KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Şartlar değişti!
Şartlar değişti!
Güncel
22 Nisan 2010 Perşembe 11:16
  • 1508
  • 0

Şartlar değişti!

Polisliğin şartları değişti. Emniyet Genel Müdürlüğü istihdam edeceği 20 bin poliste arayacağı şartları belirledi.Buna göre, en az 4 yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olan ve 28 yaşından gün almayan adaylar sınava girebilecek...

Emniyet Teşkilatı Kanunu ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM'ye sunuldu. Tasarıya göre, bu yıl 20 bin polis memuru alınacak.

YAŞ SINIRI YÜKSELDİ
TBMM Başkanlığı'na sunulan tasarıya göre, Emniyet Teşkilatı'na 20 bin polis memuru alınacak. Tasarıya göre, en az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve sınav tarihi itibariyla 28 yaşından gün almayan erkek ve kadınlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınacak. Böylece, polis meslek eğitimine alınacak erkek ve kadınlar için 27 olan yaş sınırı 28'e, askerliğini yapmış erkekler için 29 olan yaş sınırı da 30'a çıkarılıyor.

Tasarıyla ihdas edilen kadroların 1000'i Emniyet Genel Müdürlüğü'nün merkez teşkilatında, 19 bini ise taşra teşkilatında istihdam edilecek. Tasarının gerekçesinde AB'ye üye ülkelerde 250 kişiye bir polis memuru düşerken, Türkiye'de bu rakamın 301 olduğu vurgulanarak, AB standartlarına göre bu sayının yetersiz olduğu bildirildi.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ