KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
2'nci grup aşılar geldi
2'nci grup aşılar geldi
Güncel
16 Kasım 2009 Pazartesi 17:12
  • 1137
  • 0

2'nci grup aşılar geldi

Domuz gribinden ölenlerin sayısı yükselirken sağlık personeli ve hacılardan sonra aşı uygulamasında sıra kronik hastalara ve çocuklara geldi

Daha önce 1.risk grubunu oluşturan sağlık çalışanları ile hacılara yapılan domuz gribi aşısı bugünden itibaren 2. risk grubuna yapılacak. Bu grupta da Kronik organ yetmezliği, bağışıklık sistemi ve kan hastalığı bulunanlarla, yaş grubu 6 ay ile 5 yaş arası olan çocuklara yapılacak. Bu kapsama giren, aşı yaptırmak isteyenlerin sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvuruların kendi beyanları yeterli olacak, herhangi bir belge istenmeyecek. İlimize 1.grupta 7 bin 400 doz aşı gelmişti. Daha kalabalık kalabalık olan 2. risk grubu için bu sayı 40 bin doz aşıya yükseldi.
 

KİMLER AŞI YAPTIRACAK?
Bugünden itibaren sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurup durumlarını beyan ederek aşı yaptırabilecek olanlar şunlar; Kronik bronşit, KOAH ya da astım gibi kronik akciğer hastaları, kronik kalp-damar hastaları, kalbinde doğumsal delik, damar ve kapak darlığı, kalbin bölümleri arasındaki bağlantı bozukluğu gibi rahatsızlığı olanlar, özellikle diyalize giren kronik böbrek hastaları, şeker başta olmak üzere metabolik hastalığı bulunanlar, siroz başta olmak üzere kronik karaciğer hastaları, anemi ve lösemi gibi kan hastalığı bulunanlar, kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayan diğer rahatsızlıkları olanlar. 6 ay ile 5 yaş altındaki çocuklara da aile onayı alındıktan sonra aşı yapılacak.
 

AŞININ GÜVENİRLİĞİ
Yetkililer aşının güvenirliği hakkında şunları söylediler; Türkiye'de kullanılmakta olan aşılar, bilim adamlarının süzgecinden geçerek Avrupa İlaç Ajansı, Amerika Gıda Ve İlaç İdaresi ile Avrupa'daki ve dünyadaki birçok ülkede ve ülkemizde de Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılmış aşılardır. Aşıların ruhsat alması onların güvenli oldukları anlamına gelmektedir. Aşının yararı olumsuz etkileri ile kıyaslandığında çok yüksektir. Aşının sakıncalı olduğu başlıca durumlar, ciddi yumurta alerjisi, daha önce grip aşısı uygulamaları sonrası gelişen ciddi alerjik reaksiyon, ciddi kauçuk alerjisi ve önceden geçirilmiş Guillan-Barre sendromu.
 

AŞI İÇİN ZORLAMA YOK!
Yetkililer, domuz gribi aşılarının gönüllülük esasına göre yapıldığını, bu konuda herhangi bir zorlama olmadığını vurguladı. Aşı uygulanan kişilere olası yan etkiler konusunda bilgi verildiğini kaydeden yetkililer, okul çağındaki çocuklara aşı uygulaması başladığında veli onayı olmadan aşı yapılmayacağını bildirdi. Ayrıca aşının koruyucu etkisinin en erken 10 gün sonra başladığına da dikkati çekti. İlimize gelen 2.grup aşılarla ilgili gerek Sağlık Ocakları`nda gerek İl Sağlık Müdürlüğü'nde bilgi kirliliği yaşandı. Sabah gelen aşılar aynı gün dağıtılamadı.
 

KARGAŞA YAŞANIYOR
Öğleden sonra dağıtılması beklenen aşılar ise bugüne kaldı. Aynı grupta gelen ilköğretim öğrencileri ile ilgili aşıların ise ne zaman nasıl yapılacağı halen belli değil. Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz şube müdürü Dr. Mehmet Yılmaz şunları söyledi; “Gelen aşılara yoğunluktan dolayı bugün başlayacağız. 5 yaş altı çocuklar için velilerimizi geçtiğimiz haftadan itibaren okullara gönderdiğimiz formlarla bilgilendirdik. Ancak ilköğretim öğrencileri ilgili periyodik henüz belli değil. Bu anlamda bizler de önümüzü göremiyoruz. Velilerimiz panik yapmasın, ilköğretim öğrencilerine de önümüzdeki günlerde aşı yapılacaktır.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ