlikle mücadele kolektif bir şekilde yapılmalı, milli bir görev sayılmalı.


ÇÖZÜM ODAKLIN PROJELER GELİŞTİRİLMELİ

Ülke ekonomisinin ihtiyaçlarıyla işgücü piyasasının özellikleri birbirine uyumlu hale getirilmelidir. İstihdam garantili meslek eğitimlerinin temel amaçlarından biri budur. Yerel yönetim, STK, iş dünyası çözüm odaklı projeleri birlikte gerçekleştirmek zorundadır. Kocaeli`ndeki bu model güzel örnektir. Projenin ilk uygulandığı 2009`da 3 bin 256 kişinin iş sahibi olması programın başarısını ve önemini göz önüne getiriyor”

YARGI MESLEKİ EĞİTİMİ DIŞLAMAMALI
Türkiye`de bu konuda en ciddi sorunlardan birinin de meslek liselerindeki katsayı engeli olduğunu kaydeden Bakan Ergün, “Yargı mensupları karar verirken Türkiye`deki ekonomik gelişmeleri de dikkate almalılar. Mesleki eğitimin gelişmiş ülkelerdeki payı yüzde 65 seviyesindeyken Türkiye`de yüzde 35`lere geriledi. Ancak biz bunu sınavsız geçiş sistemiyle yüzde 50`lere çektik. Katsayı sorunu meslek liselerine geçişin önünde büyük engeldir. Meslek lisesinde elektrik bölümünü okuyan bir öğrenci elektrik mühendisliği okuyamıyorsa burada ciddi sıkıntılar vardır. Bunun hiçbir bilimsel ve hukuki dayanağı yok. Bu sorun nitelikli işgücünün de azalmasına neden oluyor.


DAHA ÇOK YOL ALMAMIZ GEREKİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bu modelin ortaya çıkmasında herkesin katkısı olduğunu vurguladı. Başkan Karaosmanoğlu, “Başarının sırrı beyinle gönlü birleştirmektedir. Ülkeler ve kent bazında önemli projeleri hayata geçirmek için ekip olmak gerekiyor. Daha çok yol almamız gerekiyor” diye konuştu.


İNSANIMIZI KÖYE DÖNDÜRMELİYİZ

Kocaeli sanayi kenti olduğunu hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “İş bulmak amacıyla göç alıyor. Anadolu`da köylerimizi boşalttık, milyonlarca insan şehirlere akın etti. Büyükşehirlerin taşıyamayacağı kadar insan oluştu. Hem fiziki hem de psikolojik sorunlar oluştu. Ne yapılması gerektiği konusunda fikrim insanımızı köye geri döndürmektir.


KÖY NÜFUSU YÜZDE 20 OLMALI

Kocaeli`nde biz bunu destekliyoruz. Köyleri yeniden canlandırmamız lazım. Bu köylerden göçü önleyecek, şehirde sıkışan da tekrar köye dönecek. Çalışmalarımızla köylere dönüş fiilen başladı. Nüfusun yüzde 10'u köyde yaşıyor. Biz bunu yüzde 20'ye çıkarmaya çalışıyoruz. Bu adımlar işsizliği önleme adına da önemli adımlardır”


YEREL GÜÇLER BİRLİKTE HAREKET ETMELİ
İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, “İŞKUR olarak Kocaeli istihdam modeli oluşturduk. Ana amaç yerelin güçlerini birlikte harekete geçirmek. Birçok ile örnek model. Bizden sonra birçok il aynı şeyi yaptı. Başarılı bir işbirliği gerçekleştirdik geçen yıl. 17 bin 721 kişi kurslardan faydalandı. 3 bin 256 kişi kursu bitirip işe yerleştirildi. Birçok işverenle işbirliği yapacağız. Meslek kursları açısından ileriye gideceğiz” dedi.
 

PROTOKOL İMZALANDI
2010 Yılı İstihdam Projeleri İşbirliği Protokolü; Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhlis Öztürk tarafından imzalandı.


KATKI VERENLERE PLAKET

Öte yandan törenin sonunda istihdama katkı sağlayan kurum ve kuruluş yöneticilerine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Ayrıca sahnede hatıra fotoğrafı da çektirildi.


PLAKET ALAN KURUM VE FİRMALAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çayırova Belediye Başkanlığı, Darıca Belediye Başkanlığı, Dilovası Belediye Başkanlığı, Mess Eğitim Vakfı, Elginkan Vakfı, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, TAYSAD, Autoliv Cankor, Autoliv Cankor, Betek Boya, DYO Boya, Kale Balata, Kent Gıda, Kroman Çelik, Mecaplast Otomotiv, Namet Gıda,  Pimsa Adler, Sekuro Plastik, Sarten Ambalaj, Brisa Bridgestone, Ford Otomotiv, Hayat Kimya, Koruma Klor, Tüpraş, Akplas Plastik, Arçelik-Lg Klima, Deka Elektroteknik, Diler Demir Çelik, Güney Çelik, Işık Plastik, Kanca El Aletleri, Kastamonu Entegre Ağaç, Murat Ticaret, Olmuksa Ambalaj, Torun Bakır, Aysel İnşaat, Efe Tur, Enpay, Ho Won Otomotiv.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ