KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7117 TL
  • 6.4041 TL
  • 7.0848 TL
Kocaeli Zirve
580 işçi ortada kaldı
580 işçi ortada kaldı
Güncel
03 Aralık 2012 Pazartesi 14:46
  • 10305
  • 6

580 işçi ortada kaldı

Timur Bahçekapılı ve Orhan Cahit Çaklı’nın sahibi olduğu Elkim Radyatör’ün makinaları gece yarısı kaçırıldı. Fabrikada çalışan 580 işçi ortada kaldı
Gebze Muallimköy`de faaliyet gösteren, Timur Bahçekapılı ve Orhan Cahit Çaklı`nın sahibi olduğu Elkim Radyatör fabrikasından, geçtiğimiz cumartesi gecesi gizlice makineler kaçırıldı. Yaklaşık 580 işcinin çalıştığı ve Birleşik Metal–İş Kocaeli Şubesi`nin örgütlü bulunduğu fabrikanın önünde bekleyen işçiler ve sendikacılar kalan makinaların kaçırılmasını engelleyeme uğraşıyor.
 

SENDİKA GÖRÜŞTÜ 
İş verenin, kazan makinalarını Kartepe Uzunbey`de trafo üretimi yapan başka bir fabrikaya taşıyacağı ve 80 işçiyi buraya göndereceği duyumunu alan Birleşik Metal–İş Sendikası yöneticileri, geçtiğimiz cumartesi günü fabrikaya giderek yetkililerle görüşme yaptı. Aynı gün Birleşik Metal–İş`in genel merkezinde, fabrika sahipleriyle bir toplantı yapılarak anlaşma sağlandı ve bir protokol imzalandı. 

 
MAKİNALARI KAÇIRDI
Gönderilmek istenen işçilerden 72`si çeşitli gerekçelerle buraya gitmeyeceklerini, tazminatlarını alarak işten ayrılacaklarını söyledi. Sendikanın da devreye girmesi sonrası iş veren bu talebi kabul etti. İş veren, sendika ile bir protokol imzalamasına rağmen gece yarısından sonra makinaları TIR`lara yükleyerek kaçırdı. Sendika yetkilileri, makinaların bir bölümünün Gebze Organize Sanayi`deki Has Metal A.Ş.`ye, bir bölümünün ise Başiskele Kullar`da bulunan Çakar A.Ş.'nin deposuna kaçırıldığının ortaya çıktığını söyledi. 
 

FABRİKA ÇALIŞSIN
Makinaların kaçırıldığını haber alan işçiler ve sendika yöneticileri, götürülemeyen diğer makinelerin kaçırılmaması için fabrikanın önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Birleşik Metal–İş Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, “Bizim öncelikli istemimiz iş yerinin eskisi gibi çalışmasına devam etmesidir. İş verenle protokol yapmamıza rağmen makinaları gece kaçırdılar. Kaçırılan makinelerin yerlerini tesbit edip ihtiyatı tedbir koyduracağız. Avukatlarımız bu konu için çalışmaya başladı. Sendika olarak olayın sonuna kadar takipçisiyiz, işçi arkadaşlarımızın hakları için mücadele edeceğiz. Yasal haklarımızı da sonuna kadar kullanacağız” dedi. 
 

ÇAKAR A.Ş.`NİN DEPOSUNDA
Oldukça pahalı olan makinaların Başiskele Kullar'da bulunan Çakar A.Ş.'nin deposuna getirildiğini duyan Elkim Radyatör işçileri, Çakar A.Ş`nin deposunun önünde nöbet tutmaya başladı. İşçilerin, Birleşik Metal–İş Sendikası'ndan yetkililerin depoya gelene ve zabıt tutulana kadar depo önünde bekleyeceği öğrenildi. Diğer yandan fabrikanın ortaklarından olan Timur Bahçekapı'nın bir işyeri temsilcisine, "Ben bittim, iflas ettim" dediği iddia edildi. 
 

ESKİDEN DE KAÇIRMIŞLARDI
Şu durumda iş verenin işçileri işten atıp atmadığı bile hukuki olarak netleşmiş değil. Elkim Radyatör`ün iki yıl önce Düzce`de üretim yaparken, sendikal örgütlenme sonrası yine makinaları kaçırdığı, bunun üzerine sendikanın devreye girip makinalara ihtiyatı tedbir koydurduğu da gelen bilgiler arasında.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ