KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
650 bin ağaç katledilecek!
650 bin ağaç katledilecek!
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 09:57
  • 1910
  • 4

650 bin ağaç katledilecek!

Maşukiye-Yanıkköy sınırında yapılmak istenen taş ocağının 650 bin ağacı yok edeceğini iddia eden Kartepe Turizm Derneği Başkanı Orhan Bayramin, “Pazar günü bölgede yapılacak piknikte metrekareye kaç ağaç düştüğünü bir bir açıklayacağım” dedi

Kartepe Turizm Derneği, yüksek hızlı tren projesi için Maşukiye-Yanıkköy sınırında açılması planlanan taş ocağının çevreye vereceği zararı anlatmak üzere Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi`nin tarihi taş binasında bir panel düzenledi. Panele çevre hassasiyeti olan toplumun farklı kesimlerinden isimler yoğun ilgi gösterdi. Panelle konuşmacı olarak Kartepe Turizm Derneği Başkanı Orhan Bayramin, Kocaeli Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç ve taş ocaklarıyla çevrili Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal katıldı.


FARKLI KESİMDEN İSİMLER
Panelde; Kocaeli Tabipler Odası Başkanı Kemal Keşmer, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Yalçın Ergen, EMEP İl Başkanı Güner Kizir, Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ender Şenol, tabipler odası eski başkanı Cüneyd Özkürkçügil, KYÖD eski Başkanı Hakan Tanta ile Aydınlar Ocağı`nın eski başkanı Ahsen Okyar, çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcisi ve dernek yöneticisi de hazır bulundu.


RUHSAT ALANA KADAR...
Panel öncesinde Sakarya`nın Geyve ilçesinde ikamet eden, çevre hassasiyetiyle ön plana çıkan, emekli bir bomba imha uzmanı olan Kamuran Tan, katılımcılara taş ocaklarının Geyve`ye verdiği zararlarIıyla ilgili bilgi verdi. Taş ocağı açmak isteyenlerin ruhsat almasının oldukça kolay olduğunu ifade eden Tan, ruhsat aldıktan sonra verilen hiçbir taahhüttün yerine getirmediğini söyledi. Tan ayrıca taş ocaklarında yasal olarak izin alınan patlayıcıların dışında yasak olan güçlendirilmiş patlayıcı kullanıldığını da iddia etti.


BÜYÜK PİKNİĞE DAVET
Daha sonra söz alan Kartepe Turizm Derneği Başkanı Orhan Bayramin, yapılmak istenen taş ocağıyla bölgedeki 650 bin ağacın yok edileceğini, bunun ise büyük bir cinayet olduğunu ileri sürdü. Allah`ın Kartepe`ye çok güzel bir doğa verdiğini kaydeden Bayramin, bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade etti. Bayramin, pazar günü Maşukiye`de saat 11.00`de taş ocağı alanında yapacakları pikniğe herkesi davet etti, tüm Kocaeli halkını da kentin nefes alma yerleri olan Maşukiye`ye sahip çıkmaya çağırdı.


DEPREM ETKİSİ YARATIYOR
Taş ocaklarının kurulmaması konusunda verdiği mücadeleyle tanınan Sapanca`nın Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, bölgelerinde faaliyet gösteren ve son olarak kurulmak istenen taş ocağının  yerleşim yerlerine çok yakın olduğunu belirtti. Taş ocaklarında patlayıcı kullanılması sonucu açığa çıkacak olan toz bulutunun meyve, sebze ve arıcılıkla uğraşan insanların başta işi olmak üzere sağlığına ve tüm yaşamına da zarar vereceğini aktaran Baykal, en küçük çaplı bir patlayıcının bile evlerde 3,5 şiddetinde bir deprem etkisi yaptığını kaydetti. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ