KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
50 yaşındaki Parsan’da en değerli yatırım insan
50 yaşındaki Parsan’da en değerli yatırım insan
Güncel
10 Ekim 2018 Çarşamba 09:42
  • 2425
  • 0

50 yaşındaki Parsan’da en değerli yatırım insan

Parsan Makine üretimdeki 50’nci yılını Dilovası tesislerinde törenle kutladı. Kurucu, duayen sanayici İdris Yamantürk ve Güriş Holding Sanayi Grubu Başkanı Doktor Mehmet Varlık en değerli yatırımlarının insan olduğunu söyledi

Güriş Holding Sanayi Grubu iştiraki Parsan Makine üretimde 50’nci yılını kutladı. Dilovası’nda çevreci üretimi kurumsalında kanıtlayan, İSG dergisi yayınlayan, iş dünyasında yatırımları ile hep konuşulan gerek holding gerekse tüm firmalarında en değerli yatırımın insan olduğu açıklandı

 

Holdingin medya grubu yok ama ticari değil sosyal, İSG Dergisi var

Türkiye’nin üstelik çatısı altında olduğu holdingin satın aldığı medya kuruluşu olmamakla birlikte iş sağlığı ve güvenliğine dair dergi yayınlayan muhtemelen ilk ve tek sanayi kuruluşu Parsan, 50’nci kuruluş yılını Dilovası’ndaki tesislerinde törenle kutladı. Firmanın dokuz kişilik yönetim kurulunda üç bağımsız üyenin yer alıyor ve olası istifalarda boşluğu, yine bağımsızlarla dolduruyor.

 

Dilovası’nda çevre dostu üretim: İsteyince oluyor

Adını dünyaya üretiminden ziyade çevre sorunları ve Türkiye ortalamasının çok üzerindeki kanser sebepli ölümlerle duyuran Dilovası’nda çevreci bir üretimin nasıl yapılabileceği konusunda da ipuçları firmanın sitesindeki, “Çevre politikamız” bölümünde yazılı.

 

En önemli unsur insan gücü ve aklı

Parsan, Güriş Holding Sanayi Grubu iştiraki bir firma. Gerek grup gerekse grubun bileşenleri iş dünyasında adını devasa yatırımlarla sık sık duyururken Güriş Holding son hamlesinde Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın beşinci döküm kuruluşu Göktaş’ı da bünyesine kattı. Ama dünkü törende gerek kurucu ve onursal başkan duayen sanayici Yüksek Mühendis İdris Yamantürk gerekse Güriş Holding Sanayi Grubu Başkanı Doktor Mehmet Varlık asıl yatırımın insana olduğuna işaret etti. Duayen Yamantürk, “Sanayi sadece makina değildir; insan gücü, aklı en önemli unsurdur” derken Varlık, “Bizim için insana yaptığımız yatırım en değerli yatırımdır” diye konuştu.

 

50 yıl önce sektörel ihtiyaçtan ötürü doğdu

Duayen iş adamı Yüksek Mühendis İdris Yamantürk 1958 yılında  Güriş Holding’i,  1968 yılında da önemli sektörel ihtiyaç nedeniyle Parsan’ı kurdu. 2018 yılında 50 yıllık lider Parsan, Dilovası’nda ileri teknolojiye sahip tesisiyle sadece otomotiv sektöründe değil, iş makineleri, tarım, deniz ve havacılık sektörü dahil pek çok sektör için montaja hazır parçalar üretiyor. Parsan’ın sektördeki 50’nci yılı dün (9 Ekim 2018 Salı)  saat 12.00’de başlayan güzel ve anlamlı bir törenle kutlandı.

 

Çok uluslu kutlama

Parsan Makina Parçaları Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk ile Güriş Sanayi Grubu Başkanı Dr. Mehmet Varlık’ın ev sahipliğinde Parsan Dilovası Tesisi’nde yapılan törene ve fabrika tanıtımı toplantısına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da katıldı. PARSAN’ın 50. Yıl kutlamalarına Güriş Holding kurucu ve Onursal Başkanı İdris Yamantürk ve holdingin sanayi grubu şirketlerinin yönetim kurulu üyeleri, bu kutlama için özel olarak davet edilen yerli ve  yabancı şirketlerin Başkan ve CEO’ları katıldı. Varlık ve Yamantürk törenin açılışında yaptıkları konuşmada şirketin başarılı yatırımları ve hizmetleri hakkında konuklarına geniş bilgi verdi.

 

Ana ilkemiz dürüstlük ve şeffaflık 

Tevfik Yamantürk sözlerine babası Yüksek Mühendis İdris Yamantürk’e teşekkür ederek başladı: “Bizim ana ilkemiz; çalışanlarımıza, yöneticilerimize, çözüm ortaklarımıza ve müşterilerimize daima dürüst ve şeffaf ve olmaktır.”Doktar Mehmet Varlık da Kurucu Onursal Başkan İdris Yamantürk’ün 1958’de Güriş’i, 10 yıl aradan sonra da Parsan’ı kurduğunu aktarıp şükranlarını sundu. Varlık şöyle devam etti:

 

Açık ara en büyük dövme firmasıyız

“Sanayi grubumuz yarım asırdır metal şekillendirme konusunda çalışmaktadır ve bu konuyla ilgili yatırımlar yaparak büyümektedir. Bu yatırımları yarattığımız fon ile gerçekleştirmemiz ve grubumuzun finansal yapısı müşterilerimize güven vermektedir. 50 yıl önce dövme alanında faaliyete başlayan Parsan, önce Omtaş’ı alarak ve ardından Dilovası’nda kurduğu yeni tesisi ile Türkiye’nin açık ara en büyük dövme firması haline gelmiştir.  Avrupa’da aks mili üretiminde birinci sırada yer alan Parsan, Dilovası Tesisi’nde son dövme teknolojilerine yaptığı yatırımlar ile yeni ürünlerde de dünya liderliğine aday oldu.

 

Kendi hammaddesini kendisi üretiyor

2000 yılından bu yana sanayi grubu bünyesinde yer alan Asil Çelik ile kendi hammaddesini ürettirebilen Parsan, dünyada çelikten bitmiş ürüne kadar olan katma değer zincirini müşterilerine sunabilen sayılı kuruluşlardan biridir. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise beşinci büyük döküm kuruluşu olan Döktaş’ı iki ay önce bünyesine katan Güriş Sanayi Grubu, metal şekillendirme alanındaki büyümesini  hızlandırdı.

 

Sadece tedarikçi değil stratejik çözüm ortağıyız

ARGE’nin Güriş Sanayi Grubu içinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda proaktif bir yaklaşımla çözümler geliştirdiklerini belirten Doktor Varlık; ¨Müşterilerimizin sadece tedarikçisi değil, stratejik çözüm ortağı oluyoruz. Ürünün daha tasarım aşamasında müşteriyle iletişime geçerek ortak ürün dizayn çalışması yapıyoruz. Bunun ötesinde,  şekillendirme, işleme, arzu edilirse montaj, lojistik yönetimi ve yerinde mühendislik hizmetleri ile müşterilerimizin montaj hattına teslimat yapıyoruz. Ayrıca Avrupa Bölgesi’ndeki müşterilerimize beş farklı lokasyonda konsinye ambar hizmetleri sunuyoruz” dedi.

 

Otomotiv sanayinin ağırlık tasarrufuna destek

Sadece otomotiv sektörü alanında değil iş makineleri, tarım, deniz ve havacılık gibi sektörlerde de montaja hazır parçalar ürettiklerinin altını çizen Dr. Varlık ¨Biz Parsan’da sadece çelik değil da çelik dışındaki diğer malzemeleri de dövebiliyoruz. Inconel ve titanyum gibi havacılığın temel malzemelerini üretebilen bir tesisiz. Alüminyum parçalarda hem dövme hem de döküm tekniklerini uyguluyoruz. Böylece otomotiv sanayiinde ağırlık tasarrufu amaçlı alüminyum parçalardaki hızla artan taleplere karşılık verebiliyoruz¨ dedi.

 

Yenilenebilir enerjiyle çevre dostu üretim

Tüm bu üretimleri gerçekleştirirken doğa ve çevreyi korumadaki hassasiyetlerini vurgulayan Dr. Mehmet Varlık, Güriş Sanayi Grubu’nun jeotermal enerjide Türkiye’nin en büyüğü, rüzgâr enerjisinde de Türkiye’nin ikinci büyüğü olduklarını belirtti: ¨Güriş Holding, yenilenebilir enerji yatırımları ile üretimde çevre dostu çözümlerin kullanımını desteklemektedir. Güriş Sanayi Grubu ise bu vizyon doğrultusunda tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılamaktadır. Doğal kaynakları tüketmeden çevreyi koruyarak üretim yapabilen nadir kuruluşlardan biriyiz.”

 

Sezar’ın hakkı Sezar’a misali

Sanayi Grubu bünyesindeki yüksek yatırımlarını başarıya dönüştürmede baş aktörün güçlü kadroları olduğuna dikkat çeken Varlık onların emeğinin hakkını da, “ Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız personelimizin yanında genç kadrolarımızı da yetiştirip uzmanlaştırıyoruz. Bu da hem kuruluşumuzun geleceğini güvence altına alıyor, müşterilerimize güven veriyor ve mükemmelliğe yönelim vizyonumuzu destekliyor¨ sözleriyle teslim etti. Güriş Sanayi Grubu Şirketleri Başkanı Dr. Mehmet Varlık, sözlerini şu cümleyle noktaladı: “Bizim için insana yaptığımız yatırım en değerli yatırımdır.”

 

Duayen: Sanayi sadece makine değildir

Güriş Holding’in Kurucusu ve Onursal Başkanı duayen iş adamı Yüksek Mühendis İdris Yamantürk de yaptığı kısa konuşmada Parsan başta olmak üzere tüm grup şirketleri çalışanlarına teşekkür etti. Yamantürk, “Sanayi sadece makina değildir; insan gücü, aklı en önemli unsurdur” dedi.  Konuşmaların ardından konuklara gruplar halinde Parsan Dilovası Tesisi gezdirildi ve tüm detaylarıyla tanıtıldı.

 

 

 

DİĞER HABERLER

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

16 yaş ve üzerindeki motorlu araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında terkin edilecek ÖTV'nin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltildi. İndirim miktarları yeni aracın ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olanlarda 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. Matrahı 70 bin lira ile 120 bin lira arasında olan araçlar için terkin edilecek ÖTV 12 bin lira oldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ