KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
'444'lü hatlar can yakıyor'
'444'lü hatlar can yakıyor'
Güncel
10 Aralık 2010 Cuma 13:56
  • 1536
  • 0

'444'lü hatlar can yakıyor'

Faturanızı gözden geçirin; 444'lü hatlardan dolayı fazladan para alınmış olabilir.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, ''444'lü'' hatların başına alan kodu eklenmeden çevrilmesi halinde ''900'lü'' hatlarla aynı tarifeden ücretlendirildiğini belirterek, ''444'lü hatlar can yakıyor. Tüm tüketiciler telefon faturalarını kontrol etmeli, 444'lü hatlardan dolayı fazladan para alınan tüketiciler tüketici derneklerine müracaat etmelidir'' dedi.


Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, önce Türk Telekom tarafından kolay erişim olarak hizmete konulan daha sonra da GSM şirketlerinin de hizmete soktuğu ''444'lü'' hatların tüketicilerin canını yakmaya başladığını savundu. Bu hatların, başına alan kodu konularak da konulmayarak da çevrilebildiğini belirten Çetin, başlangıçta her iki halde de 444'lü hatlarla yapılan görüşmelerin şehir içi tarifeden ücretlendirildiğini vurguladı.


Bu yılın Ağustos ayından bu yana hem Türk Telekom'un, hem de GSM operatörlerinin farklı bir uygulama başlattığını ifade eden Çetin, şunları kaydetti:


''444'lü hatları aranırken başına alan kodu eklendiğinde şehir içi tarifeden, eklenmeden arandığında ise özel tarifeden ücretlendirmeye başladılar. Tarife ise 900'lü hatlarla aynı maliyete gelmektedir. Aynı nitelikli bir görüşme için iki farklı tarife tüketiciyi aldatmaktadır. üstelik gerek Türk Telekom gerekse de GSM operatörleri bu konuda basına, kamuoyuna ve tüketicilere görünür hiç bir bilgilendirme de yapmamıştır. Tüketiciler konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için alışkanlıkla kısa yol olan kodsuz arama yapmaktadır ve bu durumda çok ciddi görüşme bedelleri ödemektedirler. Tüm tüketiciler telefon faturalarını kontrol etmeli, 444'lü hatlardan dolayı fazladan para alınan tüketiciler tüketici derneklerine müracaat etmelidir.''

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ