KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7660 TL
  • 6.3561 TL
  • 7.4267 TL
Kocaeli Zirve
57 yıl sonra ilk buluşma
57 yıl sonra ilk buluşma
Güncel
24 Aralık 2009 Perşembe 14:55
  • 0

57 yıl sonra ilk buluşma

Mehmet Akif Ersoy’un torunu, Başkan Karaosmanoğlu’nun girişimiyle 57 yıl sonra babasının mezarını buldu

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy`un damadının mezarı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun girişimiyle Bağçeşme Mezarlığı`nda bulundu. Akif`in torunu Selma Argon, 57 yıl sonra ilk kez babasının kabrini ziyaret etmenin buruk sevincini yaşadı.

 

BAŞGEÇŞME MEZARLIĞI`NDA
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim  Karaosmanoğlu, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy`un İstanbul`daki mezarını ziyareti sırasında torunları Ferda ve Selma Argon kardeşlerle tanışmış, iki kardeş Başkan`dan babalarının Kocaeli`nde olan mezarını bulmalarında yardımcı olmasını istemişti. Konuyla ilgileneceğine dair Argon kardeşlere söz veren Başkan Karaosmanoğlu, aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy`un damadı olan Ahmet Argon`un mezarının araştırılması için Mezarlıklar Müdürlüğü`ne talimat verdi. Yapılan araştırmalar sonucunda Argon`un mezarının Bağçeşme`de olduğu belirlendi.

 

BAŞKAN`LA GÖRÜŞTÜ
Babasının mezarının bulunduğunu öğrenen Selma Argon, Başkan Karaosmanoğlu`nun davetiyle Kocaeli`ne geldi. İlk olarak Başkan  Karaosmanoğlu ile görüşen Argon, dedesine sahip çıkılması nedeni ile Büyükşehir Belediyesi`ne teşekkür etti. Babasının mezarının bulunmasının kendisini çok sevindirdiğini ve duygulandırdığını ifade eden Argon, mezarı görmek için sabırsızlandığını belirtti. Başkan Karaosmanoğlu ise İstiklal Marşı şairimiz Ersoy`un ülkemize mal olan bir şahsiyet olduğunu ve onun şiirlerini okumaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.  Karaosmanoğlu Ersoy`a ait bir şiiri de okuyarak, onun torununu görmekten çok  mutlu olduğunu ifade etti.
 
 

MEZARINI ZİYARET ETTİ
Daha sonra İzmit Merkez`e gelen Ersoy`un torunu Argon, Büyükşehir yetkilileri tarafından Bağçeşme Mezarlığı`na getirildi. Babasının kabrine ilk kez gelen Argon duygu dolu gözlerle mezar taşına dokundu. Kendi eli ile hazırladığı çiçeği mezara koyan Ersoy`un torunu, bol bol babası için dua etti. Selma Argon, “Annemle babam ben 12 yaşındayken ayrıldı. Bu nedenle gelemedim. Bazı sorunlar yaşandı. Her şeyin bir zamanı var. Bugüne kısmetmiş. Babamdan özür diledim. Yattığı yer cennet olsun. İçimde bir ferahlık var ”dedi.

 

TÖRENE KATILACAK
Selma Argon, Büyükşehir Belediyesi tarafından dedesi Mehmet Akif Ersoy`un 73. ölüm yıldönümü dolayısıyla yarın saat 14.00`te Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde yapılacak törene de katılacak.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ