KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
4+4+4 okul kapattırıyor!
4+4+4 okul kapattırıyor!
Güncel
31 Aralık 2012 Pazartesi 11:51
  • 2520
  • 4

4+4+4 okul kapattırıyor!

4+4+4 yüzünden Gündoğdu İlkokulu’nun kapısına kilit vurulacak olması velileri de ayaklandırdı

Yeni eğitim modeli 4+4+4 kademeli sisteme geçişle birçok okul binası ilk ve ortaokula dönüştürülünce İzmit Gündoğdu Köyü`ndeki okul binası ilkokul olarak hizmet vermeye başlamıştı. Okuldaki ortaokul öğrencileri başka bir eğitim kurumuna gönderilince öğrenci sayısı da azaldı. Milli Eğitim Mevzuatı`nda, öğrenci sayısı 150`nin altına düşen okullarda okul müdürü kadrosu kaldırılıyor. Bu kapsamda Gündoğdu İlkokulu`ndaki öğrenci sayısı 90`a düşünce okul müdürü Ramazan Demir, buradan alınıp başka bir okula gönderildi.

 
GÖZDEN ÇIKARILDI
Müdürü olmayan okulda sadece 4 öğretmen görev yapıyor. Kent yöneticilerinin derslik eksikliğinden bahsettiği bir dönemde kapatılması gündemde olan okulun velileri, okullarının kapatılmasını istemiyor. Yeni eğitim sisteminde temel amaç; okula yeni başlayan anasınıfı öğrencilerini ve ilköğretim öğrencilerini ortaöğretim grubundan ayırmaktı. Bu sistem birlikte Gündoğdu İlkokulu`nda ayrışma oldu. Öğrenci sayısı azalan okulu milli eğitim müdürlüğü gözden çıkarınca maddi imkansızlıklar yüzünden ısınma problemi de ortaya çıktı.
 
ÖĞRENCİLER DONUYOR…   
Okulda öğrenci sayısı azaldığından dolayı milli eğitim müdürlüğünün okulu gözden çıkardığını iddia eden köylüler, okulun ısınma sorunu bulunduğunu belirtti. Gündoğdu Köyü sakinlerinden Hazım Eriş, “Havalar soğuk, buz gibi. Çocuklarımız okulda donuyorlar. Okulun ısınma problemi var, öğrenci sayısı azaldığı için milli eğitim müdürlüğü okulun ısınma giderlerini karşılamıyor. İzmit`in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gündoğdu`daki okul binamızın kapatılmasını istemiyoruz” dedi. 
 
KÖYLÜLER TEPKİLİ…  
1997 yılında dönemin İçişleri Bakanı ve aynı zamanda Gündoğdu Köyü`nden olan Meral Akşener`in girişimleri sonucu yaptırılan köy okula sahip çıkan köy sakini Eriş, “4+4+4 eğitim sisteminde okuldaki orta kısım kaldırıldı ve ilkokula dönüştürüldü. Öğrenci sayısında kademe kademe azalma olunca da milli eğitim, okulu kapatmaya karar verdi. Biz çocuklarımızın başka okullara gönderilmesine karşıyız. Başka okullarda yığılma varken, bizim okulda sıralar boş kalıyor. Başka okullardan bizim okula taşımalı sistemle öğrenci getirsinler” önerisinde bulundu. 
 
OKUL MÜDÜRÜ ALINDI
İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenci sayısı 150`nin altına düşen Gündoğdu İlkokulu Müdürü Ramazan Demir`i norm kadro kapsamından okuldan alarak Yahya Kaptan`daki bir okula atadı. Müdür kadrosu kaldırılan okulda halen 4 öğretmen ve 1 hizmetli görev yapıyor. İlçe milli eğitim müdürlüğü, sınıf öğretmeni Eda Anlar`ı da müdür vekili olarak görevlendirdi. Öğrenci sayısı azalan okulda branş öğretmenleri de başka eğitim kurumlarına gönderildi. İş adamlarına sürekli okul yaptıran kent yönetiminin konuyla ilgili ne yapacağı merak konusu.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ