KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
AKP’liler doydu vatandaş aç kaldı
AKP’liler doydu vatandaş aç kaldı
Güncel
12 Ağustos 2010 Perşembe 17:05
  • 6025
  • 29

AKP’liler doydu vatandaş aç kaldı

Ramazan Sokağı açılışında verilen iftar rezilliğe dönüştü. AKP’li yöneticiler ve meclis üyeleri oruçlarını açarken vatandaşlar aç kaldıklarına isyan etti

İzmit Belediyesi çeşitli stantların bulunduğu ve etkinliklerin yapılacağı Ramazan Sokağı`nın açılışını ilk iftarda gerçekleştirdi. Ay boyunca açık kalacak Ramazan Sokağı`nın açılışı nedeniyle belediyenin etkinliklerine katılan 250 kişi Fevziye Parkı`nda iftar yemeğine davet edildi. Köfteci Babacan`dan sipariş edilen yemeklerin dağıtımında organizasyon eksikliği yaşanırken yemeklerin yetmemesi vatandaşı isyan ettirdi. İlk ikramlar AKP`li yöneticiler ve meclis üyelerine yapılınca ortaya trajikomik görüntüler çıktı. Meclis üyeleri saat 21.00`de çaylarını yudumlamaya başlamışken vatandaşlar hala yarım ekmek köfte almak için sırada bekliyordu.
 

HEM AÇ KALDILAR HEM AZAR İŞİTTİLER
Ramazan`ın ilk günü düzenlenen iftar yemeğinin menüsü mercimek çorbası, seçmeli olarak bir tanesinin alınacağı yarım ekmek arası kokoreç, köfte, tavuk ve tantuni ile tulumba tatlısıydı. Tek tencere içinde ve plastik kaseler içinde dağıtılmaya başlanan çorba ve ekmek arası yiyeceklerin dağıtımını yapan belediye işçileri de organizasyon bozukluğundan nasibini aldı. Ağızlarına sadece su koyabilen belediye çalışanları da vatandaşların yemek istemesinden bunalınca halkı azarladı.
 

ÇORBA YETMEDİ KUYRUK UZADI
Oruçlu oldukları için sinirleri iyice gerilen vatandaşların bir çoğu su bile alamazken bir çoğu da yalnızca bir kaşık çorbaya talim etmek zorunda kaldı. Her şeye rağmen hallerine şükreden vatandaşlar kendilerinden önce yemek yiyen meclis üyelerini ve AKP`li yöneticileri kınadıklarını dile getirirken çorbadan sonra yemek servisi yapılacağı için yerlerinde bekleyen yaşlı kadınlar oruçlarını çorba ve ekmekle açtı. Fevziye Parkı`nda düzenlenen iftarda ayrıca sandalye ve masalar da yetmedi, bu nedenle vatandaşlar taburelerde iftar yaptı. Özellikle köfte ve kokoreç sırasında yaşanan manzara Türkiye`nin acı gerçeğini de gözler önüne serdi.
 

DOĞAN GEÇ GELDİ
İftar saatine kısa zaman kala başlayan etkinliğe İzmit Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Bulut, Hüseyin Üzülmez ve Ayhan Acar ev sahipliği yaparken AKP`li meclis üyeleri ve bazı yöneticiler de hazır bulundu. Vatandaşların gözü birlikte iftar yapmayı bekledikleri başkan Nevzat Doğan`ı aradı ancak Doğan iftardan sonra başlayan etkinlik saatinde (21.00) Fevziye Parkı`na geldi. Doğan`ın ardından İzmit Kaymakamı Sabit Kaya da etkinlikleri izlemek için alanda yerini aldı. İftar yemeğinden sonra başlayan etkinlikte İzmit Belediyesi gönüllü mehteran bölüğü ve semazen gösterileri sahne aldı.
 

ETKİNLİĞE İLGİ AZ OLDU
İlahilerin de söylendiği gecede Türk Sanat Müziği sanatçısı Turan Turgut tasavvuf eserleri seslendirirken pişmaniyenin simgesi olan Pişmanlar da halkı coşturmaya çalıştı. Ancak hayal ettikleri iftarı yapamayan vatandaşların etkinliklere ilgisi de az oldu. Etkinliklerin Ramazan ayı boyunca devam edeceğini söyleyerek kısa bir konuşma yapan Doğan, “Ramazan ayı bereket, paylaşma demek. Sizleri her akşam buraya bekliyoruz” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ