KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
3 aylık geçici işe talep yok
3 aylık geçici işe talep yok
Güncel
19 Eylül 2010 Pazar 12:03
  • 1966
  • 3

3 aylık geçici işe talep yok

Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl ağaç dikimi için 6 aylığına 250 geçici işçi alacağını açıklamış, 470 kişi başvuruda bulunmuştu. Büyükşehir bu yıl da 3 aylığına 400 işçi alacağını açıkladı ancak şu ana kadar 290 kişi başvurdu

İŞKUR ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin ‘Toplum Yararına Çalışma Projesi` kapsamında ikinci kez uygulamaya koyduğu ağaç dikimi işine talep yok denecek kadar az oldu. Geçtiğimiz yıl aynı iş için 6 aylığına 250 kişinin istihdam edileceği açıklanmış ve işe 470 kişi başvuru yapmıştı. Büyükşehir Belediyesi bu yıl da aynı proje kapsamında 3 ay çalışmak koşuluyla 400 geçici işçinin istihdam edileceğini bildirdi. Ancak 7 Eylül`de başlayan ve 20 Eylül`de son bulacak olan geçici işe şu ana kadar sadece 290 kişi başvurdu. İstihdam süresinin kısa ve çalışma şartlarının ağır olmasının başvuru sayısını düşürdüğü tahmin ediliyor.
 

6 AYA ÇIKARACAĞIZ
Geçtiğimiz yıl aynı iş için başvurular kontenjanın üzerine çıkmış ve kura yöntemiyle adaylar işe alınmıştı. Asgari ücret karşılığında 6 ay da olsa iş bulmanın heyecanını yaşayan vatandaşların çoğu mutluluk gözyaşlarını tutamamıştı. Bu yıl 400 kişinin 3 aylığına işe alınacağı işe neden bu kadar az kişinin başvurduğu konusunda açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, şunları kaydetti: “Bizce başvuruların az olmasının nedenleri arasında öncelikle işin 3 aylık olması, ikincisi de işsizlik rakamlarının günden güne düşmesi geliyor. İşsiz arkadaşlarımız şunu unutmasın; bu proje 3 aylık ama ödeneğimiz geldiğinde bu süreyi 6 aya çıkaracağız.
 

400`E ULAŞACAĞIZ
Gebze için 200 kişilik kota ayırmıştık. Ancak yalnızca 60 kişi başvuruda bulundu. Gebze`deki işsiz vatandaşlarımızın projeden faydalanmasını istiyoruz.” Pazartesi akşamına kadar 400 rakamına ulaşacaklarını iddia eden Kaşukci; “20 Eylül`de başvurular son buluyor ancak kurada kazanıp sonra işi bırakacaklar elbet olacaktır. Bu yüzden başvuruları devam ettireceğiz. Kişiler bizzat gelip temsilciliklerimize ve müdürlüğümüze başvursun” şeklinde konuştu. Kaşukci, başvuru sayısının 400`ü geçmesi halinde 22 Eylül`de noter huzurunda kura çekilişi yapacaklarını ve işe alınanların 1 Ekim`de iş başı yapacağını söyledi.
 

650 TL VERİLECEK
3 aylık işte çalışmaya hak kazanan vatandaşlar 1 Ekim`de iş başı yapacak. İŞKUR geçici işçilere 650 TL maaş verecek ve sigortasını yapacak, Büyükşehir Belediyesi ise öğle yemeği, toplu ulaşım ve iş kıyafeti imkanı sağlayacak. Projeye katılacak kişilerde aranan özellikler ise şöyle; İŞKUR`a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, daha önce İŞKUR`un  düzlemiş olduğu toplum yararına çalışma projelerine katılmamış olmak, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmamış olmak, kamudan herhangi bir ad altında maaş almamış olmak, öğrenci olmamak ve gerekli sağlık koşullarına sahip olmak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ