KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Domuz eti satan daha çok işyeri var
Domuz eti satan daha çok işyeri var
Güncel
03 Nisan 2010 Cumartesi 12:08
  • 2653
  • 13

Domuz eti satan daha çok işyeri var

Son bir haftadır Gebze’yi karıştıran ‘Domuz ve At eti satılması’ ile ilgili olarak kafa karışıklığı devam ederken ortaya atılan bir iddia işleri iyice içinden çıkılamaz hale getirdi.

İddiaya göre Gebze`de yapılan kontroller sonucu alınan analizlerde daha çok Domuz ve at eti satan işyerlerinin tesbit edildiği ancak bu isimleri bir analizi 700 liraya yapan Kocaeli Büyükşehir belediyesi Sağlık Daire başkanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılmadığı” iddia edildi.
 

AT VE DOMUZ ETİ BULUNMUŞTU
Gebze Belediyesi, geçtiğimiz günlerde yapılan gıda denetimleri sonunda ürünlerinde at ve domuz etine rastlanan üç işyeri hakkında 15'er gün kapatma cezası vermiş. Zabıta ekipleri kapatma cezasını 01 Nisan 2010 uygulayarak söz konusu işyerlerini mühürlemişti. Gebze Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, Gebze Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 24.02.2010 ve 03.03.2010 tarihleri arasında yapılan gıda denetimlerinde 30 adet işyerinden numune alınmış. Yapılan tahliller sonucu 2 işyerinde at eti ve 1 işyerinde domuz eti karışmış gıda ürününe rastlandığını belirten Belediye yetkilileri, denetimlerden Gebze'deki diğer işyerlerinin temiz çıktığını bildirmişti. Belediye yetkilileri, uygunsuz satış veya imalat yapan kişi veya işyerlerine yönelik gerekli yasal işlemlerin devam ettiğini vurgulayarak, gıda ürünlerinde at ve domuz eti saptanan 3 işyeri hakkında Belediye Mevzuatı'na göre aldatmaya yönelik davranış ve satıştan dolayı 15'er gün idari kapatma cezası verildiğini kaydetmişti.
 

“DOMUZ VE AT ETİ YAKALANAN DAHA ÇOK İŞYERİ VAR” İDDİASI
Bütün bu hangame devam ederken gazetemizi arayan güvenilir bir kaynak Gebze`de Domuz ve At eti satan işletmelerin söz konusu kapatılan 3 işletmeden daha fazla olduğunu bu işletmelerin Gebze Belediyesi ve analizleri yapan Kocaeli Büyükşehir Sağlık Daire Başkanlığı tarafından bilindiğini ancak kamuoyunda meydana gelebilecek infial nedeni ile açıklanmadığını ve bu isimlerin istenildiği takdirde Kocaeli Büyükşehir Sağlık Daire Başkanlığı alınabileceğini” söyledi.
 

SAĞLIK DAİRE BAŞKANLIĞI ANALİZLERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞMALI
Konu ile ilgili vatandaşlar “Gebze`yi karıştıran Domuz ve At eti satışının yapılması ile ilgili haberlerin sadece kapatılan ve günah keçisi yapılan 3 işyeri ile sınırlı kalmadığı bu mamulleri satan daha fazla iş yerinin bulunduğu ancak açıklanmadığı bir analizin 700 liraya yapıldığı Büyükşehir Sağlık Daire başkanlığının gerçekleri kamuoyuna açıklama adına yapılan analizleri vatandaşlarla paylaşmalı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
 

LOKANTACILAR-HAZIR YEMEKÇİLER VE KEBAPÇILAR PERİŞAN DURUMDA
Gebze`deki işyerlerinde domuz ve at eti satılmasına ilişkin haberlerin çıkmasından sonra bu tür etleri sattıkları düşünülen lokantalar, kebapçılar ve hazır yemek siteleri kapanma durumu ile karşı karşıya kalırken bütün gün bir medya kuruluşundan diğerine koşturarak “ben böyle bir şey yapmadım” iş yeri sahipleri de “Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesi bu süreci yönetmedi, kendisini bilmez birkaç müessese yüzünden bize zan altında kaldık, yıllardır büyük bir itina ile yaptığımız mesleğimiz şimdi ayaklar altında kaldı, bu işler bu kadar hafife alınmamalı, kim suçlu ise o cezasını çekmeli, olan bize oluyor” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ