KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
34 bin yıldır biçip dikiyoruz!
34 bin yıldır biçip dikiyoruz!
Güncel
12 Eylül 2009 Cumartesi 11:37
  • 565
  • 0

34 bin yıldır biçip dikiyoruz!

İnsanoğlunun terziliği sanılandan çok daha eskiymiş. Gürcistan da yapılan kazılarda bulunan keten iplik kalıntıları, insanların 34 bin yıldır dikiş yaptığına kanıt

Amerikalı ve Gürcü arkeolog ve paleontologların Gürcistan'daki keşifleri insanların 34 bin yıldan daha uzun bir zaman önce keten iplik kullandığını ortaya çıkardı. Amerikan bilim dergisi Science'da yayımlanacak makaleye göre, Gürcistan'da bir mağaradaki kazılarda bulunan keten iplik kalıntıları yetiştirilmemiş yabani ketene ait.
Harvard Üniversitesi'nden Prehistorik Arkeoloji Profesörü Ofer Bar-Yosef bunların kumaş, dikiş ipliği, giysi, sicim ve sepet yapmakta kullanılmış olabileceğini söyledi. Bar-Yosef, bu ipliklerle yapılan cisim ve giysilerin insanların hayatta kalma şanslarını ve dağlık bölgenin zor koşullarında hareket edebilme kabiliyetlerini arttırdığına dikkat çekti. “Bunun mağara çevresinde yetişen yabanıl keten olduğunu ve modern insan tarafından sıklıkla kullanıldığını biliyoruz' diyen Bar-Yosef, ipliklerin bazılarının insanlar tarafından dokunduğunu, bunun da halat veya sicim yapmakta kullanıldığını gösterdiğini, bazılarının boyandığını belirtti.

Keşif, tesadüf eseri...
İlk insanlar, kumaşı ve ketenle yapılan ipliği boyamak için bitkileri kullanıyordu. Bu iplikler bugün, aradan geçen çok uzun zaman boyunca tahribata uğradığından çıplak gözle görülemiyor. Arkeologlar, iplikleri mağaranın farklı derinliklerinden getirilen kil örneklerini mikroskopla incelerken tesadüfen keşfetti.
Asıl amaç sıcaklık dalgalanmalarının ilk insanları nasıl etkilediğini anlamak için ağaç polenlerini incelemekti. Araştırmacılar, iplik kalıntılarının gün ışığına çıktığı kil örneklerinin yaşını belirleme işleminde, mağaranın tabanındaki katmanları belirlemek için radyokarbon yöntemini kullandı. Mağarada 21 bin ve 13 bin yıl öncesine ait iplik kalıntıları da keşfedildi. Çek Cumhuriyeti'ndeki Dolni Vestonice'de daha önceki kazılarda 28 bin yıl öncesine tarihlenen iplik kalıntıları keşfedilmişti.

Atalarımız önce buradaydı'
Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Ulusal Müze'nin müdürü David Lordkipanidze de ülkesindeki son kazılarda bulunan fosillerin, insanın ilk atalarının bölgede, tahmin edilenden 800 bin yıl önce yaşamış olabileceklerini gösterdiğini anlattı. Gürcü bilim adamı, ele geçen beş kalıntının 1,8 milyon yıl öncesine tarihlendiğini belirterek fosillerin, ‘homo erectus'un Afrika'dan Gürcistan'a, Avrupa'da insanın ilk kez ortaya çıktığının belgelenmesinden çok önce ziyarette bulunmuş olabileceğine kanıt oluşturabileceğini söyledi.


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ